Sealandia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Ja znam wszystkie państwa Europy, ale o tym nie wiedziałem!

Wikipedysta o Sealandii

Ciekawe, kiedy będą wyżej w rankingu FIFA niż my?

Polak o Sealandii

O kCenzura2.svga, jutro ogłaszam niepodległość swojej działki!

Polski rolnik, po przeczytaniu tego artykułu

Sealandia (właść. Imperium Sealandzkie, Księstwo Sealandii) – najmniejsze państwo świata[1], założone zostało w 1967 na starej platformie wiertniczej przeciwlotniczej, przez marynarza Roya Batesa, któremu nie podobało się płacenie podatków Wielkiej Brytanii (a ta opuszczona angielska platforma była wtedy poza granicą wód terytorialnych Wielkiej Brytanii). A poza tym we własnym państwie nie tak jak w Anglii mógł sobie spokojnie ściągać gry z torrentów i nadawać pirackie radio.

Mieszkańcy[edytuj • edytuj kod]

Sealand jest bardzo ludnym krajem, liczy sobie aż 5 obywateli. Rządzi tam Roy Bates, lecz ostatnio zmarł i zastąpił go Michael Bates. 100% ludności stanowią Anglicy.

Ustrój i rys historyczny[edytuj • edytuj kod]

Sealand jest księstwem, co oznacza, że nic nie podlega dyskusji wielkiego Bossa. Może się pochwalić wielką wielkością terytorialną, bo aż 0,00056 km². Ma także własną reprezentację piłkarską, która jeszcze nie grała z Polską, więc jeszcze zwycięstwa nie zaliczyła. Mieszkańcy mają dużo kasy, ze względu na pirackie radio i serwery internetowe. Kraj ten ma własną walutę – dolar sealandzki (S$) i znaczki pocztowe.

Barbarzyński świat nie chce uznać tego wspaniałego państwa, to oczywiście z zazdrości. Językiem urzędowym jest angielski i polski[2]. W 1975 przyjęto konstytucję „księstwa”, wprowadzono flagę, herb i hymn. Postanowiono również wprowadzić (już w 1972) jednostkę monetarną, którą Roy Bates zamówił u znajomego wraz ze znaczkami pocztowymi. Ustanowiono także rząd z premierem, którym został niemiecki prawnik Alexander Achenbach.

Jednak szybko Roy i Alexander strzelili na siebie focha, gdyż mieli inne poglądy. Alex musiał opuścić kraj, lecz postanowił jednak odzyskać władzę – w sierpniu 1978 dokonał wraz ze swoim gangiem desantu morskiego na platformę i przejęcia władzy. Roy Bates zorganizował kontratak i wygrał z gangiem Alexa, od tego czasu Alexander Achenbach uznaje się za jedynego prawowitego władcę Sealandu i powołał rząd na uchodźstwie.

W roku 2006 w państwie doszło do ogólnonarodowego pożaru połowy kraju. Jako, że Sealand nie posiadał straży pożarnej, to ogień gaszono wodą morską, lecz przybyła straż pożarna Wielkiej Brytanii i ugasiła pożar. Nikt nie zginął, lecz straty wyniosły 1.000.000 dolarów sealandzkich, które Roy Bates wyżebrał na stronie Sealandii.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • W Sealandii można mieć tytuł królewski za 14 euro! Po powrocie do Polski możesz się poczuć jak prawdziwy arystokrata ze skóry i kości.
  • Oprócz Sealandii, na świecie istnieją inne „wielkie” państwa, których barbarzyńsko-imperialistyczny świat nie chce uznać, jest to na przykład Hutt River (reszta świata uznaje to za część Austrii Australii, ale my wiemy, jak jest naprawdę).
  • Sealandia jest przedstawiony jako jedenastolatek z mózgiem sześciolatka w anime pt. Hetalia.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. A ty myślałeś, że najmniejszy jest Watykan
  2. No bo polski wszędzie musi być