Królestwo Polskie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Królestwo Polskie (zaznaczone na zielono) na tle Polski sprzed rozbiorów

Królestwo Polskie (właśc. Царство Польское – Carstwo Polskoje) – kawałek ziemi wciśnięty w 1815 roku między Rosję, Austrię (później Austro-Węgry) i Prusy (później Niemcy). Powstało ono z myślą o Polakach, którzy w czasach Księstwa Warszawskiego myśleli, że gorzej być nie może – aby im pokazać, że jednak może. Co więcej, co jakiś czas władze rosyjskie pokazywały Polakom, jak głęboko mają ich w poważaniu, ograniczając wolności i autonomię Królestwa, aż w końcu nie mogli już nic zabrać, więc stwierdzili, że jest ono częścią Rosji bardziej integralną niż poszczególne rosyjskie obwody. Ale zacznijmy od początku.

Granice[edytuj]

Granice rozciągały się między trzema patykami wbitymi w ziemię przez cara Aleksandra Litościwego (nie mylić z carem Aleksandrem Litościwym). Co jakiś czas Polacy przesuwali patyki, gdy nikt nie patrzył.

Władca[edytuj]

Władcą był koronowany król Polski. Oczywiste jest, że żaden król nie umiał mówić po polsku, ba, większość z nich nie miała pojęcia o istnieniu Królestwa Polskiego – bo po co sobie nim zawracać głowę, gdy jest się carem Rosji?

Konstytucja[edytuj]

Konstytucja Królestwa Polskiego była lekką przeróbką konstytucji Księstwa Warszawskiego. Stanowiła ona, co następuje:

  1. Napoleon Car ma zawsze rację.
  2. Ma rację także wtedy, gdy jej nie ma.
  3. Jeśli jednak się myli, to też ma rację.
  4. Jak Napoleon Car nie ma racji, patrz punkt 1.

Ludność[edytuj]

Pomimo wysokiego przyrostu naturalnego, ludność była utrzymywana na stałym poziomie – dzięki powstaniom, w których regularnie ginęło po kilkadziesiąt tysięcy Polaków. W okresach między powstaniami, nadmiar ludności emigrował do Irlandii na Syberię, gdzie widocznie bardzo im się podobało, skoro rzadko wracali.

Skład narodowościowy[edytuj]

  • 50%Polacy;
  • 25%Żydzi;
  • 24% – armia carska (stacjonująca tymczasowo na stałe – tak na wszelki wypadek);
  • 1%Australijczycy.

Nie zawiera glutaminianu sodu.

Gospodarka[edytuj]

Gospodarka miała się źle, pełno było złych ludzi, a nie było jeszcze Samoobrony, która by pogoniła paru Balcerowiczów. Produkowano jedynie trochę broni (armaty drewniane, dzidy bojowe), tylko po to, by ją stracić w powstaniach.

Historia[edytuj]

Pierwsze lata[edytuj]

Generalnie nic ciekawego się nie działo; z nudów Adam Mickiewicz założył Towarzystwo Filetów oraz napisał Ballady i romanse, za co dostał darmową wycieczkę w głąb Rosji i bezpłatny pobyt w kilku luksusowych więzieniach.

Powstanie listopadowe[edytuj]

Info.png Główny artykuł: Powstanie listopadowe

W 1830 Polakom znudziła się zależność od Rosji i wysłali królewskie wojsko z pokojową pielgrzymką na wschód, z zamiarem grzecznego poproszenia cara o niepodległość. Nie wrócili, bo Rosjanie rozdali im śmierć.

Powstanie styczniowe[edytuj]

Info.png Główny artykuł: Powstanie styczniowe

Gdy Rosja przegrała wojnę krymską, naród polski uznał, że to już koniec imperium, car upadł i można pokusić się o niepodległość. Niestety, niektórzy zapomnieli, że po ostatnim powstaniu polskie wojsko zostało zlikwidowane. No to zonk.

Zniesienie autonomii[edytuj]

Po powstaniu (w 1867 – przyp. admin) (wiem, że w 1867, ale jakie to ma znaczenie? – przyp. autor) do Królestwa Polskiego przyjechał jakiś tam car i ogłosił, co następuje:
Dnia dzisiejszego, z mocy ukazu carskiego ogłaszam, że Królestwo Polskie zostaje włączone do Imperium Rosyjskiego...
O RLY? – odpowiedzieli Polacy.
Ya, RLY!
Po czym zaśmiał się szyderczo w stylu Dody i odjechał.

I wojna światowa[edytuj]

Info.png Główny artykuł: I wojna światowa

Mikołaj II nie chce pilnować „Polski” i Piłsudski pokazał mu wała jak „Królestwo” całe. Ło!

Potem Wilhelm II i Franciszek Józef I 5 listopada ogłosili akt, na mocy którego stworzyli swoje Królestwo Polskie, które Józef Piłsudski przekształcił w II RP.

Podsumowanie[edytuj]

Podsumowania nie będzie, bo mi się obiad przypala. Na razie!

Zobacz też[edytuj]