Absynt

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Dobry absynt

Absynt (Zielona Wróżka) – zielony trunek wysokoprocentowy oparty na ziołach, a przede wszystkim na czarnoksięskim i niesłodkim piołunie.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Uspokajający kolor napoju uczynił z niego lek na wszelkie dolegliwości, a w czasach moderny stał się on środkiem kojącym ponure myśli wynikające z dekadentyzmu, przy czym doprowadzał wszelkich smakoszy do dekadencji potocznej. Stosowanie go wymiennie z laudanum sprzyjało nadaniu mu legendarnych właściwości.

Pili go wszyscy – od Lovecrafta po Crowleya, dzięki czemu ten pierwszy mógł uzupełnić groźby z dzieciństwa odcieniami zieleni, a ten drugi miał boginkę do czczenia po godzinach spędzonych na kreśleniu znaków. Édouard Manet natomiast miał kogo malować, chociaż początkowo nie uwieczniał nikogo z elyty.

Dzisiaj absynt ma wartość głównie dekoracyjną, bo normy regulują jego najbardziej interesujące cechy.

Skład[edytuj • edytuj kod]

Absynt składa się z etanolu (czasem z niewielką domieszką metanolu), ziela no i odrobiny wody. Głównym absyntowym zielem jest Bylica piołun. Można dodać też wiele innych ziół. Słowacy dodają pietruszkę i koperek, Słoweńcy czosnek i pietruszkę, Szwedzi pietruszkę i bazylie. Czesi natomiast do swojego absyntu wrzucają całą łąkę, zaczynając od astrów, przez bagno, do bylicy i zawilców. Tak więc jedyny i prawdziwy absynt można nabyć u czeskich braci.

Jak poznać, czy absynt jest prawdziwy?[edytuj • edytuj kod]

Po pierwsze jest bardzo gorzki. Jeśli nie jest gorzki, to znaczy, że alkohol wypalił wam już kubki smakowe, ale bez obaw. Gorycz wtedy poczujecie w przełyku. Jeśli po spożyciu nie objawi wam się mała zielona[1] wróżka skacząca po stole, wyglądająca z butelki albo siedząca w ustach waszego kolegi, znaczy to, że absynt był fałszywy, a sprzedawcę można śmiało nazwać oszustem.


Full Range Grant's Whisky.jpg To jest tylko zalążek artykułu związanego z alkoholem. Jeśli cenisz dobry trunek – rozbuduj go.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Choć czasami bywa żółta lub niebieska. Przeklęte podróbki…


Full Range Grant's Whisky.jpg To jest tylko zalążek artykułu związanego z alkoholem. Jeśli cenisz dobry trunek – rozbuduj go.