FreeCell

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Medal.svg
I o co tu, kurwa, chodzi?

I o co tu, kurwa, chodzi?

Przeciętny użytkownik o FreeCellu

Wszystkie rozdania FreeCella są do wygrania.

Pomoc FreeCella o FreeCellu

Dwóch rozdań FreeCella nie da się wygrać.

Polska Wikipedia o FreeCellu

-2; -1; 11,982; 146,692; 186,216; 455,889; 495,505; 512,118; 517,776 and 781,948.

Angielska Wikipedia wymienia rozdania, których nie da się wygrać

Musisz tak ruszać myszką, aby głowa króla pomiędzy wolnymi polami się poruszała.

Noob o FreeCellu

Jeśli miałeś ochotę, aby rzucić komputerem o ścianę, a się rozmyśliłeś, spróbuj zagrać we FreeCella.

Stanisław Jerzy Lec o FreeCellu

FreeCell – gra karciana na bazie pasjansa, będąca jednocześnie integralną częścią systemu operacyjnego Windows. Usunięto ją dopiero wraz z premierą Windows 8. Żeby zagrać we FreeCella z poprzednich Windowsów, należy pogrzebać w Internecie i ściągnąć go samodzielnie.

Pochodzenie[edytuj • edytuj kod]

FreeCella nikt nie znał, dopóki nie zaczął się pojawiać jako jedna z części systemu Windows. Mało ludzi wie jak w to grać, a może to i dobrze?

Zasady[edytuj • edytuj kod]

Wersja z Windowsa Vista i 7. Niestety polepszając grafikę twórcy musieli zrezygnować z króla…

No i tu pojawia się pierwszy problem FreeCella. Nikt przeciętny nie wie, jak naprawdę się w to gra. Odkąd gra pojawiła się na komputerach, przez kolejne lata naukowcy rozgryzali jej zasady metodą prób i błędów. Po sześciu milionach dwustu tysiącach prób wciąż nie doszli do rozwiązania. Badania do dziś trwają. Ten, który pierwszy odkryje zasady FreeCella, otrzyma Pokojową Nagrodę Jobla. Niektórzy wiedzą jak w to grać, ale nikt nie wie jak w to wygrać.

Rozgrywka[edytuj • edytuj kod]

FreeCell polega na jak najszybszym powkładaniu czterech kart na puste pola w prawym górnym rogu. Gdy do tego dojdziemy, próbujemy wkładać karty do pozostałych pustych pól, ale komputer odmawia wykonania ruchu. Potem następują próby przekładania kart ze stosu na stos. Gdy i to się nie powodzi, zaczynają się serie przekleństw[1]. Niektórzy gracze relaksują się przy FreeCellu obserwując jak głowa króla się rusza, gdy oni ruszają myszką…

Pomoc do gry[edytuj • edytuj kod]

W pomocy do gry nie ma zasad, wszak są nieznane. Jedyne, co jest napisane, to że każdą rozgrywkę można wygrać. W opozycji do tego staje Wikipedia, która twierdzi, że dwóch rozgrywek nie da się wygrać, jednak giną one w tłumie pozostałych, których i tak nie da się wygrać. Wikipedia wspomina też, że dwóch rozgrywek nie da się nawet przegrać… Jednak naukowcy przegrali również i te podczas prób. Wszystko to sprawia że gra staje się wyjątkowo tajemnicza…

Komunikaty[edytuj • edytuj kod]

Podczas wykonania błędnego ruchu, FreeCell natychmiast nas pouczy: Ten ruch jest niedozwolony lub: Ten ruch wymaga przeniesienia 6 kart. Masz wolne miejsce tylko na przeniesienie 5. Co ciekawsze, gdy odłożymy jedną z kart i będziemy starać przenieść się resztę na „miejsce tylko na przeniesienie 5” ukaże się nam komunikat: Ten ruch wymaga przeniesienia 5 kart. Masz miejsce tylko na 4. I o co tu kurwa chodzi…?

Kody[edytuj • edytuj kod]

Wielki Brat Patrzy
Uwaga!

Warning / Achtung / Attention / Attenzione / Advertencia / Pozor / Atenção / Внимание / Увага / Προσοχή / Figyelem / Advarsel / Įspėjimas / Waarschuwing / გაფრთხილება / Զգուշացում / 危ない / 警告 / 注目 / 경고 / אזהרה / चेतावनी / คำเตือน / تحذير !

W dalszej części artykułu znajdują się tajne informacje.
Kontynuowanie czytania może poskutkować odwiedzinami smutnych panów w garniturach.
Raz, dwa, trzy, głowa króla patrzy! Jedyny sposób, aby wygrać we FreeCella to użycie kodów

W związku z tym, że nikt nie rozumie tej gry, włodarze Windowsa postanowili wprowadzić kody umożliwiające wygranie nawet przegranych rozdań[2]. Gdy wciśnie się Ctrl+Shift+F10 pojawia się okienko pomocy z opcjami:

 • Wciśnij Przerwij, aby wygrać.
 • Ponów próbę, aby przegrać.
 • Wciśnij Ignoruj, aby wrócić do gry.
 • Wciśnij Anuluj, aby przekazać Stanom Zjednoczonym dane z twojego komputera.
 • Wciśnij OK, aby pobrać Trojana.

Istnieje jeszcze inny easter egg, mianowicie rozdania -1 i -2, których nie da się wygrać inaczej jak za pomocą Ctrl+Shift+F10[3]. Kolejnym easter eggiem są rozdania -3 i -4, możliwe do wygrania, jednak potrzeba na to kilku lat.

Najczęściej wybieraną opcją jest ta ostatnia, więc wygrywalność FreeCella waha się w granicach 0,1% rozegranych partii.

Wpływ FreeCella na życie ludzkie[edytuj • edytuj kod]

Międzynarodowy symbol gracza FreeCella

Zdesperowani gracze niejednokrotnie rzucają komputerami o ścianę, gdy po trzech godzinach dumania nie są w stanie wygrać żadnej partii. Inni zaś po prostu ignorują FreeCella, traktując go jako coś, co nie istnieje i jest niepotrzebne.

Broń psychologiczna[edytuj • edytuj kod]

Stany Zjednoczone wykorzystały FreeCella podczas wojny w Iraku, wysyłając go Irakijczykom. Podczas gdy oni próbowali go rozgryźć, Amerykanie mieli czas na atak z zaskoczenia. Niestety eksperyment powiódł się częściowo. Irakijczycy byli zdezorientowani, ale przez grę zarazem sfrustrowani, przez co bardziej skłonni do ataków terrorystycznych.

Prawdziwe przeznaczenie[edytuj • edytuj kod]

Mało kto jednak wie, że FreeCell pojawia się z Windowsem nie bez powodu. Jest to integralna część systemu operacyjnego Windows, kluczowa dla jego działania, która wchodzi w symbiozę z procesorem komputerowym, stając się zarazem nierozłączną częścią komputera. Głowa króla pomiędzy wolnymi polami symbolizuje procesor i Billa Gatesa. Karty pod spodem symbolizują dane komputerowe, RAM i takie głupoty, natomiast wolne pola obok króla symbolizują dziury w ochronie antywirusowej Windowsa i niebieski ekran śmierci. W przypadku odinstalowania FreeCella, Windows automatycznie spala płytę główną w procesie obronnym, jakkolwiek bez FreeCella nie zajdzie na komputerze żadne działanie, więc komputer i tak będzie nadawał się do wyrzucenia. Krążą również pogłoski, że Windows niszczy wszystko na dysku twardym w procesie anihilacji z antyWindowsem i pozostaje już tylko wtedy antyFreeCell.

Ciekawostki o FreeCellu[edytuj • edytuj kod]

 1. Każdy ma go na komputerze.
 2. Nikt nie potrafi go wygrać.
 3. Nikt nie umie w niego grać.
 4. To najniebezpieczniejsza gra na świecie.
 5. FreeCell jest zawsze.
 6. Nie ma FreeCella, nie ma Ciebie.
 7. Nawet system Windows nie potrafi wygrać rozdania.
 8. Według jasnowidza Nostradamusa ten, kto zrozumie FreeCella, posiądzie moc władania światem.
 9. Istnieje również legenda mówiąca o tym, że gdy ktoś zrozumie FreeCella, Windows przestanie się wieszać.
 10. Jeśli wiesz jak wygrać FreeCella bez kodów, pamiętaj – jesteś Bogiem i możesz robić wszystko.
 11. W duńskiej (a także szwedzkiej) wersji Windowsa XP FreeCell nazywa się „Napoleon”. Jest to dziwne, ponieważ taka nazwa bardziej pasowałaby do francuskich Windowsów.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

 1. W szczególności nieswoich
 2. Więc informacja w pomocy gry jest prawdziwa… w pewnym sensie
 3. Po wciśnięciu tej kombinacji na tych rozdaniach dochodzi do usunięcia się FreeCella, co oznacza, że nie będzie już Windowsa