Statysta

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Statyści - śmiac mi się chce z takich koli,
Statyści - gdy ich widze serce mnie boli,

Zapis-C Rytmu o statystach

Statysta – człowiek wyznaczany do roli popychadła tzw. tła na planie filmowym, zastępujący czasem fizycznie aktora (mówimy wtedy o dublerze) lub wykonujący za niego niebezpieczne akrobacje (np. skok przez kozła, wtedy mamy do czynienia z kaskaderem). Statysta jest integralną częścią filmu, serialu etc. Poznanie gwiazd seriali napawa go dumą. Jeszcze bardziej jest zadowolony, w sytuacji, gdy 1/10 jego twarzy mignie ukradkiem na ekranie. Jego samoocena wtedy wzrasta.

Dzień statystycznego statysty[edytuj • edytuj kod]

Rozpoczyna się bardzo często wcześnie rano. Statysta jedzie na plan zafrapowany, gdyż jak zwykle w serialu zawiązuje się niezwykły wątek miłosny, główny bohater okazuje się hermafrodytą lub znowu zmartwychwstaje na prośbę telewidzów, chwacko otrzepując się z ziemi. Statysta robi sobie śniadanie, nie wiedząc jeszcze, że będzie to jego ostatni posiłek tego dnia. Stawia się w wyznaczonym przez organizatora miejscu, gdzie czeka go przykra niespodzianka w postaci autokaru. 30 lat eksploatacji robi swoje – jest przechylony wyraźnie w prawo, gdyż niewielka szybkość, jaką może osiągnąć pojazd skłoniła mechanika do grzecznościowego gestu konstrukcyjnego w postaci możliwości wyprzedzenia kilku metrów blachy. Najłatwiej tego typu autokar ominąć motorynką, toteż jeśli widzicie taki przypadek, możecie być pewni, że oto statyści właśnie udają się na plan.

Po przybyciu na planie filmowym, statysta przebiera się w swoje ubrania w jednej z dwóch przebieralni. Zakłada np. mundur lub zbroję rycerską, aby już za 10 godzin w pełnym rynsztunku bojowym wykonać 3 kroki na tle zakochanej pary w akademiku lub oddziału psychiatrycznego szpitala, gdzie główna bohaterka trafia mając już dość wybryków gramatycznych męża w listach miłosnych. Czas pozostały do wejścia przed kamerę statysta wykorzystuje na składanie próżnych próśb o prowiant, klimatyzację pomieszczenia lub nie daj Boże toaletę. Po zagraniu swojej roli, jako że zostało jeszcze kilka godzin do zakończenia dnia zdjęciowego, bierze stopa i wraca w domowe pielesze.

Zasady statystowania[edytuj • edytuj kod]

  • Zamknij się, twój bulgoczący żołądek robi wystarczająco wiele hałasu.
  • Masz się ucieszyć z 20 złotych, jakie dostałeś za 12 godzin pracy. W Etiopii
  • Nie podchodź po autograf, o ile nie zostaniesz po niego wywołany. Aktor, gdy odczuje taką potrzebę, podejdzie niezwłocznie do ciebie.
  • Obsługa planu nie zna dialektyki. Jeżeli daje ci do zrozumienia, że jesteś tu kompletnym zerem i zrobili ci przysługę, że możesz zobaczyć sezonową gwiazdę z kilometra, to znaczy, że tak właśnie jest.
  • Lekarz na planie jest przeznaczony wyłącznie dla aktorów i obsługi. Przyjechałeś na plan filmowy do cholery, a nie do szpitala.
  • Kiedy zobaczysz kogoś śpiącego, natychmiast go szturchnij. Na planie praca wre! Cóż, jeśli szturchniesz kaskadera, będziesz miał w dwójnasób ciężki dzień.

Sławni statyści[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]