Hacker

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

A próbowałeś Emacsem przez sendmail?

Hacker do innego hackera o łamaniu zabezpieczeń

Zhakuję wam chlebak tak, że nawet kromki nie wyciągniecie!!1

Hacker Bonzo do hejterów
Pomnik za zasługi oddane obronie idei wolności słowa

Hacker (znany też jako haker) – osoba znająca parę języków programowania, ale z palcem w nosie potrafiąca stworzyć swój własny, o niebo wydajniejszy i bardziej skomplikowany niż C++. Pod żadnym pozorem nie mylić z crackerem!

Hackerska mowa[edytuj • edytuj kod]

Hackerzy potrafią posługiwać się wymyślonym przez nich i rozumianym tylko przez koty językiem. Przypadkowo zapytany na ulicy Hacker o sytuację polityczną w Polsce mówi: J4k poD@ją M3D14, CZYl1 gu9l3 sytU4cj4 je$t R4CZEJ Zł4 jAK Ms w1NDow5, wIęC J@K Wi@Dom0 LEp13J jE5T uŻYW4ć lINUx4!

Powstawanie i występowanie[edytuj • edytuj kod]

Grupa ta powstała na uniwersytetach, pierwotnie składała się ze studentów, którzy nie mieli pieniędzy na dzwonienie z budek telefonicznych (phreakerzy), lub których zdenerwował profesor informatyki i całymi dniami zastanawiali się, jak wywalić uczelniany komputer. Następnie, wraz z ewolucją internetu, ich liczba wzrastała. Według dogmatu hakerem może cię nazwać tylko inny haker, ale i tak nie ma to prawie zastosowania poza elitą. Hakerzy są w 98% facetami, ale zdarzają się też kobiety. Występują stadnie (oprócz Black Hatów), najczęściej na forach i ircach, zgłębiając tajniki swego fachu, ale zdarzają się też sytuacje, gdy są w jednym pomieszczeniu, jest to zazwyczaj pokój z najszybszym PC i łączem lub serwerownia w piwnicy. W takich miejscach piszą zabezpieczenia/wirusy (w sumie to crackerzy)/w atmosferze burzy mózgów. Dla przedstawicieli tej grupy społecznej najważniejszy jest umysł i jego sprawność, a ciało i duch idą w kąt.

Podział[edytuj • edytuj kod]

Jeden z idoli hackerów

Hakerzy dzielą się na wiele grup:

 • White hat – ci, którzy piszą kod dla ochrony praw własnych oraz dobra ogółu. Przez black hatów zwani lamerami.
 • Blue hat – tacy jak white haci, z tym że badają kod i pobierają kasę za znalezione błędy/luki w zabezpieczeniach. Zwani też pentesterami bo lubią testować penetra... ekhem.
 • Grey hat – efekt
 • Black hat – psujący typ hakera. Tworzy ponadprzeciętne jednostki socjopatów, które źle wykorzystują swoją wiedzę. Są samowystarczalni i nie dzielą się niczym. Interesuje ich tylko jak zdobyć czyjeś konto bankowe, komputer lub passy do gier. Przez zazdrosnych white hatów zwani crackerami.
 • Haktywista – podpCenzura2.svga kod white hatów w szeroko pojętym interesie społecznym.
 • Script kiddie – podpCenzura2.svga kod white hatów, po czym męczy ludzi na forach, bo nie wie co z nim zrobić.

Przykazania hackera[edytuj • edytuj kod]

 1. Informacja chce być wolna.
 2. Chaos też.
 3. Wina leży zawsze po stronie admina.
 4. Wandalizm to nieprawdziwe, ideologiczne hakerstwo.
 5. Nie ma jutra bez komputra.
 6. Myj się dopiero po ukończeniu nowego projektu.
 7. Musisz tępić wszelkie przejawy działalności Microsoftu.
 8. I oprogramowania na zamkniętej licencji.
 9. Musisz jednak wydawać wersje swoich projektów przeznaczone pod tę cholerną windę, by zaszczepiać w społeczeństwie ideały wolnego oprogramowania.
 10. Jeśli nawet pracujesz w firmie informatycznej jako programista, to i tak po przyjściu z pracy musisz pisać nowe programy.
 11. Prawdziwym hackerem zostajesz dopiero, kiedy rodzina próbuje popsuć ci komputer, bądź po prostu wyrzucić go na śmietnik.
 12. Komputer cię nie przechytrzy, to ty przechytrzysz komputer.
 13. Zawsze wygrasz z komputerem w szachy, bo się zacina.
 14. Antywirusy są dla noobów.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

 • Najpotężniejsi z hackerów potrafią stworzyć sieć złożoną z tysięcy komputerów-zombie (botnet), które piszą komentarze na onecie.
 • Hacker, podobnie jak debil, potrafi rozwalić serwer w kilka minut. Zawsze podąża za myszką białym królikiem.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Poradniki
Zobacz poradnik:
NonNews
Zobacz w NonNews temat: