Brunei

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Jeden z wielu baraków w stolicy kraju

Brunei ([bru'naj]; Brunei Darussalam; Państwo Brunei, Siedziba Pokoju (malajski Negara Brunei Darussalam, Jawi: برني دارالسلام) – podwójnie wygryzione w Malezję azjatyckie monarchiczne (jedno z czterech[1], sułtanat[2]) państewko zajmujące górne Borneo. Kraj przyjmujący ów gryz jest niewątpliwie gratką dla brunejskich fanów Formuły 1[3].

Historia[edytuj • edytuj kod]

Wyspę, na której leży dziś państwo, odkrył kiedyś w swojej wyprawie Ferdek Magellan i zbuntował część mieszkańców ówczesnej islamskiej Malezji, która z dnia na dzień zachciała powstania sułtanatu. Z biegiem czasu przekształcił się on w państwo, w którym kilkaset lat później handlowało się chętnie fajnymi murzynkami. Mimo kilku wojenek i trudno uleczalnego uzależnienia od Anglii, Brunei uzyskało ostateczną niepodległość 1 stycznia 1984.

Geografia[edytuj • edytuj kod]

80% kraju pokrywają zielone lasy równikowe i inne krzaczyska, których nie wolno wycinać, bo sułtan, jeśli wierzyć dekretowi, Cię zje.

Ludność[edytuj • edytuj kod]

PKB na mieszkańca wynosi 18 tys. dolarów, więc każdy Brunejczyk wozi się po mieście trzema samochodami jednocześnie, bo go stać. W każdym pokoju wiesza się strzałki wskazujące na Mekkę, by przypadkiem nie zbłaźnić się pomyleniem kierunku. Każdy obywatel ma prawo raz w życiu pojechać do niej na koszt sułtana i stać się hadżim. Istnieje oficjalny zakaz okazywania czułości publicznie, a patrole policji leją pałami pary trzymające się za ręce nie będące małżeństwem.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Arabia Saudyjska, Brunei, Suazi, Watykan.
  2. Sułtan Hassanal Bolkiah.
  3. Choć i tak muszą przeskoczyć przez morze, zygu-zygu.