Dyskietka

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ten artykuł odznaczono Słoniem jakości. Może to nie medal, ale tekst nadal jest fajny.
Nonsensopedia również została wydana na dyskietki

Dyskietka – mały, z reguły czarny plastikowy kwadracik z metalowym kółeczkiem i odsuwanym otworem. Najpopularniejszy nośnik Visty. Jego głównym zastosowaniem jest pstrykanie odsuwadełkiem oraz wgrywanie nowych BIOSów w pecetach. Krążą niepotwierdzone legendy, mówiące jakoby w dawnych czasach ten dziwny kwadracik miał służyć do przenoszenia danych między komputerami! Wydaje się to jednak mało prawdopodobne ze względu na mało bajerancki wygląd.

Patent na dyskietki należy wciąż do Krzysztofa Kolumba, który odkrył dyskietki podczas dokonywania „opływu” kuli ziemskiej.

Legenda głosi, że Bill Gates ma dyskietkę mieszczącą cały internet, ale jak dotąd jeszcze jej nie pokazał.

Typowy błąd po włożeniu dyskietki

Obecnie dyskietki są na wymarciu. Jedyne osoby, które ich używają to humaniści, ZUS oraz nauczyciele informatyki. Warto pamiętać, że pojemność takiego „nośnika danych” zwiększamy poprzez przyłożenie silnego magnesu do niej. Ten sposób działa tylko wtedy, gdy jest na niej ponad 1MB danych.

Dyskietki odeszły od nas w 2011, kiedy to Sony przestało je produkować po 30 (!) latach. Podobno wujek Sony zamierzał przed 2011 wprowadzić dyskietki 2MB, niekompatybilne z żadną stacją dyskietek, co miało być absolutnym hitem.

Na najlepszych uczelniach (uwzględniając ranking WTA) wciąż używany jest ten niezawodny nośnik danych. Dyskietki idealnie spełniają swoje zadania w celach archiwizacyjnych, gdyż technologia ich wykonania pozwala na przechowywanie kolokwiów, prac licencjackich czy inżynierskich od kilku minut nawet do kilku dni! Swą bezawaryjnością zaskarbiły sobie względy wielu wykładowców, czego przykładem może być użytkowanie ich na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, czyli jednej z najnowocześniejszych uczelni w Polsce. Studenci Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu na zajęciach z informatyki sami sięgają po sprawdzony produkt, odrzucając przy tym przestarzałe pamięci flash czy karty pamięci.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]