Windows Vista

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Windows Vista
Logo Łindołsa Wiśty
Superbajerancki Flip 3D
Najbardziej przydatna część Visty – UAC
Nowy styl okienek – Aero Basic
Nowe narzędzie w Windows Vista
Szybkość – wielka zaleta
Zestaw instalacyjny oprogramowania
No właśnie…
Plakat promujący Windows Vistę
Ambitniejsi woleli zainstalować Vistę na swoim smartfonie
Poradnik z gazetki

Każdy młody masochista
instaluje Windows Vista!

Hasło reklamowe Windowsa Visty

Nie wszystko Vista, co się zacina.

Prawda o tym, że nie tylko Vista się zacina

Mac OS 7 działa lepiej na 4 MB RAM niż Vista na 44 GB RAM.

Święta prawda…

– Ile zajmuje Windows Vista?
– Ile znajdzie, tyle zajmie.

Stara prawda o Windows Vista

Windows Vista (łot. kura; ur. 30 stycznia 2007, zm. 11 kwietnia 2017) – najgorsza wersja Windowsa, opracowana z myślą o starszych, kiepskawych i wolnych komputerach. Pierwotna nazwa miała brzmieć Hasta-La-Vista Bill Gates, ale skrócono ją tylko do Vista. Obecnie ten system operacyjny da się uruchomić nawet na kalkulatorze, a niektórym udało się go odpalić na okruszku od chleba.

Wersje[edytuj]

Windows XP posiadał tylko dwie wersje: Professional i Home Edition. Wiśta posiada aż sześć takich wersji:

 • Windows Vista Starter – wersja dla krajów rozwijających się, takich jak Polska, Mozambik i Naddniestrze. Można na niej uruchomić aż trzy programy jednocześnie.
 • Windows Vista Home Basic – podobna do startera, ale nie posiada Łindows Media Kodeks i Łindows Media Kenter.
 • Windows Vista Home Premium – podobna do Home Basica, ale posiadała pełny zestaw Media i inne pierdoły.
 • Windows Vista Business – zawierała jakieś super duper dodatki, można ją porównać do XP Professional.
 • Windows Vista Ultimate – zawiera wszystkie niepotrzebne funkcje i generuje o 33% więcej błędów niż inne wersje[1]!
 • Windows Vista Enterprise – właściwie Ultimate ze zmienioną nazwą, ale generuje o 666% więcej błędów niż Ultimate!

Zalety[edytuj]

 • Umożliwia szybkie pozbycie się komputera i zajęcie się chociażby haftowaniem.
 • Przez mechanizm UAC doskonale ćwiczy klikanie myszką.
 • Dzięki cudnej technologi DRM można spać spokojnie, gdyż właśnie ściągniętych kupionych przez nas plików MP3 nie będzie da się odtworzyć.
 • Posiada nowoczesną funkcję zapychania pamięci. Pomaga ona wielu użytkownikom pokonać problem zbyt dużej ilości pamięci RAM.
 • Producent postanowił pozostawić tę wspaniałą rzecz, jaką jest BSoD.
 • Z Windowsem Vista karta graficzna zamienia się w piekarnik.

Wady[edytuj]

Kolejny dowód na to, że Windows to groza…
 • Przez ów mechanizm UAC można było nabawić się wirusa, klikając 666 razy w Tak, w tym 4 razy w Czy chcesz zainstalować program Wirus Anti-Spyware? i raz w Czy chcesz zezwolić na sformatowanie twoich dysków?. Rzecz jasna, ostatni.
 • Linuksowców prosimy o wpisanie na tę listę 123456 powodów, dlaczego przenieść się na Linuxa i kupić sobie koszulkę z pingwinem. Okna można było stłuc, a Tuxa nadal się nie da. Przeczytaj ten powód 123456 razy a będziesz miał te 123456 powodów.
 • Z Windowsem Vista karta graficzna zamienia się w piekarnik.

Sukcesy sprzedaży[edytuj]

Błąd w chińskiej wersji Visty

Windows Vista był sprzedawany na 9524^2 dyskietkach 5,25 cala w dwóch wersjach:

 • PbIiG (Piracka bez Instrukcji i Gwarancji) – cena już od PLN 0,95
 • OdBiD (Oryginalna dla Bogaczy i Desperatów) – cena już od £985#########IntegerOverflowException

W ciągu dwóch pierwszych tygodni (od 19 stycznia do 2 lutego 2007 roku) udało się w Chinach sprzedać aż 244 legalne zestawy dyskietek z systemem Windows Vista. Przyczyniła się do tego gigantyczna reklama o wysokości 421 metrów, wyświetlona na wieży Jin Mao w Szanghaju. Skoro Vistę można kupić na ulicy za mniej-więcej worek ziemniaków, wybór staje się ciekawy. Ciekawe czy Microsoftowi uda się w Państwie Środka odzyskać chociaż kwotę wydaną na dyskietki, ryż i keczup. Ciekawe jest też to, że w ciągu pierwszego miesiąca sprzedaży klienci kupili tam dwa razy więcej licencji na Vistę niż w analogicznym okresie na Windows XP (aż 122 zestawy dyskietek).

Opłacalność zakupu drugiej wersji była znikoma; instrukcja nic nie wyjaśnia, zaś serwis gwarancyjny jest na telefon, w dodatku jedynie w języku staro-cerkiewno-słowiańskim bądź fenickim.

Zarzuty i kontrowersje zgodności ze stacją dyskietek[edytuj]

Vista była w pełni zoptymalizowana pod kątem sprzętu, dzięki czemu jest w stanie generować krytyczne błędy o wiele wydajniej, niż inne systemy operacyjne. Najważniejszy komunikat błędu nosi numer 54, a brzmi następująco: System Windows Vista został zainstalowany pomyślnie. Naciśnij dowolny klawisz, by wygenerować kolejny błąd, lub naciśnij dowolny inny klawisz, by kontynuować. Jeszcze nikomu nie udało się odnaleźć owego „dowolnego innego klawisza”…

Nie tak dawno M$ poinformował o odkryciu sposobu na to, aby Windows działał bezbłędnie: w pokoju, w którym jest komputer z już zainstalowanym Windowsem, nie może być nikogo! Wtedy w Windowsie nic się nie dzieje[2].

M$ nie potwierdza informacji o irytującym użytkowników komunikacie: Nie wystąpił błąd. Naciśnij dowolny klawisz aby wygenerować błąd lub usunąć wszystkie pliki z dysku C:. Po tym komunikacie system zamiera nie reagując nawet na naciśnięcie dowolnego klawisza. Pomaga dopiero reinstalacja systemu, po przeprowadzeniu której mogą zacząć pojawiać się prawidłowe komunikaty systemowe. Drugi zarzut dotyczy rzekomej nowoczesności systemu, który nie powinien wymagać użytkownika do wygenerowania błędu.

Gadżety[edytuj]

Najpoprawniej działający gadżet – zegar

Mało zauważalną nowością w systemie Windows Vista były Gadżety. Wyświetlały się one na pulpicie w głównie postaci błędów ta usługa jest niedostępna. Dodatkowo mogą one latać po ekranie, zakrywając przy tym inne błędy. Wśród dostępnych Gadżetów są takie cuda programistyczne, jak niemożliwa do ułożenia Układanka, przeterminowany o kilka dni lat Kurs Giełdowy czy zapiekanka z serem. Dokładnie jeden Gadżet to 456EB na dysku GPT, jeżeli jest MBR to 2TB na jedną partycje. Gadżety zostały wprowadzone już w czasie testów Visty, ale dopiero w fazie RC 999 wprowadzono gadżet Wybór BSoDu. I dobrze, bo po co gadżety bez czegoś, co zwalczałoby nudę użytkowników znudzonych ciągle tymi samymi BSoDami?

Parametry[edytuj]

Szybkość to wielka zaleta Visty

Zgodnie z najnowszymi informacjami jakie Bill Gatek miał już w 1998 roku – miał wyjść niedługo nowy procek Intela: Pentium Core 2 Duo. Jako że Windows XP wyciągałby tylko 40% z tego procesora, postanowiono ulepszyć i uaktualnić Windowsa. Dzięki tej wspaniałej aktualizacji Vista zajmuje tylko 8GB (choć po zainstalowaniu na laptopach 20GB, więc nie musimy się przejmować, że po instalacji na starszych dyskach zostanie jakieś miejsce). Ponadto zużywa aż 80% procesora Core Duo i 75% Core 2 Duo, co ma bardzo wiele zalet – przede wszystkim nie rozleniwia procesora. Procesor który wcześniej pracował z Vistą, choćby przez 2 minuty 45 sekund i 98 setnych będzie działał do 100 razy szybciej[3].

Co można uruchomić na Viście?[edytuj]

Wszystko począwszy od menu start po zegarek w prawym dolnym rogu. Niestety 100% programów pod Linuxa i 99,9% programów pod starsze windy się nie uruchamia. Jest za to dużo fantastycznych gier certyfikowanych przez Microsoft, które niestety bardzo mocno obciążają procesor. Core 2 Duo wskazuje nieraz 100% albo i więcej. Co ciekawe: na Viście pójdzie Wiedźmin 3, na ustawieniach Ultra. Ale spodziewaj się drobnych, niebieskich dodatków do rozrywki.

Aby wyjść na przeciw marudnym użytkownikom, w nowym Windowsie Seven stworzono słabszy interfejs. Oficjalnie Bill Gates zapewnił, że do uruchomienia będą wystarczyć zaledwie 32 MB RAM. Jednak Intel w to nie uwierzył i przygotował specjalny trójrdzeniowy procesor. Jeden rdzeń obsługuje błędy ijest ustawiony na 10 GHz z możliwością podkręcenia do 0,3 THz. Drugi rdzeń obsługuje Windowsa – jego prędkość to ok. 5 GHz z możliwością podkręcenia do 20 GHz. Ostatni rdzeń dla wykorzystania przez użytkownika jest ustawiony na 100 MHz.

Nowa wyszukiwarka[edytuj]

Inteligencja Visty

W Wiście usprawniono funkcję szukania. W starych windach po naciśnięciu jednej litery kursor od razu przechodził do nazwy pliku lub folderu, który na tę literę się zaczynał. W usprawnionym systemie (choć trwa to trochę dłużej) system wyszukuje wszystkie foldery i pliki które tę literę lub frazę zawierają.

Niestety jest to prawdziwy problem dla Chińczyków. Dla nich różnica czasowa między starym a nowym systemem to dwa dni na nowych procesorach i 4 lata na starych. Niestety nawet Chińczycy, którzy złamali XP 10 lat przed premierą nie potrafili tego wyłączyć i przywrócić starej funkcjonalności.

Ciekawostki[edytuj]

W Viście można usunąć nawet kosz
Ale można go przywrócić…
 • Zamiast Windowsa Longhorn, który wyglądał ekstra (był wściekle niebieski), Gates kazał programistom odwalić Vistę w 2 lata.
 • Kiedy wyszła Vista, zamiast pieców hutniczych zaczęto stawiać komputery z tym systemem. Wydajność produkcji wzrosła trzykrotnie.
 • Na Wiście nie da się zainstalować żadnego antywirusa, ponieważ ilość błędów jest wystarczającą ochroną (przed antywirusem również).
 • Źródła CO₂ na świecie w 2019 roku prezentowały się następująco:
  • 0,00001% – fabryki,
  • 0,00000001% – samochody,
  • 0,0000000000000000000001% inne źródła,
  • 99,9999899899999999999999% komputery z Vistą.
 • Gdy złotej rybce powiedziano, że chcemy pokój na świecie poprosiła o inne życzenie, więc zażyczyliśmy sobie, żeby Vista dobrze chodziła. Niestety od tej pory mamy na świecie pokój (trwało to 0,01 sekundy, potem ludzie zaczęli się wkurzać "co to jest ta Vista").
 • Vista jest tak bezpieczna, że nie da się jej zhakować[4].
 • Vista jest mistrzem samobójstw. W ciągu 1 dnia użytkowania powiesiła się 99935 razy. I jeszcze jakoś żyje.
 • Gdy system prosi o pozwolenie uruchomienia aplikacji widać przyciski continue oraz continue[5].
 • Dawniej by wysłać rakietę w kosmos potrzeba było procka o taktowaniu kilku herców. Dzisiaj by uruchomić Vistę potrzebujemy proca na kilka jottaherców (tj. kilka kwadrylionów herców).
 • Najbardziej futurystycznym elementem Visty jest "FLIP 3D" czyli kosmiczny sposób na zobaczenie otwartych okien. Użytkownicy wzieli to za wgrany film Science Fiction uruchamiany skrótem Alt+Tab.

Przypisy

 1. Razem wzięte
 2. Jednak i tak po 14,5382958 sekundach zaczynają pojawiać się błędy oraz niebieskie ekrany, twój pies dostaje napadu epilepsji, chomik zaczyna kręcić kółkiem do tyłu i po chwili przez okno wkrada się tajemniczy Kot Haker i zabiera twoją obudowę w celu zrobienia z niej kuwety
 3. Microsoft ostrzega, że rzeczywiste osiągi mogą zależeć od fazy księżyca, pory roku i ceny rynkowej używanych cholewek w Zimbabwe
 4. Nie da się także nic z nią zrobić
 5. Po naprawieniu problemu mamy przyciski restart oraz bluescreen