Kontroler lotu

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Kontroler ruchu lotniczego – osoba najwyżej położona na lotnisku, przez co ma największe szanse potencjalnego oberwania w głowę, gdyby zdarzył się pilot, który nadleci na pas z ukosa i zerwie szczyt wieży kontrolnej.

Praca kontrolera[edytuj • edytuj kod]

Kontroler zajmuje się gapieniem w ekran telewizora, śledząc ruchy kropek. W wolnych chwilach ucina sobie miłe pogawędki z pilotami, przekazując im aktualny kurs, czas, pogodę, pozwolenie na lądowanie i najnowsze żarciki prosto z wieży. W pracy nie może napić się niczego gorącego, bo ziuuu powodowane przez startujące maszyny skutecznie rozlewa mu wszystko, zanim zdąży to donieść do ust. Po pracy kontrolerzy tłumnie chodzą na castingi do programów rozrywkowych o wypadkach lotniczych (jak Katastrofy lotnicze na TV Puls), gdzie dorabiają do pensji, grając (jak pewnie trudno się domyśleć) siebie samych.

W 2010 casting wygrali kontrolerzy rosyjskiego lotniska, którzy w serialu idealnie sprowadzili pewien rządowy samolot w trudnych warunkach atmosferycznych. Zaskakująca akcja, żywe dialogi i realizm postaci uczestniczących w całej, dwugodzinnej fabule spowodowała, że zarówno produkcja, jak i kontrolerzy zostali nominowani do Oscarów. Do dzisiaj pojawiają się kolejne produkcje bazujące na tym temacie, głównie z komisjami badającymi przyczyny spektakularnego lądowania. Rok później pomysł został wykorzystany ponownie, tylko zmieniono samolot (poprzedni nie nadawał się do użytku), lotnisko i kapitana. I oczywiście, kontrolerów.


Polski Hydraulik wykadrowany.jpg To jest tylko zalążek artykułu o zawodach. Jeśli harujesz w tym zawodzie od młodości – rozbuduj go.