Wróżka

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

– Jaka jest różnica między wróżką a wiedźmą?
– Jakieś... trzydzieści lat.

Stary dowcip o wróżkach i wiedźmach

Wróżka – osoba, która na pukanie do drzwi odpowiada kto tam?, zamiast wywróżyć kto stoi pod drzwiami. Zazwyczaj ma na imię Ismena, Cecylia, Jowita, lub Elwira. W ostateczności – Maciej. Zobaczysz ją, gdy wypijesz absynt.

Zwyczaje[edytuj • edytuj kod]

Mieszka w domku stojącym na mało estetycznej łapie drapieżnika nazywanego kurą domową. Nie pije herbaty z torebki ani kawy rozpuszczalnej oraz chodzi o szklanych kulach. Bywa również hazardzistką – wygrywa złote zęby w pokera i tarota.

W większości przypadków zamienia się w wiedźmę po upływie około 20 lat, bowiem przepływ magicznych fluidów powoduje szybsze starzenie się ciała i umysłu.

Umiejętności[edytuj • edytuj kod]

Zawsze powie to, co chcemy usłyszeć lub to, co można wyłapać z wyglądu; i tak na przykład Krzysztofowi Ibiszowi powie, że niedługo będzie miał dziesiąte urodziny. W XXI wieku wróżki zyskały nową moc, tj. wróżenie przez SMS-y i połączenia audiotele. Często występują przy tym w telewizji, pomagając tym wszystkim zagubionym ludziom, którzy wykręcą magiczne liczby ze swojego telefonu.

Inne[edytuj • edytuj kod]

W jednym z odcinków Reno911! wróżka przewidziała dep. Jonesowi, że w ciągu doby straci jądro. Po dobie trzymania rąk wokół jąder, aby ich nie stracić, wyluzował się i rzekł, że minęła doba i nie stracił jądra. Jego kolega powiedział jednak, że tak naprawdę do doby została minuta. Po chwili policjantka grająca w bilard odwróciła się i trafiła Jonesa w jądro, które, już niechronione, pękło... Tak więc przyjacielu, strzeż się! Wróżka prawdę ci powie!

Mężczyźni też potrafią przewidywać przyszłość – nazywa się ich wróżbitami. Najpopularniejszym wróżbitą w Polsce jest Wróżbita Maciej – jego najczęstsze powiedzenie to „...ja sądzę, że pani wie o czym ja mówię...”.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]