Touhou Project

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Jakie ładne dziewczynki… Co to kCenzura1.svg jest!? To są pociski!? To jest Easy!?

Przeciętny gracz po odpaleniu Touhou

Idę 1cc-pacifistować na Lunaticu

Pro o Touhou

Przykro mi to mówić, ale w tym, co robię, jestem naprawdę zajebista.

Marisa Kirisame o swoim zajęciu

Znak Miłości — MASTER KCenzura1.svg SPARK!

Marisa Kirisame podczas używania swojej Karty Zaklęć

Kocia Miko Reimu, cholernie pijana

Jedna z aranżacji theme'a Reimu Hakurei
Postacie przygotowują się do orgii

東方 – Touhou (czyt. Tołhoł lub Przygody Małych Dziewczynek w Śmiesznych Ubrankach) – gra komputerowa z gatunku „bullet hell” zrobiona przez jednoosobową firmę Team Shanghai Alice pijanego wariata z Japonii nazywającego siebie ZUN. Gra posiada kilkanaście milionów fanów na całym świecie i 4chanie. Najlepszy dowód na to, że ostrzeżeń o epilepsji nigdy nie ma tam, gdzie są potrzebne.

Rozgrywka[edytuj • edytuj kod]

Fabuła toczy się w świecie Gensokyo, w którym nawet najstraszniejszy ziemski potwór jest małą dziewczynką ubraną w śmieszny strój. Bohaterki gry takie jak Reimu Hakurei lub Marisa Kirisame muszą w każdej grze rozwiązać (niekoniecznie) ważny dla ich świata problem – inaczej cały świat stanie się azylem dla trolli i dzieci Neo. W tym celu strzelają do małych dziewczynek ze skrzydełkami i do innych potworów w ciałach małych dziewczynek w śmiesznych czapkach zwanych youkai. Ewentualnie strzelają do innych ludzi, jeżeli są magikami.

Cechą szczególną gier z tej serii są pociski. Nie jest ich mało. Jest ich tak zajebiście dużo, że ich ilość zawstydza nawet TurboDymoMana. Każda z postaci posiada także tzw. Spell Cardy, które powodują, że pociski zaczynają latać w jakimś uporządkowaniu mającym na celu Cenzura2.svg niczego nie podejrzewającego gracza.

Poziomy trudności[edytuj • edytuj kod]

Każda gra posiada cztery poziomy trudności, które różnią się od siebie tylko tym, kto się na nich wykłada:

Dodatkowe poziomy[edytuj • edytuj kod]

Era PC-98[edytuj • edytuj kod]

Czyli popylanie na starym PC-98 (takie coś co japońce mieli zamiast IBMa). Ogólnie piękna grafika i duża pamięć RAM (której zawdzięczamy system 128 punktów Power, używany aż do IN włącznie). Wszystkie gry są ponumerowane według oficjalnej numeracji, która na szczęście nie zgadza się z chronologią, co jest u Japończyków rzadkością. Gry te zostały oficjalnie wydane przez klub studencki Amusement Makers, którego ZUN był wtedy częścią. Zrobił je jednak w całości samodzielnie.

1 – Highly Responsive to Prayers[edytuj • edytuj kod]

Pierwsza gra stworzona przez ZUNa. W przeciwieństwie do następnych części, nie jest strzelanką, a specyficzną wariacją Arkanoida. Naszym zadaniem jest zniszczenie wszystkich amuletów na planszy i pokonanie bossa. Starając się nie oberwać pociskiem lub kulą Yin-Yang. Mimo że posiadamy pociski, nie robią absolutnie nic przeciwnikom, więc pozostaje odbijanie tej przeklętej kuli i modlenie się o zmieszczenie się w limicie czasowym.

 • Reimu Hakurei – protagonistka we wszystkich głównych częściach gry (z pełnym numerkiem). Mimo trzymania tego całego burdelu jakim jest Gensokyo w ryzach, ledwie jest w stanie utrzymać siebie i świątynię. Cierpi na Syndrom administratora, który jest potęgowany przez to, że wszyscy zarzucają jej lenistwo. By sobie jakoś radzić, stara sobie osłodzić życie alkoholem i imprezami organizowanymi w świątyni. Przez lata opracowała niezawodną metodę rozwiązywania wszelkich problemów:
 1. Znalezienie dowolnego Youkai i spuszczenie mu manta.
 2. Kierując się wskazówką wymuszoną od pierwszej ofiary, atakuje kolejne osoby. Otrzymując kolejne wskazówki odnośnie sprawcy incydentu.
 3. Szósta postać, którą trzeba skopać jest sprawcą incydentu. Po jej pokonaniu świat wraca do normy.
 4. Można wracać do świątyni i iść się napić z winowajcami. W końcu to oni płacą.
 • ShinGyoku – pierwszy boss w całej serii Touhou. Mimo to, istnienie tej (albo tych) postaci poszło w niepamięć. Strzeże bram do piekła (czyli do Żabki, w której są dresiarze z twojej szkoły) i do Makai (czyli świata demonów z twoich snów). Ma trzy formy:
 1. Brązowa (ciekawe, dlaczego) kula yin-yang, która szarżując na Reimu kręci się i wykonuje tańce pojebańce,
 2. Jakaś ruda z rogami renifera i z czerwonymi oczami (za dużo siedzenia po nocach przy komputerze?),
 3. Prawdopodobnie jedyna męska postać w całej serii! Również ma laserowe oczy i jakiś niebieski, kwadratowy kapelusz z Ku Klux Klanu.
 • YuugenMagan – pięć oczu połączonych ze sobą prądem, a z tego prądu wytwarza się kobieta. Strzeże bramy do Brazylii Makai. Ma najwięcej hitboxów ze wszystkich postaci i atakuje laserami. Przez to, że Makai jest nieskończenie wielkie, odcięli prąd przy wejściu i YuugenMagan nie żyje.
 • Elis – wampirzyca z różdżką, którą sobie dogadza. Prawdopodobnie podwładna Sariel. Umie zmienić się w nietoperza dlatego dobrze ssie.
 • Kikuri – diabelski księżyc. Została zamrożona w karbonicie jak Han Solo i teraz nie może narzekać na brak wódy w piekle, dlatego robi rozpierduchę.
 • Sariel – finalny boss drogi Makai oraz teoryzowana siostra Shinki. Jest Bogiem Hiperśmierci Archaniołem z Biblii i to ona rozwaliła Świątynię Hakurei. Po śmierci wylatuje z niej zły duch i w drugiej fazie myśli, że jest finalnym bossem z Kirby'ego.
 • Konngara – finalny boss drogi Piekła. Jest pijanym astralnym rycerzem co chleje sake cały dzień, przez co podczas walki się jej humor zmienia. Mimo podobieństw nie jest spokrewniona z Suiką ani Yuugi.

2 – Story of Eastern Wonderland[edytuj • edytuj kod]

No więc Reimu była na popijawie, i gdy wróciła do świątyni okazało się, że ktoś ją rozdziewiczył. Wkurzona niszczy wszystko co widzi. Pierwsza część z normalnym systemem gry, tyle że ma łącznie 5 poziomów a nie standardowe 6.

 • Rika – Pierwszy boss w stylu Touhou i jak dotąd jedyny walczący w pojeździe (jeździ czołgiem). Na wyposażeniu jej FTTank (od FiutTastic) ma miotacz pacyfek (stąd nieoficjalna nazwa Flower Tank), komplet wibratorów, dwa lasery podpierniczone z Gwiezdnych Wojen i zapasowy napęd w postaci 8 niewolników. Pojawia się później w myśliwcu własnej roboty - Złym Oku Sigma - jako boss Extra Stage.
 • Meira – Idiotka która myślała(?), że może zajumać Reimu jej magiczne kule yin-yang, a tu ZONK! Okazuje się, że te kule są dziedziczone i tylko ród Hakurei może ich używać. Po przegranej Reimu chciała ją zakopać w ziemi ale ta się obudziła, więc wygnała ją w cholerę.
 • Pięć Magicznych Kamieni[3] - Zakrwione kamienne oczy strzeżące wejścia do bazy finalnego bossa, ale kogo to obchodzi. Jedyna postać, której Reimu boi się jak Szatan wody święconej.
 • Marisa Kirisame – Tutaj przeciwniczka, później bliska przyjaciółka Reimu, druga bohaterka gry. Blond włosa czarownica, na którą nie ma cwaniaka. Znana w Gensokyo złodziejka cennych rzeczy, zaklęć innych bohaterów i czegokolwiek jeszcze, co da się ukraść. W wolnych chwilach od kradzieży rozstawia inne małe dziewczynki Master KSłuchacz jedynego słusznego radia ocenzurował ten niegodny fragment Sparkiem, czyli niesamowicie wielkim laserem udupiającym wszystko w jego zasięgu. Może się pochwalić sporym haremem. Pojawia się później jako grywalna postać w każdej grze z pełnym numerkiem, oraz na ikonach wszystkich gier drugiej generacji, wykluczając spin-offy. Często mówi da ze[4] na końcu zdania.
 • Mima[5] – Duch morderczyni. Jest bardzo utalentowana w magii. Wiadomo, że „jest jak matka” dla Marisy (ale nie wiadomo czy biologiczna). Lubi nawiedzać domy blisko Świątyni Hakurei. W drugiej generacji wszystkie postacie o niej zapominają, mimo że widać ją na tłach przy świątyni.
 • Genjii - żółwik na którym Raymoo lata aż do drugiej generacji, ponieważ [6] nauczyła się latać. SoEW jest jedyną częścią, gdzie ten się coś odzywa. Po Mystic Square pływa w rzece (albo jeziorze) za świątynią Hakurei. Reimu nazywa go „dziadkiem”.

3 – Phantasmagoria of Dimensional Dream[edytuj • edytuj kod]

No więc Reimu znowu wraca z popijawy, a tu jebudu! Przed świątynią pojawiły się ruiny średniowiecznej baszty. Przed nimi zgromadziła się spora jak na jedno miejsce ilość (7) potężnych małych dziewczynek. Na murze jest napis, że ktokolwiek tam wejdzie, dostanie wielką nagrodę, ale wejść może tylko jedna osoba. Więc pociski w ruch, i jeb! Tyle że tym razem widzimy przeciwniczkę na drugim ekranie. W cholerę lat i 6 gier później wychodzi sequel, PoFV (patrz druga generacja). Poza Reimu, Mimą i Marisą możemy grać:

 • Ellen – Człowiek, który został youkai. A raczej dziecko, bo zarówno umysłem, jak i wyglądem (jest nieśmiertelna) przypomina standardową siedmiolatkę. Ma nawet magicznego kota imieniem Sokrates, który nie mówi, ale rozumie japoński, i dość często używa westchnień i facepalmów.
 • Kotohime – Księżniczka, która nazywa siebie „stróżem prawa”. Wszystkie postacie zgodnie przyznają, że jest dziwna. Ma ataki kleptomanii.
 • Kana Analberal – Poltergeist mentalnie niestabilnej dziewczynki. Pierwsza nie-główna postać o znanym nazwisku. I do tego dość niejednoznacznym. ZUN twierdzi, że to gra słów na Cape Canaveral. Obserwując jej strój, można stwierdzić, ze była kobietą lekkich obyczajów, która zmarła przebrana za pokojówkę. Nawiedza Reimu aż do PCB.
 • Rikako Asakura – Naukowiec. Nazywana przez Reimu heretyczką, bo bardziej wierzy w naukę niż w magię. Ma również najdłuższą ścieżkę dźwiękową (zapętla się dopiero po 5 minutach), najdłuższe włosy w całej serii, największą wadę wzroku i zdecydowanie większy od waszych wielkich męskich… zbiornik paliwa zboczyle! Jest jedyną postacią w serii latającą na jetpacku.

Po pokonaniu reszty wchodzimy do zamku, i walczymy z:

 • Chiyuri Kitashirakawa – Piętnastoletnia (tak, w końcu jakiś śmiertelnik) humanoidalna kosmitka z AD/HD i wielką kosmiczną spluwą. Walczy z bohaterką, by zebrać informacje badawcze dla…
 • Yumemi Okazaki – Badaczka z kosmosu. Chciała rozegrać standardowe „Witajcie gensoki…gensoka…gensacy…mieszkańcy Gensokyo! Przybywamy w pokoju…”, ale Chiyuri wszystko zjCenzura2.svgła. Jest Jednostką Manipulacji Prawdopodobieństwa. W zamian za dobrowolne danie się pociąć na kawałki, zapełnić sondami i poskładać chciała dać jedno życzenie. Skończyło się na tym, że kimkolwiek nie gramy, otrzymuje odpowiednie argumenty i daje życzenie za friko. Reimu chce, by imprezy były bliżej Świątyni, Marisa chce być główną bohaterką, Mima chce szczęścia w miłości dla Marisy (stąd ten harem), a reszta życzy sobie pierdoły w stylu „nieskończone bogactwo”, „wieczna młodość”, itd… Lubi truskawki i ma kryzys[7]. Przy okazji Marisa podpCenzura2.svgliła jej pocisk o charakterystycznym kształcie imieniem Mimi-Chan, a Reimu napędzaną atomami z Czarnobyla robopokojówkę imieniem Ruukoto.

4 – Lotus Land Story[edytuj • edytuj kod]

W Gensokyo jest znowu rozpierducha, więc Reimu i Marisa wybierają się by sprawdzić o co cho. Co ciekawe, to na bohaterkę, którą gra gracz czeka druga i będzie walczyć z koleżanką. Mamy w tej części sporo nawiązań do szóstej gry (EoSD).

 • Orange – Takie małe nieważne youkai, które się napatoczyło. To przez walkę z nią bohaterka gracza jest w tyle. Spokrewniona z Hong Meiling z EoSD.
 • Kurumi – Wampir uciekający ze Scarlet Devil Mansion (patrz EoSD), ale nie będący spokrewniony ze Scarleciątkami. Poza tym nic o niej nie wiadomo.
 • Elly – Strażniczka bramy między Gensokyo a Wymiarem Snów. Ma osobowość niedźwiedzia: najchętniej by cały czas spała, ale kiedy ktoś jej nie pozwala, to dostaje lekkiego pojebańca, a jej kosa lata jak bumerang. Jest niezniszczalna gdy śpi.
 • Yuuka Kazami – Sadystka. Chce się poznęcać na bohaterce za wjazd na chatę w trakcie zwiedzania Wymiaru Snów. Oryginalna posiadaczka Master KCenzura2.svga Sparka (w jej wersji jest nieco słabszy, bez ładnego słówka, i strzelany z magicznego parasola), który później podpierdziela jej Marisa. Jedyny w całej serii boss dwóch sąsiednich stage'ów (5 i 6).
 • Mugetsu – Pokojówka. Pierwszy Boss Extra Stage i właścicielka snu, w który bohaterka się zapędza. Nie ma nic wspólnego z rozpierduchą w Gensokyo, ale walczy z graczem z nudów. Po pokonaniu, woła swoją starszą siostrę…
 • Gengetsu – Demon, starsza siostra Mugetsu i drugi Boss Extra Stage. Nie wiadomo skąd się wzięła ani co robi we śnie swojej siostry. Znana ze swojej ostatniej karty jako Gengetsu the Rapist (Gengetsu Gwałcicielka).

5 – Mystic Square[edytuj • edytuj kod]

W tej części musimy się uporać z wzrostem aktywności młodych demonów. Gracz więc kieruje Reimu, Marisę, Mimę lub Yuukę do poprawczaka youkai zwanego Makai.

 • Sara – Dozorczyni Makai. Ogólnie postrzegana jako niezmiernie nudna osoba.
 • Louise – Jedna z wychowanek Makai. Spokojna i uprzejma, trafiła tam za „nadmierną ciekawość” jak to sama ujmuje. Przypadkowo trafia głową w biust Yuuki. Chyba już nie trzeba mówić jak została ślepa…
 • Alice Margatroid – masochistka-czarodziejka, która używa podczas walki (i nie tylko) lalek. Pojawia się już w pierwszej generacji gier. Urodziła się człowiekiem, ale została youkai po rzuceniu na siebie zaklęć „Odrzucenia Zmęczenia”, „Odrzucenia Głodu”, „Zatrzymania Starzenia” oraz „Wzmocnienia Popędu Seksualnego”. Teraz może zadowalać się 24 godziny na dobę. Pewnego razu podczas zabawy ze swoimi lalkami dostała przypadkiem Znakiem Miłości — Master KSłuchacz jedynego słusznego radia ocenzurował ten niegodny fragment Sparkiem od Marisy, przez co szaleje za nią (także w trybie Extra). Pojawia się później w PCB jako boss, i w późniejszych grach jako niewolnica (na pewno?) Marisy. Nie wiadomo za co siedziała w poprawczaku, ale jest wspomniane o tym, że jako człowiek była w poprawczaku w Bukareszcie.
 • Yuki – Podróba Marisy, w zakładzie umieszczona za to samo co robi jej idolka. Razem z przyjaciółką, Mai stara się zrównać z ziemią ludzi, tak jak Marisa i Reimu zrównują z ziemią youkai. Wychodzi im to kijowo. Jest nazywana Czarna Wiedźmą[8]
 • Mai – „Mały Aniołek”, w zakładzie za handel własnym ciałem. Nazywana Białą Wiedźmą, ponieważ jej strój jest cały biały od… Ekhem. Jest powszechnie uważana za silniejszą od Yuki, ale okazuje się, że ma debilnie proste układy pocisków.
 • Yumeko – lubiąca kimać (zwykle w damskim towarzystwie) pokojówka. Jest dość wprawiona z długimi mieczami, zarówno dosłownie, jak i w przenośni. ZUN przyznał się, że tą grę pisał na szybko, więc wziął profil Sakuyi (EoSD miało początkowo wyjść na następcę PC-98) i trochę przerobił.
 • ShinkiNiezbyt zacna dyrektorka całego tego burdelu. Wymierza podopiecznym m.in. kary cielesne w postaci pocisków z jej pojawiających się niewiadomoskąd sześciu (!) skrzydełek.

1. Generacja Windowsowa[edytuj • edytuj kod]

Czyli to samo, tyle że na ikspeku. Nie licząc kilku postaci generacje łączy tylko nazwa i nielogicznie wysoka liczba pocisków. Na tym etapie ZUN odszedł z Amusement Makers, zabierając serię ze sobą, by założyć własne jednoosobowe studio. Generalnie jest to też moment uważany za koniec eksperymentów i niedorobionych projektów, które zdarzały się w poprzedniej generacji.

6 – Embodiment of Scarlet Devil[edytuj • edytuj kod]

W tej części bohaterki wkCenzura2.svgją się na szkarłatną mgłę i lecą sobie trochę postrzelać dla uspokojenia, przypadkowo spotykając i masakrując winną wampirzycę Remilię, która okryła Gensokyo mgłą, przez którą nie dochodziło światło słoneczne, by mogła wychodzić sobie w dzień bez parasolki, w skrócie: słońce jeCenzura2.svgo jej po oczach.

 • Rumia – pierwsza potworna mała dziewczynka, na którą natykamy się w pierwszym poziomie, pierwszej gry drugiej generacji (czyli 6. licząc wcześniejsze) Todżo. Mimo swojej mHrocznej potęgi nie może ruszyć swoich rąk. Bardzo niedomyślna, przy rozmowie często mówi "Więc to tak?…" (jap. "So~ Nanoka~?") Marisa po jej pokonaniu stwierdziła, że ta nie ma nawet dziesięciu palców. Według fanów, po zdjęciu swojej sweet kokardki, zmienia się w uskrzydloną perwersyjną youkai-sucz.
 • Daiyousei – bezimmienna wróżka (imię nadali jej fani), nic nieznaczący midboss 2 poziomu i najlepsza psiapsióła Cirno. Nie przeszkodziło jej to jednak w próbie spuszczenia lodowej wpierdolu (znowu jako midboss) w Great Fairy Wars. Jak na wróżkę przystało, jest dość głupia.
 • Cirno – umiejąca robić lody zamrażać wszystko dookoła wróżka. Uważa się za najsilszą[9] osobę w Gensokyo. Autor w jednej z gier nazwał ją idiotką, co doprowadziło do tego, że jej imię jest uznawane za określenie obraźliwe.
 • Hong Meiling – w odróżnieniu od innych postaci jej wiek poszedł w cycki, jest strażniczką Scarlet Devil Mansion Koumakan (Burdel Szkarłatnego Potwora, oficjalnie Rezydencja Szkarłatnego Diabła). Dostaje zawsze środki uspokajające, za wyśmiewanie się z PAD'ów Sakuyi…
 • Koakuma – kolejny midboss z fanowskim imieniem. ZUN dla świętego spokoju zgodził się na to, które dosłownie oznacza "mały diabeł". Seks-służąca Patchouli, pracuje w jej bibliotece za najniższą krajową.
 • Patchouli Knowledge – stuletnia astmatyczka we fioletowej pidżamie. Uważa się za potężną maginię, choć nie potrafi nawet wyrecytować zaklęć (przez astmę). To właśnie w starciu z nią gracze poznają, do czego zdolne są małe dziewczynki. Od czasu do czasu Marisa zadupcza jej książki z wielgachnej biblioteki, ale tej wydaje się to nie przeszkadzać.
 • Sakuya Izayoi – pokojówka w Scarlet Devil Mansion, prawnuczka Dio Brando. Potrafi kontrolować czas, więc jest w stanie odwalić swoje obowiązki w mgnieniu oka i leniuchować przez resztę dnia. Wszyscy naśmiewają się z jej padów (wypychaczy biustu), aczkolwiek nie przy niej (grozi to natychmiastowym zgonem poprzez naszpikowanie nożami znikąd i bolesnym rozerwaniem w czasoprzestrzeni).
 • Remilia Scarlet – loli-wampirzyca, nosząca tytuł Szkarłatnego Debila Diabła. Ma pół tysiąca lat, mimo że wygląda na dziesięć. Zajebała włócznię Odynowi i teraz używa jej do wstępnej obróbki swoich posiłków. Potrafi manipulować przeznaczeniem (choć ani razu nie użyła tej mocy). Podejrzewana o znęcanie się nad Sakuyą. Nie żeby tej to przeszkadzało…
 • Flandre Scarlet – Pojawia się w trybie Extra. Czwarta wampirzyca w serii, siostra Remilii, od której jest młodsza o 5 lat. Podobnie jak siostra, podkradła broń innego norweskiego boga, Lokiego. Jest bardzo dziecinna, dlatego chociaż potrafi zrobić rozpierCenzura2.svgnik, nie robi tego, żeby mieć czym się bawić. Posiada najmodniejsze skrzydełka ze wszystkich postaci.
 • Rin Satsuki – Kirin lubiąca wisienki i grająca na luteńce, którą ZUN wywalił ze składu postaci grywalnych nie wiadomo czemu. Pojawia się jednak w kodzie gry jako kilka bitów i odtąd stała się obiektem różnych fanfików itd.

7 – Perfect Cherry Blossom[edytuj • edytuj kod]

Nasze bohaterki znowu się wkCenzura2.svgją, tym razem na długą zimę. W trakcie podróży umierają i trafiają do zaświatów (Nie, to nie jest piekło), by odkryć, że Yuyuko - królowa zaświatów - podCenzura2.svgla im wiosnę, by przekopać swój ogródek pełen różowych drzewek. Pokonują ją i jakoś odżywiają. W tej części można też grać Sakuyą, którą Remi posłała tam z nudów.

 • Letty Whiterock – Youkai Zimy. Uwielbia mrozić wszystko, co się jej sprzeciwia. W gazetce tengu jęczała o dostaniu wpierdolu od Reimu. Ma wielki hitbox, źródło żartów o jej wielkich cyckach.
 • Chen – dwuogoniasta kotka władająca czarną mHrOcZnOł magią. Jedna z niewielu postaci, której lolitkowata postura pasuje do wieku. Pojawia się też później jako prywatna dziwka pomocniczka Ran Yakumo.
 • Lily White – Niema wróżka zapowiadająca wiosnę. Ma znajomą, Lily Black, która zapowiada jesień. Podobno ostatnie anomalie pogodowe (tzn. „Fajną jesień mamy tej zimy”) są efektem ich spotkań na igraszki. Spotykamy ją duuuuuuu[10]żo później w Fairy Wars jako mało ważnego midbossa.
 • Siostry Prismriver – Trzy[11] muzykalne dziewczynki: czarna skrzypaczka, która mimo imienia Lunasa z Księżycem mało ma wspólnego, biała trębaczka kojarzona nie bez powodu z pewnym czarodziejem i żólta[12] czerwona klawiszówka imieniem Lyrica (wreszcie jakieś adekwatne do funkcji imię). To po spotkaniu z nimi gracz trafia do zaświatów.
 • Youmu Kołpaku Konpaku – ogrodniczka, kucharka, obrończyni, opiekunka i służąca, która pracuje dla Yuyuko Saigyouji. Jest pół-duchem, czyli ma ludzkie ciało, ale wszędzie za nią lata jej duch, który wygląda jak wielki plemnik. Większość życia spędziła w zaświatach, więc niewiele wie o życiu. Z tego powodu nie ma pojęcia o takich rzeczach jak wynagrodzenie za pracę czy urlop. Nie wygląda jakby była zmuszana do pracy, więc powód jej lojalności do Yuyuko jest nieznany.
 • Yuyuko Saigyouji – księżniczka duchów, władczyni zaświatów, opiekunka duchów (które wyglądają jak plemniki). To ona podpieCenzura2.svgdoliła wiosnę tylko po to, aby zobaczyć, jak drzewo puszcza swoje owoce, przy okazji wskrzeszając samą siebie. Dodatkowo wielki obżartuch, główny powód głodu w Afryce.
 • Ran Yakumo – lisica o dziewięciu ogonach. Ekshibicjonistka. Czołowa organizatorka boskich bankietów. Ilekroć widzi Chen, dostaje krwotoku z nosa z niewiadomych przyczyn. Aktualnie żona Yukari (więc technicznie obydwie „posiadają” Chen), ale zwyczaj mówienia „Yukari-sama” (Panna Yukari) pozostał. Z faktu posiadania boskiego mamwyjebanizmu robi za tanka – przeciwieństwo Ahri z Leauge of Legends.
 • Yukari Yakumo – Pojawia się w trybie Phantasm(agoria). Istota o (niemalże) boskich mocach (manipulacja granicami, w JAKIMKOLWIEK znaczeniu tych słów). Używa swojej żony Ran Yakumo jako pomocy do walki. Jedyne co ją powstrzymuje przed zaprowadzeniem totalnego chaosu i zniszczenia na świecie jest jej nieróbstwo i fakt, że mogłaby konkurować z niemowlętami pod względem ilości przesypianych godzin na dobę. Jej trolling z manipulacją granicami przestrzennymi był inspiracją dla Apperture Science do stworzenia portalguna.

7.5 – Immaterial and Missing Power[edytuj • edytuj kod]

Gdy ZUN jest zbyt pijany żeby tworzyć gry, zwraca się do kolesiów z Twilight Frontier. A że oni potrafią tworzyć tylko bijatyki, to i z Touhou powstają klony Street Fightera. Pierwsza bijatyka z serii Touhou numerowana jako 7.5. W Gensokyo nastał czas imprez. Codziennie mają miejsce libacje oraz orgie. Jednak pojawił się problem rosnącej ceny sake. Wybieramy jedną z dostępnych postaci (Reimu, Marisa, Sakuya, Alice, Patchouli, Youmu, Remilia, Yuyuko, Yukari[13]) i wyruszamy by znaleźć odpowiedzialnego za codzienne imprezki oraz uchronić Gensokyo przed kryzysem alkoholowym.

 • Suika Ibuki – oni, najbardziej płaska postać gry (w mistrzostwach świata w stolarstwie wygrywa ciągle nagrodę deski roku). Ma moc manipulowania gęstością, którą może wykorzystać, by zmusić ludzi do imprezowania. Ukradła Jezusowi „Butelkę Nieskończonego Sake”, która każdą wlaną rzecz zamienia w sake. Chciała więc spowodować kryzys alkoholowy, by zmonopolizować produkcję i sprzedaż sake. Nigdy nie była trzeźwa[14].

8 – Imperishable Night[edytuj • edytuj kod]

Tym razem całe Gensokyo wnerwia się na lesbijki z księżyca, które zasłoniły im ową planetę satelitę. Kornel Makuszyński zobaczył cały incydent i ze zmianami spisał go w „O dwóch takich, co ukradli Księżyc”. W tej grze gramy parami Reimu/Yukari, Marisa/Alice, Remilia/Sakuya lub Yuyuko/Youmu.

 • Wriggle Nightbug – Jak wskazuje jej imię, jest robalem, który przekroczył Bug w nocy. Jest to dowód, że Gensokyo tak naprawdę znajduje się w Polsce, dokładniej gdzieś na Roztoczu, które jest powszechnie znane z lasów bambusowych i japońskich świątyń. Jej Spell Cardy zabugowują monitor. Po pokonaniu przez bohaterki dorabia jako latarka u Jakuba Wędrowycza.
 • Mystia Lorelei – Świeże skrzydełko z wróbelka dla Yuyuko i nosicielka jaskry dla innych. W nocy oślepia podróżników, żeby w dzień sprzedawać fałszywe antidotum.
 • Keine KamishirasawaDziewczynka z głową krowy/lwa/kamieniem zamiast głowy. Przydatna w komputerach mężczyzn (i nie tylko), ponieważ jej supermocą jest ukrywanie historii (podczas pełni tworzenie historii). Za dnia pracuje jako prostytutka nauczycielka historii w szkole w Ludzkiej Wiosce.
 • Reimu Hakurei/Marisa Kirisame – Jeżeli grasz Marisą/Alice lub Remilią/Sakuyą, to na tym poziomie walczysz z Reimu, natomiast pozostałe 2 drużyny walczą z Marisą.

Po walce z protażkami trafiamy do Eientei w lesie bambusów, a tam mamy:

 • Tewi Inaba – Najstarsza postać w całej serii (potwierdzone 1 792 500 lat, może mieć więcej), ale i tak wygląda na góra 10. Ma królicze uszy i ogonek, ale jest aseksualna, przez co wszyscy wątpią czy nim jest. Właścicielka lasu bambusowego, w którym mieści się Eientei.
 • Reisen Udongein Inaba – Przybrana siostra Tewi, też królik. W przeciwieństwie do niej kopuluje tak często jak na jej gatunek przystało (głównie z Kaguyą). Jest odpowiedzialna za wypadek Apollo 13. Strzela czopkami.
 • Eirin YagokoroLekarka Kaguyi. To ona opracowała przepisy na eliksiry, które wypiły Kaguya i Mokou (zwane Piwkami Eliksirami z Hourai). Tak jak wszystkie mieszkanki Księżyca, nie ma wieku. Znęca się nad swoją uczennicą Reisen Udongein Inabą.
 • Kaguya Houraisan – Dosłownie spadła z Księżyca (a raczej ją wyfagocytowali). Jest panią Eirin i Reisen. To dla niej ta pierwsza wybudowała Eientei (z jap. burdelokryjówka). Ma dla gracza 5 Niewykonalnych Zadań, które są tak proste, że łatwiej jest umrzeć ze śmiechu myśląc “Jak kCenzura2.svga musieli n00bić inni, żeby myślała, że to jest niewykonalne!?”, niż od pocisków. Dawno temu wypiła dziwny płyn, który uczynił ją nieśmiertelną. Gdy jej ciało ulegnie zniszczeniu, szybko się regeneruje. Jej ulubioną zabawą stało się mordowanie nieśmiertelnej Mokou i gra w azjatyckie mmorpg.
 • Fujiwara no Mokou – nieśmiertelna kobieta (zdobyła nieśmiertelność w ten sam sposób co Kaguya). Jest tak gorąca, że musi za pomocą magii zabezpieczać ubranie przed ogniem. Jej ulubioną rozrywką jest mordowanie nieśmiertelnej Kaguyi. Od ponad 1000 lat ich relacje są jak kota i psa, jak ognia i wody, jak Tuska i Kaczyńskiego. Powód ich wrogości jest nieznany Jej ojciec kręcił z Kaguyą i był dość nierozważny. Ta wcisnęła mu więc kit, że jest w ciąży. Shitstorm, który z tego wynikł skończył się na śmierci owego samca, wykradnięciu przez Mokou Eliksirów z Hourai i nienawiścią dwóch dam. Jako jedna z niewielu kobiet w grze nosi spodnie.

9 – Phantasmagoria of Flower View[edytuj • edytuj kod]

Tak jak w PoDD, tym razem przeciwniczkę widzimy na drugiej połowie ekranu, i — o zgrozo — ma ona tyle samo życia (5 trafień) co my. W story mode możemy grać Reimu, Marisą, Sakuyą, Youmu i Reisen. Potem odblokowujemy (zawsze w tej kolejności, nieważne kim przeszliśmy grę) Cirno, Mystię, Lyricę Prismriver, Tewi, Ayę Shameimaru (opisana pod „Shoot The Bullet”), Medicinę Melancholy (taka niewarta opisu lalka), Yuukę Kazami (tej to w ogóle nikt nie kojarzy, ale była w grach PC-98), dwie babki opisane poniżej, a po przejściu Extra Stage — także Merlin i Lunasę. Kolejność walk zależy od wybranej postaci. Co do fabuły: dużo dusz zmarłych lata sobie po Gensokyo i gwałci kwiaty. Bohaterki zdziwione wylatują by to zbadać.

 • Komachi Onozuka – Sterniczka łodzi przewożącej dusze zmarłych na sąd ostateczny. Jak na postać tej gry wyjątkowo cycata. Bidulka ciągle zbiera opiernicz od swojej szefowej Eiki Shiki pod pretekstem obijania się. Zawsze walczymy z nią jako przedostatnią, chyba że nią gramy.
 • Eiki Shiki, Yamaxanadu[15] – Sąd Ostateczny we własnej osobie. Jest wybitnie płaska, przez co często wkurza się na swoją podwładną. Wbrew pozorom, to co trzyma w lewej ręce na oficjalnych artach to NIE JEST wibrator, tylko coś w rodzaju „lizaka” policjanta, którym wskazuje delikwentowi czy idzie do Nieba, Piekła, Czyśćca czy dla Yuyuko na pożarcie. Zawsze z nią walczymy na samym końcu, chyba że nią gramy. Podczas walki zsyła ściany danmaku, składających się ze wcześniej wspomnianych lizaków, dlatego też jest ona głównym powodem, przez który gracze nie są w stanie przejść tej części bez użycia kontynuacji lub straty wszystkich żyć.

9.5 – Shoot the Bullet[edytuj • edytuj kod]

Jesteśmy dziennikarką Ayą Shameimaru i latamy sobie po Gensokyo, by robić starym kliszowym aparatem zdjęcia majtek innych bossów. Każdą przeciwniczkę spotykamy 3 razy i za każdym razem robimy od 3 do 9 zdjęć. Gra jest trzecią pod względem trudności (po „Subterranean Animism” i sequelu StB, „Double Spoiler”), której mamy tylko jeden poziom. Nie jest uznawana za pełnoprawne Touhou, bo Aya ani nie strzela, ani nie ma jako takich bomb (aparat usuwa trochę pocisków, ale nie zadaje obrażeń).

 • Aya ShameimaruZboczona tengu prowadząca własne wydanie Playboya pod nazwą Bun-bun-maru Shinbun[16] (w wolnym tłumaczeniu Cycki-cycki-majtki Czasopismo). Mimo orlich skrzydeł jest nielotem, ale używa magii, by latać bez poruszania nimi. Inną często używaną przez nią sztuczką z magią wiatru jest podwiewanie minispódniczek/spódnic przeciwniczkom. Ulubiona postać ZUNa. Autor lubi ją tak bardzo, że nawet się za nią przebiera.

2. Generacja Windowsowa[edytuj • edytuj kod]

Po 2-letniej przerwie ZUN wrócił z nowym silnikiem gry, gdzie moc jest liczona od 0.00 do 4.00 (od UFO od 1.00). Teraz wyłącznie na popsutą Vistę. Biedna bogini bez wiary przeniosła Świątynię Moriya do Gensokyo jednocześnie wywołując wydarzenia ze wszystkich gier tej generacji (oprócz SWR, DS i GFW) pod pretekstem "lepszej przyszłości" wśród panujących to zabobonów.

10 – Mountain of Faith[edytuj • edytuj kod]

Reimu dostaje ataku wściekłości, a Marisa zanudza się na śmierć, bo nikt nie robi darowizn dla Świątyni Hakurei. Wobec tego wybierają się na Górę Youkai i robią wjazd na chatę ekipie drugiej świątyni. Okazuje się, że konkurencyjna Świątynia Moriya naprawdę używała różnych sztuczek by obniżyć popularność Świątyni Hakurei, więc bohaterki spuszczają im lanie. Wprowadza nieskończone creditsy/restarty (wcześniej tylko 3).

 • Shizuha Aki – Bogini odpowiadająca za nasze dziedzictwo narodowe złotą jesień. A jej łatwość jest nieokreślona w przeciwieństwie do swojej młodszej siostry niżej opisanej.
 • Minoriko Aki – Bogini zbiorów pachnąca ziemniakami. Jak na boginię jest podobno łatwa (nie tylko do pokonania).
 • Hina Kagiyama – Bogini pecha i klątw. Równie kiepska w walce i równie chętna. Ma za pomocą lalek podpiCenzura2.svgych Alice powstrzymać bohaterkę od dojścia na Górze Górę Jakąśtam. Poza tym, jest dość pokojowo nastawiona do ludzi i wysysa od nich smutek (przy okazji dokonując usług seksualnych). Lubi się kręcić w kółko i w kółko i w kółko i tak godzinami.
 • Nitori Kawashiro – Kappa, mieszka w rzece spływającej z Góry. Przedstawiana jako najmłodsza wyglądem. Genialna mechaniczka. W wieku 5 lat (czyli kiedy przestała się starzeć) wynalazła swoją pierwszą maszynę do gwałtu. O dziwo, zaczyna używać swoich wynalazków na sobie dopiero po wydarzeniach z Subterranean Animism (mając już co najmniej 250 lat). Potrafi również zrobić piwo z ogórków i pelerynkę-niewidkę, która działa tylko na ubrania.
 • Momiji Inubashiri – Midboss bez portretu ani dialogu. Wilczek-tengu (nie, nie wilkołak – jak go chcecie zapraszamy na DDC) który może nawet teraz obserwuje Ciebie z bardzo daleka – strzeż się… Pierwszy boss w nieoficjalnym trybie Phantasm.
 • Aya Shameimaru – Tak jak opisana w StB, tyle że teraz strzela. Ba, nawet dość szybko (a i tak twierdzi, że nie chce jej się walczyć na poważnie). Przez jedno z jej zaklęć tworzy się z nią memy o Sonicu.
 • Sanae Kochiya – Była kapłanka świątyni na Górze. Teraz zajmuje się robieniem cudów. Jako że w późniejszych grach jej pociski, gdy nią gramy, przypominają plemniki, niektórzy twierdzą że jest hetero(!) i używa na sobie cudownej antykoncepcji. Inni natomiast tłumaczą, że te plemniki pochodzą od wiernych (co się nie kalkuluje, biorąc pod uwagę liczbę mężczyzn w Gensokyo). Żadne z tych nie zostało potwierdzone. Kolejną niepotwierdzoną informacją jest, iż ona jest potomkinią Suwako. Przynajmniej potwierdzone jest siekanie przez nią w tej grze pentagramami.
 • Kanako Yasaka – Bogini świątyni na Górze. Nie mieszkała tam jednak od zarania dziejów, tylko od około 2300 lat. Wygrała ją w uczciwej walce ZaCenzura2.svgła ją Suwako. Dźwiga na plecach jakieś ustrojstwo z papierkami. Jest odpowiedzialna za wszystkie incydenty od MoF do HM[17]. Jej ostatni Spell Card powoduje samobójstwa u graczy Touhou i jest łatwiejszy na Normalu niż Easy.
 • Suwako Moriya – Prawdziwa bogini świątyni na Górze. Była tylko zwykłą, niezbyt mocną boginią, ale potem oddzieliła Gensokyo od Japonii magiczną barierą. Zaklęcie, które użyła spowodowałoby, że jej moc wewnątrz Gensokyo by wzrosła, ale Kanako odwróciła jej uwagę i sama dokończyła zaklęcie, w efekcie zabierając jej panowanie.

10.5 – Scarlet Weather Rhapsody[edytuj • edytuj kod]

Drugie mordobicie Touhou. Gensokyo nawiedzają klęski żywiołowe. Nad każdą dziewczynką (Reimu, Marisa, Sakuya, Alice, Patchouli, Youmu, Remilia, Yuyuko, Yukari, Suika, Reisen, Aya, Komachi) występuje inna pogoda (zależna od czapeczki dziewczynki[18]). W dodatku trzęsienie ziemi rozwaliło Świątynię Hakurei. Wkurzone dziewczynki wyruszają, by ukarać winnego.

 • Iku Nagae – wysłanniczka ze Smoczego Pałacu. Jej zadaniem jest ostrzegać ludzi przed trzęsieniem ziemi. Kiedy zobaczyła, że chmury robią się czerwone (są barwione przez afrodyzjak), co jest znakiem, że w niebie zacznie się ostra impreza, wyrusza, by ostrzec ludzi przed trzęsieniami ziemi (spowodowanymi przez te imprezy). Atakuje pierunami oraz swoim ubraniem (nie, nie ściąga żadnej części garderoby).
 • Tenshi Hinanawi – niebianin żyjący w niebie. Potrafi wywoływać trzęsienia ziemi (oraz też im zapobiegać, ale uważa, że trzęsienia są cool, więc niezbyt chętnie to robi). Spowodowała anomalie pogodowe oraz trzęsienia ziemi, by ludzie i youkai przyszli do niej i obili jej mordę (jest masochistką, a w niebie nie ma sadystów). Wpierniczenie jej było więc pierwszym dobrym uczynkiem Reimu. W zamian za to odbudowała Świątynię Hakurei. Kiedy została już obita przez każdą postać, zaprosiła ich do nieba i zrobili sobie imprezę (na której bawiła się zbyt ostro z Yukari, co spowodowało, że świątynia znowu się rozleciała). Jej głównym atakiem jest „DAJ KAMIENIA!”, w którym obrzuca wroga kamieniami.

11 – Subterranean Animism[edytuj • edytuj kod]

Bohaterki chcą sobie zrobić gorące źródła, ale z dziury wyłażą złe duchy. Okazuje się, że dziura prowadzi do jaskini, która przez Antyczne Miasto prowadzi do Dawnego Piekła. Bohaterki, w parach Reimu&Yukari/Suika/Aya lub Marisa&Alice/Patchouli/Nitori wyruszają na dochodzenie[19]. Wprowadza nowy system zdobywania żyć.

 • Kisume – Lolitka tak nieśmiała, że mieszka w drewnianym wiaderku. Jedyne, co widać poza wiadrem to jej głowa. Midboss pierwszego poziomu.
 • Yamame Kurodani – Taki sobie pajączek. Uważa innych za wariatów, choć twierdzi, że ma spokojne nastawienie do ludzi. Lubi bawić się truciznami i afrodyzjakami.
 • Parsee Mizuhashi – Coś jak koleś(ka) mówiący/a „I like trains” z asdfmovie, tyle że z mostami. Jest niezwykle zazdrosna, gdy ktoś przekroczy most do Antycznego Miasta, i to właściwie jedyny powód, dla którego atakuje.
 • Yuugi Hoshiguma – Oni, kuzynka Suiki. Znana też jako „Yuugi the Strong” (Yuugi Silna). Lubi libacje ponad wszystko, przez co jest jedną z niewielu stworzeń, które nie spieszy się z wydostaniem się z Antycznego Miasta (organizuje tam imprezy znane na całe Gensokyo). Jedyne zajęcie, które mogłoby ją oderwać od ciągłego imprezowania to wspinaczka wysokogórska. Jest tak bardzo uzależniona od alkoholu, że nigdy nie wylała kropli sake. Drugie co do wielkości cycki w grze (po Meiling).
 • Satori Komeiji – Władczyni pałacu w Antycznym Mieście. Sam ZUN przyznał, że „[…]początkowo miała być ostatnim bossem gry, ale walka nie wydawała się być jej ulubionym zajęciem.” Jedyną rzeczą, która ją ratuje w pojedynkach jest jej „Trzecie Oko”, podczepione do jej głowy kilkoma kabelkami, które czyta w myślach. W efekcie trzy ostatnie Spell Cardy są plagiatami Spell Cardów partnerki, z którą akurat gramy. Jest panią Rin i Utsuho.
 • Rin „Pieprzony Kot” Kaenbyou[20] – Główny powód, ze względu na który SA jest uważane za drugą najtrudniejszą grę. To właśnie przez nią była zachwalana nieskończona ilość restartów, jak i mieszany z błotem był system zdobywania żyć. Sama postać była dla Dawnego Piekła tym, czym Komachi jest dla sądu ostatecznego — dostarcza (a dokładniej przywozi w trumnie na taczce) ciało na tortury. To ona otworzyła bramę do podziemi, by ktoś przyszedł spuścić łomot i przywrócić do normalności Utsuho.
 • Utsuho „Okuurwa” Reiuji – Kontrolerka Płomieni w Dawnym Piekle. Po jego zamknięciu, Kanako namówiła ją, by podCenzura2.svgła moce kontroli nad fuzją atomową jednemu z torturowanych. Niestety, potem jej odbiło i zaczęła robić rozpierduchę gdziekolwiek popadnie, powodując ucieczkę złych duchów. Jej cycki są tylko minimalnie większe od średniej, więc ratuje się rekordem wielkości pojedynczego pocisku (niecałe 4/9 ekranu, i do tego wystrzeliwuje 2 na raz, co daje wielki margines nad drugim - Master KCenzura2.svga Sparkiem). Ma orle skrzydła (takie jak Aya), ale nie jest Tengu. Ma na prawej ręce reaktor, którym kontroluje(??) rozpierduchę. Z powodu napromieniowania jej pelerynka prześwituje przez wszystko i zawsze pokazuje niebo.
 • Koishi Komeiji – Pojawia się w trybie Extra. Młodsza siostra Satori. Tak jak ona ma Trzecie Oko, ale zapieczętowała je i poszła sobie emować. Kiedy słyszy o tym, że bohaterki pokonały jej siostrę, przybywa do świątyni i w efekcie burzliwej rozmowy atakuje bohaterki. Tak jak w przypadku Flandre, fani uważają ją za niezrównoważoną młodszą kawaii siostrzyczkę.
 • Mitori Kawashiro – Fani z nudów utworzyli tryb Phantasm, w którym występuje ta pół-kappa. Ona niby wywołała shitstorm, obwalając pół świata różnorakimi zakazami.

12 – Undefined Fantastic Object[edytuj • edytuj kod]

Nad Gensokyo pojawia się Latający Holender, jak na grę przystało podpCenzura2.svgny przez małe(?) dziewczynki. Reimu, Marisa (tym razem bez par) i Sanae (której nikt nie zapraszał) wylatują mu na przeciw, by gwizdnąć oddać należnym właścicielom statek wraz z zawartością. Całą zabawę przerywają UFO eskortujące Holendra. Po ich rozCenzura2.svgniu i dostaniu się na statek okazuje się, że to bohaterki mają być skarbem i one mają zaprowadzić ich dokądkolwiek lecą oraz wskrzesić Jezusa pewną babkę.

 • Nazrin – Mysia różdżkarka. Zjada wasze przykładowe Mruczki na śniadanie. Mimo że pojawia się 2 razy (boss 1 poziomu i midboss 5-go), to i tak więcej osób pamięta tytuł muzyki z walki z nią[21], niż ja samą.
 • Kogasa Tatara – dziewczynka z parasolem, a raczej Parasol z dziewczynką. Tak, jej (jego? ludzka część na pewno jest dziewczynką, ale co do parasola są wątpliwości) umysł i dusza są w tym wielkim parasolu z okiem i językiem. Lubi straszyć, ale jej to niezbyt wychodzi, bo jest za słodka.
 • Ichirin Kumoi – taka tam sobie zakonnica. W niej samej nie ma nic ciekawego (może poza tym, że jest jedną z najbardziej ukochanych przez jutuberów postaci w HM), ale jej partner…
 • Unzan – tak, jest jednym z dwóch potwierdzonych oficjalnie mężczyzn w tej grze. A przynajmniej był wieki temu, bo teraz jest chmurą wymachującą pięściami. Swoją drogą dobre posunięcie – fisting nie wymaga antykoncepcji, a jednocześnie Unzan napędza fanowskie porno-fanfiki i komiksy doujiny.
 • Minamitsu „Kapitan Kotwica w Dupę” Murasa – bardzo energiczna dziewczyna. Jeden z duchów ze statku, i to ona go zakosiła piratom (i chyba wiem jakim…). Jej ulubioną bronią jest siedmiotonowa kotwica, którą nosi stale przy sobie. O ironio, to ta sama kotwica, która ją zabiła (rozrywając 4 litery) podczas pływania sobie w porcie. Od tej pory KAŻDEGO jej przeciwnika atakuje właśnie kotwicą w rzyć. Jej dziura została załatana przez Byakuren, przez co chce się odwdzięczyć i ją uwolnić.
 • Shou Toramaru – tybetańska mniszka i dobra znajoma Nazrin. Podobno jej moc to Magiczne Wykrywanie Skarbów, ale coś jej nie wychodzi. Jej nazwisko jest zapisane znakami 寅/tora – pijak i 星/maru – drapieżnik, przez co często jest przedstawiana in flagranti w bieliźnie w cętki z sake w ręku. Znana jako największy fan zakręconych laserów w Gensokyo.
 • Byakuren Hijiri – magiczka, która chciała, by ludzie i Youkai współżyli współpracowali ze sobą, ale komuś się to nie podobało i została zapieczętowana na kompletnym odludziu (w nieokreślonej głębi Makai - Hokkai). Po uwolnieniu, kierowana rozmową z bohaterką, z której wynika, że ludzie i Youkai się nie zmienili, zaczyna morderczy atak. Jedyny ostatni Boss, który nic nie nabroił. Po powrocie do Gensokyo zamieniła statek w Świątynię Myouren (nazwaną po jej świętej pamięci bracie).
 • Nue Houjuu – pojawia się w trybie Extra. Coś, co podobno ma moc, by łudzić innych, że jest czymś innym. Niewiele o niej wiadomo poza tym, że jest fanboyem PlayStation[22].

12.3 – Hisoutensoku/Unthinkable Natural Law[edytuj • edytuj kod]

Dodatek do poprzedniego mordobicia, niegodny opisu. Sam wypróbuj… Mamy tam tylko jednego zboczonego suma. Ale za to możemy, oprócz składu SWR, popykać Sanae, Cirno, Meiling, Okuu i Suwako. Warto wspomnieć, iż jest to wciąż najpopularniejsze mordobicie Touhou i wciąż są aktywne serwery (ale trzeba do nich pościągać mody).

12.5 – Double Spoiler[edytuj • edytuj kod]

Sequel Shoot the Bullet. Tym razem grać możemy Ayą lub nową reporterką – Hatate. Podnosi jedyny poziom trudności z niewykonalnego do „Co-To-KCenzura2.svga-Jest?!?” Do momentu pisania tego artykułu grę przeszło tylko 41 graczy[23]. Jest również drugą najdłuższą (207 Spell Cardów) częścią po IN (222).

 • Hatate Himekaidou – kolejna tengu-dziennikarka. Jest ewidentnym przykładem n00ba. Robi zdjęcia komórką, by potem narzekać, że mają kiepską jakość. Ma pokemoniaste momenty. Podobno często daje drukarzom i kolporterom jej gazety, bo nie ma z czego ich opłacić. Chce śledzić Ayę, by ją obserwować (i nie tylko), ponieważ nie może zrozumieć, czemu Kakashi Spirit News nie sprzedaje się tak jak Bunbunmaru Shinbun.

12.8 – Great Fairy Wars[edytuj • edytuj kod]

Trzy wróżki rozCenzura2.svgły dom Cirno, więc rzeczona idiotka postanawia się zemścić. W grze gramy Cirno i walczymy z Lily White, Daiyousei (takie coś co jest midbossem przed Cirno w EoSD) i Trzema Psotliwymi Wróżkami (wymienione niżej). W Extra Stage spotykamy się z Marisą, by jej pokazać, że odpowiedzią na wszystkie pytania jest ⑨. Poza tym zamiast bomby robimy loda zamrażamy pociski. Często nazywane Great Hairy Balls.

 • Sunny Milk – przywódczyni Trzech Psotnic. Potrafi załamywać światło, by robić iluzje, lub zapewniać komuś/czemuś niewidzialność.
 • Luna Child – potrafi kontrolować rozprzestrzenianie się dźwięków. Podobno z głuchoty zostanie uleczony każdy, kto usłyszy jej jęki podczas masturbacji do zdjęć Sunny Milk.
 • Star Sapphire – najmądrzejsza (ale ciągle durna jak but) z Trzech Psotnic. Umie wykrywać obecność wszelkich istot żywych (lub nie) z kilku kilometrów. Dzięki temu zawsze gdy jej znajome są łapane i dostają opiernicz, jej udaje się uciec.

13 – Ten Desires[edytuj • edytuj kod]

Reimu chce forsy, Marisa chce nowych haremetek, Sanae chce penisów, a Youmu pomimo przeszkadzania tamtych trzech dzielnie się stara rozwiązać zagadkę wyciekających z ludzi pragnień… Nie, nie takich pragnień. Ogólnie nielubiana za brak Sakuyi, niezbyt ciekawą fabułę (czwarta pełna gra z rzędu o wierzeniach – no i później część 13.5…), brak Sakuyi, zdegradowanie Yuyuko do bossa 1-go poziomu i brak Sakuyi.

 • Kyouko Kasodani – pracowniczka Świątyni Myouren. Kontroluje dźwięk. Jak wrzaśnie, to ze strachu srają wszystkie zwierzęta w promieniu co najmniej pół mili. To przez nią Reisen nie nosi majtek. Poza straszeniem fauny i ewentualnych najeźdźców zmiata podwórze. Jak na swój wiek dość zdyscyplinowana, choć ostatnio zaczęła dorabiać jako wokal pierwszej grupy punkrockowej w krainie, założonej razem z Mystią.[24]
 • Yoshika Miyako – Jiang-shi (trup z ożywiającym amuletem na czole). W jej spódniczce znajduje się portal do fabryki żyletek. Stąd niewiarygodne nawet jak na tą grę ilości małych ostrych pocisków. Pożera kolorowe duszki, korzystając z nich niczym z energy drinka. Obudzona z wiecznego letargu, by bronić mauzoleum (choć nie wie dlaczego). Podwładna Seigi. Walczymy z nią dwa razy, zabijamy ją z dziesięć, a ona i tak ma to w dCenzura2.svge, bo jej wpół-zgniły mózg nie rozumie konceptu śmierci. W trakcie używania niektórych Spell Cardów leczy się niemal tak szybko jak nasza postać zadaje obrażenia.
 • Seiga Kaku – Taoistka, której udało się wmówić Śmierci, że jest już martwa (tacy ludzie są nazywani Senninami). Dzięki temu może palić swoją fajkę bez konsekwencji w postaci raka. Przyzywa do swojej walki Yoshikę, przez co w efekcie walczymy z 2 postaciami. Jedna z czterech dziewczynek w grze, która miała męża.
 • Soga no Tojiko – midboss, duch służący Miko. Ukradła Zeusowi piorun. Daje mnichom wystarczająco czasu by wybudzić dwie następne postacie. By żyć wiecznie, zamknęła duszę w słoju, ale zapomniała którym, co skończyło się zostaniem ex-Mimą. Przed śmiercią była bardzo blisko z Miko.
 • Mononobe no Futo – Sennin (zamknęła duszę w talerzu), przyjaciółka (dawny wróg) i królik doświadczalny Miko. Spała razem z nią przez niecałe 1400 lat. Według niektorych żródeł macocha Sogi. Potrafi manipulować Feng-Shui. Przez swój wygląd uważana za faceta. Podpierniczyła łódkę Komachi.
 • Toyosatomimi[25] no Miko – kolejny Sennin, loli książę Shoutoku. Ma wszystkie jego legendarne umiejętności i miecz ze słoneczkiem. Parszywi buddyści zapieczętowali jej mauzoleum, które niesamowitym sposobem znalazło się Gensokyo. Mimo wszystko, jest dość inteligentna. Na tyle, by stworzyć sobie MP3 do słuchania jej ulubionego Jumpstyle'u. Zapierniczyła pelerynkę Byakuren. Jedyny ostatni boss, który obrywa od bomb na ostatnim spellu, a także jedyna postać ze znaną datą urodzenia.
 • Mamizou "Człowiek-szopowiewiórkocośtam" Futatsuiwa – Postaćka z Extra Stage, baketanuki będąca mistrzynią przebieranek (nie tylko w bieliznę). Przyjechała z Sado do swojej dziewczyny, Nue. Jedyna oficjalna cosplayerka Reimu.

13.5 – Hopeless Masquerade[edytuj • edytuj kod]

Wioska Ludzi upada i zaczyna się religijna rewolucja. Najbardziej wpływowi buddyści, taoiści, shintoiści, ateiści, muzułmanie i w ogóle wyznawcy poszczególnych religii zaczęli walczyć o wyznawców. I tyle, a czego się spodziewaliście? A więc bierzemy Reimu, Marisę, Ichirin (ukochaną przez jutuberów), Byakuren, Futo, Miko, Nitori, Koishi bądź Mamizou i w drogę! (Oto czwarta z rzędu gra bez Sakuyi… no chyba że w tle). Właściwie mamy tylko jedną nową postać:

 • Hata no Kokoro – Kolejna tsukumogami, zrodzona z 66 masek stworzonych przez księcia Shoutoku, czyli Miko. Steruje uczuciami. Tymi uczuciami zwiększa liczbę swoich wyznawców sługów. Dostała amoku i prawie doprowadziła do zagłady Wioskę Ludzi, bo zgubiła maskę nadziei, którą tak naprawdę zapierniczyła jej Koishi. Ale dzielny książę ocalił Gensokyo tworząc fotokopię swojej własnej twarzy i dając ją Kokoro jako nową maskę.

3. Generacja Windowsowa[edytuj • edytuj kod]

Kolejna zmiana silnika (aczkolwiek był już zmieniony w GFW), 2-letni odstęp między pełnymi grami i mniej powiązane incydenty. Jeszcze więcej pocisków niż wcześniej, których omijanie jest utrudnione przez poboczne mechaniki. Od tej pory wyłącznie na Windowsa 7 i wyżej.

14 – Double Dealing Character[edytuj • edytuj kod]

Sprzęt Reimu, Marisy i Sakuyi diabli bierze, a z nie wiadomo skąd pojawiają się youkai-przedmioty zwane tsukumogami (pl.zjawisko paranormalne). No i "normalne" youkai się buntują (codzienność…)

 • WakasagihimePotwór z jeziora wzmacniający siłę za pomocą wody polskiej wódki. Doskwiera jej przy tym brak towarzystwa. Posłużyła Reimu za worek treningowy.
 • SekiBANki – Kolejny potworek – tym razem udający człowieka (konkretnie: gościa zakrywającego se twarz). Potrafi nienormalnie wydłużyć se szyję/oddzielić głowę od szyi bez operacji plastycznych ani użycia topora, by oglądać porno na żywo bez włamywania się[26].
 • Kagerou ImaizumiWilkołak (no, nareszcie!) żyjący se wśród bambusów. Manipulowana przez Sukunę/Shinmyoumaru/czy po prostu krasnala (opisanego parę linijek niżej) się wkCenzura1.svga i próbowała się pozbyć natrętnej istotki. Potem uciekła i tyle ją widziano.[27]
 • Benben Tsukumo – Tsukumogami wcale nie będąca bębnem jak na to wskazuje jej imię. Chodzi se boso po krainie i gra na lutniopodobnym przedmiocie, myśląc że zjedna tym se sługusów.
 • Yatsuhashi Tsukumo – "Siostra" Benben, powstała z harfopodobnego instrumentu zwanego koto. Też nie punktuje w zdobywaniu pomocników.
 • Seija Kijin – Wyrób onipodobny mający +nieskończoność punktów do obracania wszystkiego o 180 stopni. Znalazła ozdobny młotek i była tak głupia (ale nie jak Cirno) że dała go krasnalowi spełniającemu życzenia.
 • Shinmyoumaru Sukuna – Księżniczka krasnali spełniająca życzenia za pomocą dekoracyjnego młotka. Spełnia też nim swoje życzenia, żeby zyskać se władzę (nie sługusów, gdyż gabaryty na to nie pozwalają). Mieszka w misce ryżu. Po rozwiązaniu incydentu, Reimu trzyma ją w klatce z niejasnymi zamiarami.
 • Raiko Horikawa – Kolejna tsukumogami, powstała z bębna. Potrafi manipulować innymi używając mocy wyłącznie własnej perkusji. Tak, też uważamy, że to niezłe.

14.3 – Impossible Spell Card[edytuj • edytuj kod]

Seija postanowiła przejąć władzę nad światem dzięki cheatom, które skądś tam wzięła, jednak ten pomysł nie spodobał się innym bohaterkom, dlatego za Seiją umieszczono list gończy, a przeciwniczki rozstrzeliwują ją niemożliwym do ominięcia danmaku[28]. Jest to jedyna gra, w której trzeba grindować, aby zwiększyć poziom danego przedmiotu, a oszustwa są koniecznie, by przejść niektóre karty zaklęć. W torbie z oszustwami można znaleźć:

 • zabawkowy aparat fotograficzny skradziony prosto od Ayi
 • prototyp kuli yin-yang
 • parasolka Yukari
 • kopia młoteczka Shinmyoumaru
 • delikatny kocyk
 • magiczny granat, która wybucha zazwyczaj, gdy zostaniesz trafiony przez jakiś pocisk
 • lalka biorąca na klatę większość wystrzeliwanych pocisków.
 • lampka niewidka (bardziej skuteczna od wyrobu Nitori)
 • dziwaczna statuetka, która pozwala Seijy na przeżycie kilku trafień.

14.5 – Urban Legend in Limbo[edytuj • edytuj kod]

Gra, której system (zebrać 7 kul) zbliża Touhou do Smoczego Jaja. Ktoś zaczyna w Gensokyo opowiadać creepypasty brutalnie zerżnięte z internetu, przez co dzieciaki zamknęły się w bunkrach, a osoba ta dostała +10 do respektu. Reimu i spółka (do teamu z HM dołączają Kasen, Sukuna i Mokou) muszą im wytłumaczyć, że creepypasty to wytwór internetu, Święty Mikołaj nie istnieje, a glany nie są robione ze skórki pomarańczowej ani cellulitu, a ze zwierzątek. Wydaje się, że ostatnim bossem będzie nareszcie Mima, a tu…

 • Sumireko UsamiO ja, Renko ma babcię![29] Satanistka, która we współpracy z braćmi w wierze zrobiła magiczne piłeczki kauczukowe, by trafić do Gensokyo (nie to co jej wnuczka, która najwyżej o tym śniła). Razem z KGB podłożyła niesławne kartony na drodze Hanki Mostowiak i wiemy jak się to skończyło… Przy okazji wprowadziła w uniwersum zwyczaj robienia emozdjęć pod prawidłowym kątem nieprzekraczającym 120 stopni[30]

15 – Imperishable Night 2 Legacy of Lunatic Kingdom[edytuj • edytuj kod]

Po wydarzeniach z ULiL ludzie przestali wierzyć w lądowanie na Księżycu, a tymczasem gdzieś koło Góry Youkai ląduje se wielki metalowy pająk. Reimu, Marisa, Sakuya Sanae i Reisen nie dają się nabrać na te bujdy i lecą obadać teren. PS. Reisen ma nowy fajny pistolet z uszkami. Ta część odebrałaby UFO jakże zaszczytny tytuł najtrudniejszej z serii, ale tuż przez premierą ZUN wprowadził system, który pozwala zdobyć dużo żyć, przez co nie da się przegrać.

 • Seiran – Niebieski króliczek yandere, który ubzdurał se, że jest orłem. Ma lepsze czopki od Reisen. Znana głównie ze względu na bycie pierwszą postacią która 2 razy wystąpiła jako midboss na jednym etapie i bycia pierwszym grywalnym bossem z pierwszego poziomu gry (w UDoALG razem z Nazrin).
 • Ringo – Pomarańczowy króliczek, który cały dzień wpieprza słodycze i w przeciwieństwie do większości Ziemi zamiast tyć dostaje dodatkowego pałera. Pada często ofiarą żartów ze swojego imienia, ze względu na przypadkowe podobieństwo do imienia jednego z Beatlesów.
 • Doremy Sweet Death – Babka, która ukradła Świętemu Mikołajowi czapkę. Uwielbia zjadać cudze sny i robić z nich słodycze (pewnie dla Ringo). Większość ludzi pada na jej etapie już na Easy Mode, bo nie wie, gdzie jest safespot jej ostatniej karty. I pomyśleć, że wróci w Extra Stage…

Zaraz po tym etapie (o ile przedtem nie padliśmy) trafiamy na Księżyc, gdzie spotykamy:

 • Sagume Kishin – Ze względu na swojego skilla jest nie bez powodu określana jako "Super Seija God". Ilekroć coś powie, jest to kłamstwo. Ma jedno skrzydełko, ale nie potrafi nim latać. Posiada stado orbów yin-yang.
 • Clownpiece – Wróżka, która przebrała się w USAńską flagę by wkCenzura2.svgć księżycowych ludków. Faktycznie to się jej udało, sądząc po sporej mocy, jaką posiada, a jest nią wkCenzura2.svgnie innych.
 • Junko – Od czasu PC-98 jest pierwszym Final Bossem, który nie ma nazwiska (usunęła je sobie, o czym powiemy później). WkCenzura2.svgła się na boginię Księżyca - Chang'e za to, że ukradła jej męża o imieniu Hou Yi (czyt. chuCenzura2.svg) i kazała mu zabić ich syna (tak więc jest pierwszą postacią, która ma – a raczej miała – potomstwo). Po śmierci syna tak mocno płakała, że stworzyła morze na Księżcyu. Potrafi oczyścić wszystko, co ma wynikać tego, że regularnie kąpała się w Vizirze albo innym Persilu. Ponadto usunęła sobie tytuł, co ma świadczyć o jej przynależności do Anonymous.
 • Hecatia Lapislazuli – Prawdopodobnie jedyna postać w całej serii, która ubiera się w miarę normalniejednak nie, także ma śmieszną czapkę!. Posiada 3 różne ciała, które różnią się jedynie kolorkiem włosów i oczu. Konspirowała z Junko i dała jej Clownpiece pod opiekę.

15.5 – Antinomy of Common Flowers[edytuj • edytuj kod]

Dziwny fenomen się pojawia, gdzie istoty są opętane przez inne umysłem i ciałem, dlatego trzeba to zastopować, bo wszyscy w Gensokyo umrą na zboczenie. Gra się mistrzem i niewlonicą. Reimu i spółka (do teamu z ULiL dołączają Reisen, Doremy, Tenshi i Yukari) idą wyjaśnić sprawcę i jest to kontynuacja creepypast z ULiL. Mamy dwie nowe postaci:

 • Joon Yorigami – bogini chorób wenerycznych i innych plag egipskich. Chytra i skąpa jak Marian Paździoch kradnie wszystkim dobytek i udaje Kruszwila ze swoim bogactwem. Bankrutuje wszystkie firmy jakie napotka, oprócz tajnych produkcji bimbru. Po pokonaniu zostaje wtrącona do poprawczaka u Jezusa Byakuren, z którego uciekła i teraz kradnie już tylko od bogatych.
 • Shion Yorigami – Starsza siostra Joon, bogini biedoty. Przynosi niefortunność, co pozwala Joon zajumać wszystkie bogactwa z Pałacu Kultury, a tymczasem sama leży i kwiczy bez pieniędzy pod mostem. Podczas AoCF używana jest jako niewolnica do fajnych czynów i często jest nazywana n00bem przez swą siorę.

16 – Hidden Star in Four Seasons[edytuj • edytuj kod]

Pory roku wyszły z obrotów i wróżki zyskały paranormalne moce jak youkai w DDC. Reimu, Marisa, Cirno i Aya zapierniczają po całym Gensokyo by sprawdzić, kto pozmieniał pory roku i ostatecznie wchodzą do backroomsów.

 • Eternity Larva – młoda wróżka i psiapsióła Cirno co najadła się za dużo mety i teraz dostała ADHD.
 • Nemuno Sakatabrytyjski jaskiniowiec. Najpierw atakuje randomów nożem na odludziu a potem zaprasza na herbatkę Lipton razem z rodziną. Ma wyjeCenzura2.svgne w świat dlatego cały czas ogląda Na Wspólnej.
 • Aunn Komano – pieseł o dwóch ciałach stróżujący przy Świątyni Hakurei za friko. Wykonuje tą pracę od tysięcy lat, ale dopiero teraz została ożywiona od magicznej mety z backroomsów. Jej praca to odganianie Mimy, dlatego nie widziano jej od 1998.
 • Narumi Yatadera – ożywiona statua jizo z lasu. Oberwała Master KCenzura2.svga Sparkiem Marisy przez co wody jej odeszły i stała się żywa. Obecnie pracuje na farmie ryżu za mniej niż średnią krajową.
 • Mai Teireida & Satono Nishida – służące Okiny. Są to porwane w białym vanie małe dzieci, którym wyprano mózg. Chodzą cały czas naćpane. Wysysają energię życiową i szare komórki z mózgów innych po tym, jak za nimi tańczą. Razem wystąpiły w Tańcu z Gwiazdami.
 • Okina Matara – Absolutny Sekretny Bóg. Tak dobrze utrzymuje ten status, że całe Chiny znają jej dokładną geolokalizację i adres IP. To ona otworzyła drzwi do backroomsów dając wszystkim kopa od metamfetaminy. Siedzi na krześle, bo ją dupa boli od stania i ma w nim funkcje wibracji. Początkowo miała być sparaliżowana w nogach, lecz cofnięto tą decyzję by nie była zbyt łatwa. Jest jedyną postacią, która jest Final Bossem i zarazem Extra Bossem.

16.5 – Violet Detector[edytuj • edytuj kod]

Trzecia gra fotograficzna o robieniu zdjęć majteczek. Gramy Sumireko Usami, która ma teraz koszmary od swojego problemu z karaluchami w domu i przyśniło jej się Gensokyo. W wyniku bólu dupy wysyła zdjęcia majtek bossów na Twittera by ich zkancelować. Poziom trudności jest znacznie obniżony od tego w DS i mechanika normalnego strzelania do bossów nie spodobała się zagorzałym fanom robienia fotografii majteczek fikcyjnych postaci.

17 – Wily Beast and Weakest Creature[edytuj • edytuj kod]

Z piekła wylatuje napływ furrasów, co błagają o pomoc, bo inaczej świat zmieni się w Furryland. Reimu, Marisa i Youmu wyruszają zrobić rozpierduchę w Piekle i oszukać samego diabła jak w „Panu Twardowskim”. Okazuje się, że nie ma żadnego diabła, tylko siedzi Adolf Hitler zbuntowana malarka co na lakiernię idzie jaja malować na Wielkanoc.

 • Eika Ebisu – płód, a jednocześnie bogini. Siedzi w rzece jak w brodziku i układa kamyczki na sobie żeby se je potem wsadzić wiadomo gdzie.
 • Urumi Ushizakikrowa opiekująca się swoim kamiennym dzieciątkiem w pieluszce, które to używa do zatapiania podnieconych jej wyglądem. Jak to krowa, uprawia pasywne życie i już nie karmi się ludzkim mięsem. Trzecie co do wielkości cycki w grze (po Meiling i Yuugi).
 • Kutaka Niwatari – bogini kurczaków współpracująca z KFC w opatentowaniu nowych receptur. Pilnuje bramy do Piekła, lecz mieszka u Sanae na podwórku gdzie codziennie jej zostawia jajko na śniadanie. Bez jej zgody nikt nie może iść się palić w Piekle, mimo iż ostatecznie o losie wszystkich n00bów decyduje Eiki Shiki.
 • Yachie Kicchou – smoko-żółw, lider kartelu Kiketsu. Ona wysłała furrasy by znaleźli jakiegoś pro do pomocy bo nikt inny nie był w stanie. Sama jest n00bem bo jedyne co umie to manipulować innymi n00bami by przestali walczyć. Posłała bohaterki do Wymiaru Zwierząt gdzie znajdował się sprawca do wyjaśnienia. Nienawidzi reszty podziemnych karteli.
 • Mayumi Joutouguu – ceglana lalka do gwałtu Keiki i dowódca armii ceglanych laleczek, które mają wyeksterminować wszystko co żyje. Mało kto o niej pamięta, gdyż jest podobna do 2137 pozostałych lalek stworzonych przez Keiki.
 • Keiki Haniyasushin – artystka malarka, służąca za perfekcyjny przykład co by się stało gdyby nie wyrzucili pewnego Austriaka ze szkoły malarskiej. Grając w Minecrafta nauczyła się budować Iron Golemy, przez co zbudowała całą armię ceramicznych lalek do gwałtu by atakować biedne furrasy. Służy jako adwokat dla torturowanych przez zwierzęta ludzi w Piekle. Zostaje powstrzymana przez trzy kartele tylko dlatego, że ją psy zagryzły na śmierć.
 • Saki Kurokoma – pegaz księcia Shoutoku, lider kartelu Keiga. Przybyła z Dzikiego Zachodu w mgnieniu oka na wieść o nowym miejscu pojedynków. Po odparciu inwazji lalek do gwałtu, sama postanawia najechać pozostałe kartele w Piekle i dostaje wpiCenzura2.svgdol od Reimu. Upodobała sobie Marisę, lecz nie wiedziała, że jest ona prywatną własnością Alicji[31]. Najbardziej ze wszystkich nienawidzi pozostałych karteli.

17.5 – Submerged Hell of Sunken Sorrow/Sunken Fossil World[edytuj • edytuj kod]

Z podziemi Dawnego Piekła na powierzchnię wypłynęło sporo krwi ropy naftowej. Reimu idzie wyjaśnić incydent, bo jak zbierze ropę to w końcu będzie bogata, a jak się nie pośpieszy to Amerykanie odkryją Gensokyo i wszystkich zastrzelą. Marisa wszystko kradnie, więc też dołącza razem z Kanako i Murasą. W międzyczasie Flandre budzi się ze snu zimowego i pod kierownictwem Okiny morduje barana za incydentem[32], a Joon i Shion wykradają najwięcej ropy ze wszystkch aby rozdupcyć chińską gospodarkę. Gra odchodzi od normalnych bijatyk, lecz wciaż nią jest pomimo lekkiego skupienia na platformingu. Dowiadujemy się gdzie przebywał szef trzeciego kartelu:

 • Yuuma Toutetsu – koza, lider kartelu Gouyoku. Ona rozgrzebywała złoża ropy swoją komicznie ogromną łyżką i wpieprzała cały zasób, bo jej smakowało jak Coca-Cola, dobrze wiedząc, że to nie ropa, a krew piekielna. Może wpieprzyć dosłownie wszystko, przez co ma większy apetyt od Yuyuko. Po oberwaniu od Flandre stała się stróżem najgłębszych odchłani Dawnego Piekła, lecz coś jej nie pasowało, więc poszła rozpierCenzura2.svglić Okinę, gdyż to ona tak naprawdę wywołała incydent by powstrzymać moc Yuumy.

18 – Unconnected Marketeers[edytuj • edytuj kod]

W Gensokyo został otwarty tajny market i rozprowadzane były karty z cheatami do GTA. Reimu, razem z Marisą, Sakuyą[33] i Sanae uznają to za scam i idą zamknąć tą piramidę finansową by otworzyć własną. Po drodze zbierają więcej tych kart, by je potem skonsumować dla większych mocy.

 • Mike Ehrmantraut Goutokuji – koteł przynoszący szczęście o męskim imieniu (lecz facetem nie jest). Ze względu na swoje imię i wygląd była nazywana n00bem przez inne koty, lecz ze wszystkich maneki-neko najlepiej umie czynić cuda.
 • Takane Yamashiro – yamawaro, kompetytorka Nitori w produkcji maszyn do gwałtu. Jej osobowość i wygląd to dosłownie Nitori, ale militarna i skryta u zboczu Góry. Sprzedaje karty i jest odpowiedzialna za ich wylew na 4chanie w następnym spin-offie.
 • Sannyo Komakusa – palarka ziela, oddająca własne ciało jako nagroda w swoim własnym kasynie gdzieś tam. Miesza w głowach swoich ofiar oparami magicznego ziela leczniczego, przez co zarabia na biedakach. Ostrzega bohaterki przed wchodzeniem do jaskini, bo ją zaczadziła dymem i jak wejdą to umrą na raka szyjki macicy.
 • Misumaru Tamatsukuri – twórczyni kul Yin-Yang klanu Hakurei i innych smoczych przedmiotów. Ona powiedziała gdzie jest konfident do wyjaśnienia, a po incydencie wysłała bohaterki by zatrzymać górnika z Minecrafta w Extra Stage.
 • Tsukasa Kudamaki – chytra lisica z probówki, Saul Goodman świata Touhou. Niecentralna konfidentka za incydentem co tak wszystkim nakłamała, że doprowadziła do masowego kopania smoczych gówien w jaskini. Wszystkimi manipuluje jak szef w Januszexie dając jej nieograniczoną władzę nad słabymi duszami.
 • Megumu Iizunamaru – wielka Tengu, odpowiedzialna za rozprzestrzenianie kart. Tak bardzo była zapatrzona w gwiazdy, że dała się zwieść Tsukasie i została wywalona przez szefa. Jak każdy chytrus, chce się jak najszybciej wzbogacić, dlatego wykorzystała Chimatę, gdy była osłabiona. Zainspirowała się komunizmem i chciała wprowadzić gospodarkę centralnie planowaną wraz z KGB, lecz dostała środki uspokajające i teraz nie podskakuje.
 • Chimata Tenkyuu – bogini marketów, odpowiedzialna za tworzenie kart z cheatami do GTA. Zajęta przestrzeganiem zasad na marketach nie zauważyła, że jest wykorzystana na korupcję gospodarki, dlatego ostatecznie pozbyła się Megumu (gdyż jako kapitalista nienawidzi komunistów) i na życzenie protagonistek zamknęła Monopolowy pod Księżycową Tęczą.
 • Momoyo Himemushi – pożerająca smoki stonoga parodiująca Minecraft Steve'a ze złotym kilofem i łopatą (by szybko kopać). Lubi sobie robić jaja, lecz jest łatwowierna, więc sama w nie wpada. Uwielbia walczyć, gdyż jest najwyższej klasy mistrzem PvP na Hypixelu.

18.5 – 100th Black Market[edytuj • edytuj kod]

Po rozwaleniu piramidy finansowej Chimaty, Marisa postanowiła ukraść zdobyć wszystkie karty w obiegu. Postanowiła więc odwiedzić 100 marketów sieci „Stonka” (taka chińska podróba Biedronki) pomalowanych na czarno oraz spuścić łomot 100 prywaciarzom. Ostatecznie wróciła na chatę z ogromną ilością skradzionych kompletnie legalnie zakupionych rzeczy, lecz odwiedziła jeszcze siedzibę sieci „Stonka” i rozCenzura2.svgła ostatniego prywaciarza, którym była Takane, swoim Master KCenzura2.svga Sparkiem. Kolejny spin-off z grindowaniem, tym razem aby móc wykupić wszystkie karty.

19 – Return of Mima Unfinished Dream of All Living Ghost[edytuj • edytuj kod]

Pierwsza nowa Phantasmagoria od 18 lat. Zamknięcie Monopolowego pod Księżycową Tęczą spowodowało oddanie całej ziemi w ręce władzy przez co wszyscy mieszkańcy Gensokyo rozpoczęli wyścig szczurów o to, kto szybciej zgarnie większy profit. Reimu jak zwykle zapiernicza odnaleźć sprawcę, Marisa i Sanae dały się zwieść piekielnym mafiozom, Ran zyskała osobowość, Aunn usłyszała szepty i poszła sprawdzić co się dzieje, Nazrin poszła szukać skarbów, Seiran idzie zpuryfikować Gensokyo, Orin poczuła zapach świeżych nieboszczyków, Tsukasa stała się tajnym ruskim szpiegiem chcącym ukraść prawa do Świątyni Moriya a Mamizou szpieguje po amerykańsku. W międzyczasie Yachie, Saki i Yuuma połączyły siły by w końcu rozdupcyć całe Gensokyo a pijana Suika jedyna wie co się tak naprawdę odpiCenzura2.svgla. Wszyscy na koniec i tak lądują w Piekle.

 • Son Goku Biten – zwykła małpa co jej nagadano, że jest reinkarnacją Goku z Dragon Balla i przyjęła technikę rzucania bambusem. Łącznik Yachie na powierzchni. Gdy duchy grały w karty, przyszła do nich i zjadła ich wszystkich po czym zamieniła się w youkai. Konspirowała z Sanae w trakcie zamieszania.
 • Enoko Mitsugashira – nieśmiertelny pieseł. Najadła się ludzkiego mięsa Zanmu i jej się w mózgu poprzewracało przez co trafiła do psychiatryka gdzie zjadła kryształ i się oczyściła z grzechów. Łącznik Saki na powierzchni. Obecnie robi za pupila Marisy.
 • Chiyari Tenkajinchupacabra stwór o nieznanej formie, największy narkoman w Gensokyo chodzący ze strzykawkami z heroiną ze świeżą krwią. Siedzi w głębinach Dawnego Piekła i wyżera krew razem z Yuumą.
 • Hisami Yomotsu – przewodnik Piekła, zielonogórzanka z winnicy. Stalkerka co zagania ludzi do Piekła, a potem oddaje im swoją pensję. Suika jej namieszała w głowie przez co zamiast do Zanmu, zaprowadziła pomagierów karteli do Suiki, która dała im porządne lanie. Pierwsza kanoniczna prostytutka, lesbijka i yandere (jest tak zakochana w Zanmu, że specjalnie chce dostać od niej ochrzan). Stanowi ucieleśnienie wszystkich złych cech fanów Touhou.
 • Zanmu Nippaku – były mnich, obecnie oni. Najadła się dusz ludzi i bestii przez co zmieniła rasę. Położyła słowo Dawne w Dawnym Piekle i stworzyła nowe Piekło. Największa manipulatorka co z ukrycia skłóciła wszystkie kartele z Wymiaru Zwierząt by się pozabijali nawzajem. W międzyczasie wzięła cały profit dla siebie unikając jednocześnie wojny nuklearnej na powierzchni między oni a bestiami. Jej plan w pełni nie wypalił tylko dlatego, że Hisami trafiła na izbę wytrzeźwień.

Postacie spoza gier[edytuj • edytuj kod]

Touhou to nie tylko gry, ale również manga, książki czy też filmy porno. Występuje tu kilka postaci, których nie ma w grach.

 • Rinnosuke Morichika – jedyny facet w Gensokyo. Jest pół człowiekiem pół youkai. Zwany też MANnosuke. Właściciel sklepu gdzieś na zadupiu. Sprzedaje rzeczy z zewnętrznego świata (do Gensokyo trafiają rzeczy, o których istnieniu w zewnętrznym świecie zapomniano np. komputery, telefony, ipody, gameboye, przeterminowane jedzenie, wraki tupolewa (o tym nigdy nie pozwolą nam zapomnieć), wieże telefoniczne, ludzkie kości, czy też czasami żywi ludzie). Potrafi identyfikować przedmioty poznając ich nazwę oraz przeznaczenie, ale ponieważ nie wie jak ich używać, jest bezużyteczny[34]. Z powodu położenia sklepu oraz braku wiedzy na temat używania przedmiotów, nigdy nie ma klientów, a jedynymi osobami odwiedzającymi jego sklep jest Reimu oraz Marisa (które przylatują tutaj z innego powodu). To on stworzył dla Marisy mini reaktor, który ona używa do strzelania Znakiem Miłości – MASTER KSłuchacz jedynego słusznego radia ocenzurował ten niegodny fragment SPARKIEM! Uważa się za mędrca, jednak tak naprawdę, to zmyśla.
 • Tokiko – lubiąca czytać książki youkai. Została napadnięta i obrabowana z książek przez Reimu, która następnie książkami zapłaciła Rinnosuke za jego usługi. Pojawia się w jednej książce w jednym zdaniu, ale zdobyła na tyle popularności, że dostała aranż w filmie porno Touhou.
 • Rei'sen – księżycowy królik. Kiedy Reisen Udongein Inaba uciekła z księżyca z powodu znęcania się nad nią przez siostry Watatsuki, to ona została wybrana na zastępstwo. Dostała nawet to samo imię oraz ten sam przesrany los.
 • Watatsuki no Toyohime – księżycowa księżniczka, siostra Watatsuki no Yorihime. Razem z siostrą dowodzą Księżycowym Korpusem Obronnym. Jest odpowiedzialna za wysyłanie emisariuszy księżycowych na świecie w celu wywoływania wojen, tak by Ziemianie nigdy nie byli w stanie zagrozić Księżycowi. Przeszkadzała Rosjanom w ich programie lotów kosmicznych, bo obawiała się buntu księżycowych królików przeciwko wyzyskowi przez wyższą klasę Lunarian. Posiada Wachlarz Masowego Zniszczenia. Jako jedna z niewielu ma męża.
 • Watatsuki no Yorihime – księżycowa księżniczka, siostra Watatsuki no Toyohime. Razem z siostrą dowodzą Księżycowym Korpusem Obronnym. Odpowiada za szkolenie księżycowych królików oraz walkę z najeźdźcami (zazwyczaj walczy sama, bo króliki jak Francuzi od razu wywieszają białą flagę). To ona przeganiała Amerykanów z Księżyca. Podobnie jak siostra ma męża.
 • Iwakasa – żołnierz Cesarza Japonii. To właśnie jemu Mokou zarąbała Eliksir z Hourai, ponieważ myślała, że jest to polska wódka.
 • Kasen Ibaraki – pustelniczka, która często odwiedza Reimu. Główna bohaterka mangi „Dzika i Napalona Pustelniczka”. Ma władzę nad zwierzętami. W wolnych chwilach zabija duchy oraz uczy Reimu (która po 5 minutach zapomina, co ta ją nauczyła). Według niektórych teorii spiskowych, jest ona podobnie jak Suika jedną z oni. Ponieważ unika Suiki, prawdopodobnie ich zdradziła i teraz na nią polują, dlatego próbuje zerwać wszelkie połączenie między Gensokyo, a Piekłem. A żeby było jeszcze fajniej – ZUN dodał ją w ULiL jako grywalną postać, a Suikę nie…
 • Maribel Hearn i Renko Usami – studentki z zewnątrz żyjące w niedalekiej przyszłości studiujące odpowiednio psychologię i fizykę mające wyostrzony szósty zmysł (Maribel może odczuć wszelkie ziemskie bariery, a Renko to żyjący GPS). Założyły se klub nekromantów i wykazują zainteresowanie Gensokyo, choć same tam nie były (no, może we śnie).
 • Hieda no Akyuu – jedna z tych nielicznych, które dziedziczą pamięć po przodkach i jej nie tracą. Zapisuje teraz historię całego Gensokyo od pierwszego antenata (a jest dziewiątą inkarnacją, jakby co).
 • Kosuzu Motoori – urocza uczennica dosłownie pochłaniająca treści książek samym dotykiem. Dzięki temu nie musi kraść pornosów od Rinnosukego, wystarczy jeden dyskretny dotyk palcem i oto nadchodzi tajemna wiedza.
 • Miyoi Okunoda – pracownica w pubie, która zajumała Suice jej Butelkę Nieskończonego Sake by zobaczyć pornole poza barem. Manipuluje wspomnieniami innych gdy są pijani, przez co zmusza ich do kochania się nawzajem, a potem usuwa im te wspomnienia.
 • Mizuchi Miyadeguchi – przed jej pojawieniem się w mandze fani myśleli że ten mściwy duch to powrót Mimy, ale nie kurCenzura2.svg bo po co przywracać ukochaną postać? Lepiej stworzyć nową mendę. Nienawidzi braku chaosu w Gensokyo, więc wszystkich opętuje i nawet egzorcysta nie ma z nią szans. Nie daje jej to benefitów, bo wszyscy popadają w śpiączkę na jej widok.

Fandom[edytuj • edytuj kod]

Jeżeli dobrnąłeś do tego momentu zapewne zaczynasz się zastanawiać: „Jakim cudem coś takiego ma fandom, który może nakryć czapkami fanów Code Geass, Dragon Ball, a nawet Na dobre i na złe? Przecież te gry są krótkie, prawie nie mają fabuły, a ZUN jest tak pijany, że nie potrafi nic dobrze narysować!” Pytanie zasadne, bo kilkanaście milionów piechotą nie chodzi (tylko stoi w kolejkach na Comiket). Jest to jedna z wielkich tajemnic Wszechświata ale istnieje kilka wskazówek.

Przede wszystkim ZUN jest skończonym wariatem, bo nie zarabia na swoich grach ani grosza, a fani dostali od niego świat będący fandomowym odpowiednikiem Minecrafta, gdzie nikt nie ściga za prawa autorskie. Mogą więc do woli publikować fanfiki, wideo, przerabiać piosenki z gier, komponować swoją muzykę, a nawet tworzyć filmy i seriale. DeviantArt, YouTube i podobne platformy są pełne twórczości autystycznych fanów. A im więcej tego krąży po sieci, tym większa szansa, że zobaczy to jakaś Bogu ducha winna osoba, kliknie i jej mózg zostanie wyprany pod wpływem epilepsji od nadmiaru pocisków. Potem taki ktoś dołącza do fandomu i rozsiewa zarazę dalej, jak zombi.

Anime[edytuj • edytuj kod]

Z jakiegoś powodu żadna poważna wytwórnia nie zainteresowała się zrobieniem anime, które miałoby praktycznie od razu kilkunastomilionową widownię. Fani serii wzięli więc sprawy w swoje ręce. Większość ich dzieł wygląda jak wygląda, czyli jak standardowe fanowskie anime. Jednak wśród tych kilkunastu milionów ludzi znalazł się niejaki Manpuku Jinja, który animacji nie uczył się z Youtuba. W ten sposób powstała seria „Memories of Phantasm” (zakończona po 18 odcinkach), do której nieznani sprawcy podkładają głos i czasami napisy.

Jak rozpoznać fana Touhou[edytuj • edytuj kod]

 • Potrafi napisać imiona wszystkich postaci po japońsku bez konieczności zajrzenia do Wiki.
 • Masturbuje się do swojej ulubionej postaci.
 • Uprawia seks z poduszką z wydrukiem swojej ulubionej postaci.
 • Choć raz włamał się do komputera twórcy gry, by zobaczyć, czy ZUN robi kolejną część.
 • Podczas rozmowy zawsze wspomina o wyższości Touhou i jego fanów nad wszystkim, nawet jeśli tematem tychże pogaduszek jest pogoda.
 • Swata ze sobą dwie postacie, które mają ze sobą mało co wspólnego i myśli, że jest to romantyczne.
 • Nigdy nie gra na poziomie łatwym, gdyż tylko dzieci z podstawówki to robią.
 • Rzadko mówi po polsku.
 • Używa ciągle memów z 4chanu oraz z samej gry, nawet gdy te nikogo już nie śmieszą.
 • Dostaje szału na widok osoby, która nie lubi tej serii.
 • Posiada szeroką kolejkę gier, muzyki, figurek, maskotek, kubków, pornoli, mang, anime, broni z wizerunkami swych ulubionych postaci itp.
 • Jest możliwe, że pisze fan fiction, rysuje fan arty lub nawet tworzy sobie gry.
 • Uruchamia u siebie tryb autodestrukcji, gdy słyszy, że Touhou to anime.
 • Jeżeli przeżył w tym trybie, to wszędzie nosi ze sobą pendrive z nagranym Memories of Phantasm.

Noob w Touhou Project[edytuj • edytuj kod]

 • Pomimo grania dłuższy czas dalej nie wie co to jest Tryb Focused;
 • W PoFV i UDoALG myśli, że steruje postacią po prawej stronie ekranu;
 • W Shoot the Bullet robi zdjęcia monitorowi własnym aparatem[35];
 • W UM i HBM próbuje kupić karty prawdziwymi pieniędzmi;
 • Używa hitbox patcha w EoSD;
 • Traci wszystkie życia przed midbossem pierwszego poziomu;
 • Po zobaczeniu pierwszego lepszego bossa natychmiast odpala bombę;
 • Jest głupszy od Cirno;
 • Próbuje przejść Stage 6 w EoSD na Easy…;
 • …lub odblokować Extra Stage po przejściu MoF, SA, UFO czy TD na Easy;
 • Gra kontrolerem;
 • Nie używa Skill Cards ani System Cards w SWR i Hisoutensoku/UNL, bo OMG to nic nie daje!!!!!!1111;
 • Gdy ludzie mówią Soku na Hisoutensoku, to myśli, że im się chce pić;
 • Twierdzi, że wytwórnie takie jak IOSYS czy Alstroemeria to kompozytorzy;
 • Nie zna „Malice Cannon” ani Marisy B w MoF na 3.00 Power;
 • Nie próbował grać w żadną część na PC-98 (prawdopodobnie nie wie jak je odpalić);
 • Wciąż sądzi, że Sakuya ma naturalne piersi;
 • Jeśli w SA gra parą Marisa & Patchy, to używa jednego trybu ataku, nie mając pojęcia o innych;
 • Uważa czerwone i zielone UFO za bezużyteczne;
 • Nie wie jak włączyć efekty pobocznych mechanik w TD, HSiFS oraz UM;
 • Po przejściu IN z Eirin na 6 Stage myśli, że to już koniec gry;
 • Nie włącza głośników podczas gry;
 • Nie wie kto 'ukradł cenną rzecz';
 • Twierdzi, że Ran i Chen to shinigami.
 • Pisząc fanfiction, nie ma bladego pojęcia o charakterze Alice, więc ukazuje ją albo jako wariatkę, która prześladuje Marisę i zabija każdego, kto się do niej zbliży, albo jako wredną zołzę rzucającą się na innych bez powodu.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

 • W Gensokyo jest jak na razie aż 21 facetów (z czego jedyni ważni to impotent i chmura, jeden zmienił płeć (Miko), czterech to zwierzęta, pięciu to nienazwani mężowie a trzech znajduje się 3 metry pod ziemią).
 • 95% dziewczyn nie ma czym oddychać.
 • ZUN stworzył pierwsze gry po to, by pokazać swoje umiejętności jako kompozytora.
 • Według fanów ojciec Nitori miał dwie żony. I to nie były siostry Watatsuki, bo inaczej Nitori i Mitori byłyby pół-księżycowymi istotami.

Przypisy

 1. No na czymś takim to chyba nie dziwota
 2. Ten poziom występuje tylko w części 7.
 3. tak to ich jedyna nazwa, gdyż oficjalnej nie mają.
 4. Nie, to nie ma żadnego znaczenia po japońsku.
 5. Co prawda wystąpiła już w HRtP, ale cóż…
 6. niestety
 7. Dowód
 8. Nie tylko ze względu na kontrast dla Mai…
 9. Tak, pisane w ten sposób
 10. …i jeszcze wiele "uuuuuuuuuuu"
 11. Była jeszcze czwarta, Layla, ale ulotniła się…
 12. tak wygląda jej alternatywny ubiór w PoFV
 13. Można też pojedynkować się z Meiling, ale ta nie ma Story Mode'a, więc jej nie wliczono
 14. w krwi ma aż 93% alkoholu
 15. również znana jako Shikieiki, albo jak na wyborze postaci w PoFV: Sikieiki
 16. Znak użyty na artach był niewyraźny, więc do czasu wydania gry niektórzy czytali „Aya-ayamaru Shinbun”, dosłownie „Aya-paparazzi Czasopismo”. Możliwe, że to była celowa zagrywka ze strony twórcy.
 17. Konspiracja Świątyni Moriya
 18. Niekoniecznie, Marisa ma drizzle, ponieważ Kirisame po japońsku znaczy „mżawka”.
 19. W przypadku par Marisa&Alice, Marisa&Nitori i Reimu&Yukari w dwojakim tego słowa znaczeniu
 20. Wujek bardzo pomógł
 21. „A Tiny, Tiny Clever Commander”
 22. Dowód – Karta z Double Spoiler
 23. To JEST takie trudne. Na marginesie – wśród nich jest trzech Polaków, a pierwszy nie-Azjata, który oficjalnie to jakoś przeszedł, to jakiś tam Polak o ksywce Maluetar.
 24. Zgodnie z tym, co Aya napisała w swoim czasopiśmie
 25. Autor musiał sprawdzić pisownię u Wujka
 26. Marzenie każdego faceta
 27. dopóki nie stała się Elonem Muskiem
 28. No, przynajmniej większość z nich
 29. to akurat jeszcze nie jest potwierdzone, ale kogo to obchodzi?
 30. No, to już wzywa o pomstę do nieba!
 31. i chyba wszyscy wiemy jak to się skończyło...
 32. wręcz dosłownie
 33. wreszcie
 34. Gościu dosłownie używa tableta jako deski do krojenia.
 35. Albo, co gorsza, komórką