Liechtenstein

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Liechtenstein (niem. Liśtynsztajn lub Fürstentum Liechtensteinum) – mały bąbel powstały w miejscu ściskania się Austrii i Szwajcarii. Występuje także pod nazwą Gdzie to, kurCenzura1.svga, jest?.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Niewielu zauważyło kiedy Liechtenstein wyskoczył na mapy Europy, ale ci, co zauważyli, już nie żyją. Jednak ze względu na położenie, Liechtenstein mógł być z grubsza ignorowany przez całe stulecia.

Geografia[edytuj • edytuj kod]

Liechtenstein próbuje powiększyć się poprzez ogromną ilość części składowych. Ale i tak wszyscy wiedzą, że Liechtenstein jest taki malutki…

Liechtenstein, ta mała kropelka na mapie, składa się z dwóch części, Nadland i Podland. Te części dzielą się na jedenaście części, a niektóre z tych części na kilka kolejnych. Gmina Vaduz, gdzie mieści się stolica, dzieli się na sześć części. Tym samym Liechtenstein jest jedynym obecnie w Europie krajem feudalnym, gdyż każda z tych gmin bezpośrednio podlega seniorowi. Liechtenstein jest w strefie Schengen, ale nie otworzył przejść lotniczych i morskich, bo nie ma lotnisk ani dostępu do morza.

Polityka[edytuj • edytuj kod]

Monarchia[edytuj • edytuj kod]

W Liechtensteinie panuje książę. Nie jest królem, bowiem ONZ uznało, że Liechtenstein jest za mały na królestwo.

Monarchia jest półabsolutna. Z jednej strony książę może zawetować każdą ustawę w sposób absolutny, ale z drugiej może zostać absolutnie odwołany przez mieszkańców w referendum.

Parlament[edytuj • edytuj kod]

Parlament istnieje, ale monarcha może go mieć w dupie i z grubsza robić co chce.

Unia Europejska[edytuj • edytuj kod]

Unia Europejska siedemnastokrotnie prosiła Liechtenstein o możliwość przyłączenia się do tego małego księstwa, ale Liechtenstein za każdym razem miał to gdzieś konsekwentnie odmawiał.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Gospodarka Liechtensteinu opiera się na bankach, które zajmują 1/3 powierzchni kraju. Wszyscy przestępcy i politycy tego świata lokują tam swoje pieniądze w obawie przed fiskusem. Opłaty za prowadzenie kont stanowią większość dochodu narodowego kraju.

W Liechtensteinie nie ma podatków. Dlatego każdy chce być Liechtensteinczykiem, ale Liechtenstein nie pozwala być nim byle komu.

EFTA[edytuj • edytuj kod]

Liechtenstein należy do EFTA, gdzie wraz z Norwegią, Szwajcarią i Islandią pokazuje fuck'a gospodarce Europy.

Hymn Liechtensteinu[edytuj • edytuj kod]

Hymn Lichtensteinu jest znany na świecie i grany podczas każdego meczu piłkarskiego Anglii, gdyż Brytyjczycy gwizdnęli hymn Lichtensteinowi, który nie zdążył zastrzec praw. Tym samym melodia hymnu Wielkiej Brytanii i Liechtensteinu jest identyczna.

Sport[edytuj • edytuj kod]

Sporty zimowe[edytuj • edytuj kod]

Liechtenstein jest miejscem na ziemi, gdzie rodzą się dwa rodzaje ludzi. Zwykli śmiertelnicy i narciarze alpejscy, na których brak Liechtenstein nigdy nie narzekał. Obecnie najlepszy jest Marco Buchel. Jeśli ktoś uzna, że to nic, dodajmy, że Polska nie ma żadnego zjazdowca...

Sporty zespołowe[edytuj • edytuj kod]

Liechtenstein jest najlepszą z najgorszych reprezentacji w Europie. Potrafi wygrywać i zdobywać punkty. Może mają dużo kasy i sypną jej przeciwnikom? A może nierówna murawa stadionu w Vaduz im pomaga?

Największym sukcesem reprezentacji Liechtensteinu jest zwycięstwo 4:0 z potęgą światowej piłki nożnej – Luksemburgiem.

FC Vaduz[edytuj • edytuj kod]

W Liechtensteinie działa jeden profesjonalny klub piłkarski. Ale ponieważ nudziło im się i nie mieli z kim grać, przenieśli się do Szwajcarii. Vaduz ma gwarantowany coroczny start w Lidze Europa, gdyż rokrocznie zdobywa Puchar Liechtensteinu. Zrobił to już 40 razy.

FC Vaduz ma ustawowo zagwarantowany brak możliwości zdobycia Mistrzostwa Szwajcarii i miejsca w Lidze Mistrzów, nawet jak wygra ligę... jednakże może się do niej dostać jeśli wygra Ligę Europy, co jest tak mało prawdopodobne, że właściwie wciąż nie mają możliwości w LM zagrać.

Podsumowanie[edytuj • edytuj kod]

Liechtenstein od lat ma całą Europę gdzieś. Interesuje go tylko kasa.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]