Portugalia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portugalia
Flaga Portugalia.jpg
Flaga Portugalii
Stolica Lizbona
Hymn Samba, samba Espanha bunda
Ludność Portugalczycy. Islamiści tam nie trafiają, bo Portugalia tak samo biedna co Polska
Język urzędowy portugalski
Ustrój demokracja
Religia katolicyzm
Waluta euro
 
Typowi portugalscy kibice

Portugaliaśródziemnomorska kraina na zachodnich krańcach Półwyspu Iberyjskiego, położona nad Atlantykiem. Z racji posiadania jednego, większego sąsiada nazywana często „Dupą Hiszpanii”. Najsławniejszymi Portugalczykami byli Ferdynand Magellan i Krystyna.

Etymologia[edytuj]

Słowo „Portugalia” pochodzi od słów „port” i „Galowie”. Nie chodzi tu o Galów (którzy byli Francuzami), ale o rodzaj melona, zwany po prostu „G/galia”, który być może da się uprawiać w południowo-zachodnich okolicach półwyspu Iberyjskiego.

Historia[edytuj]

Kraj powstał jako księstwo wafelne króla Leonu. Z biegiem czasu poczciwi Maurowie z południa oddali Portugalii Lizbonę i inne tereny. Portugalczykom było mało, więc poczęli kolonizować, szczególnie zaś Brazylię, gdzie znajdowały się duże złoża futbolówek. Z czasem od Portugalii odpadły kolonie, a kraj popadł w ruinę. Przez długie lata rządzili nim dyktatorzy, którzy narobili wiele złego (np. opodatkowali szmacianki jakimi dzieciaki grają na ulicach), jednak któryś z nich podjął dobrą decyzję – nie wpakował Portugalii w Drugi Wielki Bałagan. Po wstąpieniu do UE kraj zaczął się szybko rozwijać, wobec czego rząd postanowił powrócić do polityki kolonializmu. Polityka ta objawia się głównie importem brazylijskich piłkarzy i dziewczynek.

Zobacz też[edytuj]


Crystal Clear app internet.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny geografii. Jeżeli kiedykolwiek widziałeś to miejsce – rozbuduj go.