Liechtenstein

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mające Wszystko Gdzieś Księstwo Liechtensteinu
Flag of Liechtenstein.svg
Złośliwi twierdzą, że flaga jest większa niż kraj
Stolica FC Vaduz
Król Hans-Adam II
Dewiza Mamy wszystkich gdzieś!
Hymn Hymn Liechtensteinu All rights reserved On loan to Great Britian.
Ludność Dużo. Dużo za dużo.
Powierzchnia Mało, bardzo mało.
Język urzędowy Alemanian Deutschland
Ustrój Monarchia półabsolutna
Religia Kraj ma to gdzieś
Waluta Frank lichtensztajński szwajcarski
 

Liechtenstein (niem. Liśtynsztajn lub Fürstentum Liechtensteinum) – mały bąbel powstały w miejscu ściskania się Austrii i Szwajcarii. Wstępuje także pod nazwą Gdzie to, kurCenzura1.svga, jest?.

Historia[edytuj]

Niewielu zauważyło kiedy Liechtenstein wyskoczył na mapy Europy, ale ci, co zauważyli, już nie żyją. Jednak ze względu na położenie, Liechtenstein mógł być z grubsza ignorowany przez całe stulecia.

Geografia[edytuj]

Liechtenstein próbuje powiększyć się poprzez ogromną ilość części składowych. Ale i tak wszyscy wiedzą, że Liechtenstein jest taki malutki…

Liechtenstein, ta mała kropelka na mapie, składa się z dwóch części, Nadland i Podland. Te części dzielą się na jedenaście części, a niektóre z tych części na kilka kolejnych. Gmina Vaduz, gdzie mieści się stolica, dzieli się na sześć części. Tym samym Liechtenstein jest jedynym obecnie w Europie krajem feudalnym, gdyż każda z tych gmin bezpośrednio podlega seniorowi. Liechtenstein jest w strefie Schengen, ale nie otworzył przejść lotniczych i morskich, bo nie ma lotnisk ani dostępu do morza.

Polityka[edytuj]

Monarchia[edytuj]

W Liechtensteinie panuje książę. Nie jest królem, bowiem ONZ uznało, że Liechtenstein jest za mały na królestwo.

Monarchia jest półabsolutna. Z jednej strony książę może zawetować każdą ustawę w sposób absolutny, ale z drugiej może zostać absolutnie odwołany przez mieszkańców w referendum.

Parlament[edytuj]

Parlament istnieje, ale monarcha może go mieć w dupie i z grubsza robić co chce.

Unia Europejska[edytuj]

Unia Europejska siedemnastokrotnie prosiła Liechtenstein o możliwość przyłączenia się do tego małego księstwa, ale Liechtenstein za każdym razem miał to gdzieś konsekwentnie odmawiał.

Gospodarka[edytuj]

Pieniądze, główny towar importowy Liechtensteinu

Gospodarka Liechtensteinu opiera się na bankach, które zajmują 1/3 powierzchni kraju. Wszyscy przestępcy i politycy tego świata lokują tam swoje pieniądze w obawie przed fiskusem. Opłaty za prowadzenie kont stanowią większość dochodu narodowego kraju.

W Liechtensteinie nie ma podatków. Dlatego każdy chce być Liechtensteinczykiem, ale Liechtenstein nie pozwala być nim byle komu.

EFTA[edytuj]

Liechtenstein należy do EFTA, gdzie wraz z Norwegią, Szwajcarią i Islandią pokazuje fuck'a gospodarce Europy.

Hymn Liechtensteinu[edytuj]

Hymn Lichtensteinu jest znany na świecie i grany podczas każdego meczu piłkarskiego Anglii, gdyż Brytyjczycy gwizdnęli hymn Lichtensteinowi, który nie zdążył zastrzec praw. Tym samym melodia hymnu Wielkiej Brytanii i Liechtensteinu jest identyczna.

Sport[edytuj]

Sporty zimowe[edytuj]

Liechtenstein jest miejscem na ziemi, gdzie rodzą się dwa rodzaje ludzi. Zwykli śmiertelnicy i narciarze alpejscy, na których brak Liechtenstein nigdy nie narzekał. Obecnie najlepszy jest Marco Buchel. Jeśli ktoś uzna, że to nic, dodajmy, że Polska nie ma żadnego zjazdowca...

Sporty zespołowe[edytuj]

Liechtenstein jest najlepszą z najgorszych reprezentacji w Europie. Potrafi wygrywać i zdobywać punkty. Może mają dużo kasy i sypną jej przeciwnikom? A może nierówna murawa stadionu w Vaduz im pomaga?

Największym sukcesem reprezentacji Liechtensteinu jest zwycięstwo 4:0 z potęgą światowej piłki nożnej – Luksemburgiem.

FC Vaduz[edytuj]

W Liechtensteinie działa jeden profesjonalny klub piłkarski. Ale ponieważ nudziło im się i nie mieli z kim grać, przenieśli się do Szwajcarii. Vaduz ma gwarantowany coroczny start w Lidze Europa, gdyż rokrocznie zdobywa Puchar Liechtensteinu. Zrobił to już 40 razy.

FC Vaduz ma ustawowo zagwarantowany brak możliwości zdobycia Mistrzostwa Szwajcarii i miejsca w Lidze Mistrzów, nawet jak wygra ligę... jednakże może się do niej dostać jeśli wygra Ligę Europy, co jest tak mało prawdopodobne, że właściwie wciąż nie mają możliwości w LM zagrać.

Podsumowanie[edytuj]

Liechtenstein od lat ma całą Europę gdzieś. Interesuje go tylko kasa.