Królestwo Obojga Sycylii

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Mapa państwa po utworzeniu

Królestwo Obojga Sycylii – państwo założone przez władców Królestwa Neapolu w 1816 roku. Właśnie wtedy mieszkańcy Sycylii zorientowali się, że na zachód od nich znajduje się druga, bliźniaczo podobna wyspa. Dziwnym trafem była niezamieszkała, w związku z czym, Sycylijczycy zaanektowali ją, i także nazwali Sycylią. Utworzyli w ten sposób Królestwo Obojga Sycylii. Włosi z południa musieli przemianować nazwę kraju z Królestwa Neapolu, gdyż uznali, że skoro Sycylij jest więcej od Neapolów, państwo musi się nazywać Królestwem Obojga Sycylii.

Problemy związane z nazwą[edytuj • edytuj kod]

Nazwa przysparzała mnóstwo problemów mieszkańcom Europy. Oto najważniejsze z nich:

  • nie wiedzieli na którą Sycylię mają coś wysłać, bądź na którą pojechać.
  • większość map nie uwzględniała tej drugiej. Efekt: wszystkie statki zaczęły się rozbijać o jej wybrzeża.
  • nazwa była śmieszna i kraj nie mógł być traktowany poważnie na arenie międzynarodowej.

Koniec Królestwa Obojga Sycylii[edytuj • edytuj kod]

Królestwo Obojga Sycylii zostało zlikwidowane w 1860 roku, gdy Giuseppe Garibaldi wziął tysiąc (!) żołnierzy w czerwonych koszulach i zaatakował ten kraj biednych rolników. Mimo iż Podwójnych Sycylijczyków było ok. 4 miliony, a żołnierzy Garibaldiego tysiąc, Włosi z południa przegrali (przecież mogli ich nawet zadeptać...). Tak więc zamiast bycia biednym krajem rolniczym, stali się biedną rolniczą prowincją bogatych Zjednoczonych Włoch.

Co się stało z drugą Sycylią?[edytuj • edytuj kod]

„Nowa Sycylia” trwała jeszcze kilka dni po zjednoczeniu Włoch. Jednak nagle została pochłonięta przez zdradliwe wody Morza Śródziemnego. Pamięć o wyspie generalnie nie zachowała się, gdyż żaden Drugi Sycylijczyk nie przeżył.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Medaille1785.jpg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny historii. Jeśli masz tyle lat, co Pai Mei – rozbuduj go.