Macedonia Północna

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Słownik
Zobacz w słowniku:
Macedonka

Macedonia Północna – mały kraj na Bałkanach, pozbawiony dostępu do morza. Kraj wcześniej był znany pod innymi nazwami. Aby uporządkować ten bałagan, 12 lutego 2019 roku zdecydowano się nazwać państwo Macedonią Północną.

Wcześniej Macedonia była nazwą nieoficjalną, gdyż Grecja na forum międzynarodowym zaprotestowała przeciwko używaniu tej nazwy i przez długi czas oficjalnie Macedonia nazywa się: Była Jugosłowiańska Republika Macedonii – BJRM (ang. - Former Yugoslav Republic of Macedonia - FYROM; dla ładniejszego efektu tekstowego, po prostu Fyrom).

Historia[edytuj • edytuj kod]

Pierwotnie Macedonia[1] była jedną z krain greckich późnej epoki klasycznej. To tu, właśnie tu, urodził się Aleksander Wielki, który był właśnie Macedończykiem. Stąd wyruszał ze swoją armią, by zwyciężać nad Granikiem, czy pod Tyrem. Jednak tak rozszerzył granice swego imperium, że wszystkich swoich Macedończyków rozproszył po całym świecie i w samej Macedonii nie został nikt.

W te puste miejsca przyszli w połowie 1 tysiąclecia po Chrystusie Słowianie i zamieszkali tam. Tu, właśnie tu, urodzili się Cyryl i Metody, pierwsi apostołowie Słowian. Tu Cyryl wymyślił specjalny alfabet, żeby zapisywać język słowiański, nazywany dzisiaj głagolicą (jednak ten alfabet był tak dziwaczny, że jeden z jego uczniów stworzył na jego podstawie inny, zwany cyrylicą i do dziś, z niewielkimi zmianami jest on używany tam, gdzie nie dotarła cywilizacja – łacińska, rzecz jasna).

Narodowość[edytuj • edytuj kod]

Macedończyk to mieszkający na terenach greckich Serb albańskiego pochodzenia, który budzi się rano i zastanawia, czy nie jest Bułgarem.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Pomijamy przymiotnik Północna, bo nie lubimy Greków; Macedończycy mają nazwiska podobne do naszych i fajową flagę


Crystal Clear app internet.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny geografii. Jeżeli kiedykolwiek widziałeś to miejsce – rozbuduj go.