OpenTTD

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Najnowszy pociąg w OpenTTD

OpenTTDopen-source'owy symulator katastrof w ruchu lądowym, kolejowym, wodnym, a nawet powietrznym. Gra jest darmowym klonem Transport Tycoon Deluxe[1]. OpenTTD oferuje szerokie spektrum opcji, jak np. ustawianie, jak często mają się przydarzać katastrofy lotnicze.

Wstęp[edytuj • edytuj kod]

Pomińmy czas przez ściągnięcie gry skądś tam w internecie, zainstalowanie i uruchomienie gry, bo takie techniczne sprawy są dla noobów. Pojawia się przed nami panel startowy prosty na tyle, żebyś nawet ty się połapał. Klikasz, co tam chcesz.

Kliknąłeś ten dziwny napis Ustawienia NewGRF? Wyjdź, wrócisz tam później. Najpierw kliknij Sprawdź dodatki online i ściągnij kilka NewGRF-ów. Teraz czaisz o co mi chodziło? Które ściągnąć? Wal wszystko, co się będziesz ograniczać!

Teraz wracaj do Ustawienia NewGRF i kliknij pierwsze w dolnym okienku. Kliknij Dodaj. Teraz powtórz to tyle razy, aż wszyściutko, co było na dole pojawi się na górze. Brawo, uruchomiłeś wszystkie NewGRF-y, jesteś skończonym noobem 7r00 pr0 h4xx0r3m!

Teraz kliknij opcję Nowa gra, wybierz ustawienia według własnego widzimisię i kliknij Stwórz.

W grze[edytuj • edytuj kod]

No, patrz, nagle pokazała się masa zielonych rombów – nie ruszaj, to tylko trawa, później będziesz z nią robić, co tylko zechcesz. Najpierw kliknij na górze w taki przycisk z ceglanym budyneczkiem przy drodze. W okienku, które wyskoczy kliknij dwa razy Populacja i kliknij na miasto, które znajdzie się u góry listy.

Tak, obraz się zmienił, bo rzuciło cię do tego miasta. Teraz porozglądaj się dookoła i poprowadź drogę do największego miasta w odległości, dajmy na to, 20 kratek. Nie, odwal się od tej opustoszałej, 200-osobowej wiochy, poszukaj czegoś większego! Nie ma? ChCenzura2.svg, wal do tego.

W obu połączonych miastach postaw przystanki. W tym, z którego najpierw puściłeś drogę postaw zajezdnię i siedzibę firmy. Tą będziesz mógł postawić, jak klikniesz tę mordę na górze. Wyskoczy wtedy okienko firmy. Ta krzywa morda po lewej to twoja. Serio. Nie pasi? To ją zmień! Płeć ci też nie pasi? Zmień! Nazwisko też, możesz to zrobić w każdej chwili. To się może przydać. I zmień kolory firmy, jeśli to potrzebne, gra uwielbia losować róż.

Teraz kliknij na tę zajezdnię i kliknij Nowe pojazdy. Kup autobus, wyskoczy przy okazji jego okienko. Na okienku pojazdu kliknij tę żółtą strzałeczkę, z której wyskoczy nowe okienko. Tak, powoli zaczynają się schody. Kliknij Idź do i kliknij na przystanek w swoim mieście. Kliknij Idź do jeszcze raz, a potem kliknij na przystanek w tym drugim mieście. Wyłącz okienko od zadań autobusu i w okienku samego pojazdu kliknij napis Zatrzymany. Patrz, on jedzie! Te cyferki na dole okienka to prędkość autobusu. A te na samym dole to twoja kasa. Na początku było 100 tysięcy (chyba, że czitowałeś), a teraz jest 90 tysięcy. Tak, lajf is brutal, trzeba za wszystko płacić.

O, autobus dojechał na przystanek! Możesz się cieszyć, to jak legendarne przetrwanie pierwszej nocy w Minecrafcie! Teraz będziesz łączyć kolejne miasta, stawiać nowe przystanki, kłaść tory i budować stacje, lotniska, porty[2]. Nie zapominaj, że masz ograniczony budżet (chyba, że serio czitowałeś).

Tak, teraz powinieneś sobie samodzielnie poradzić (chyba, że coś ładnie spCenzura2.svgsz). To koniec tutoriala, radźta se sami!

Pojazdy[edytuj • edytuj kod]

Bizon na drodze
Pociągi PKP w OpenTTD
 • Autobusy – ich głównym zadaniem jest rozbijanie się po drogach i bycie zgarnianymi przez pociągi. Ich drugim, ukrytym zadaniem, lub zwykłym bugiem jest przewożenie ludzi[3] i towarów. natomiast mają one zadziwiającą zdolność do unikania zderzeń czołowych w czasie wyprzedzania lub zajeżdżania drogi. Można ściągnąć NewGRF-a zastępującego stare, nudne autobusy jakże nowoczesnymi Bizonami i innymi węgierskimi cudami!
 • Ciężarówki – potrafią roznosić różnorakie towary. Gdy jest za mało fabryk lub ich brakuje, to mogą rozwozić pocztę. Zazwyczaj są niepotrzebne, więc zastępuje się je pociągami lub statkami. Ich zachowanie zostało wyjątkowo dobrze odwzorowane. Przykładem niech będzie nagminne wjeżdżanie na przejazdy kolejowo-drogowe gdy nie ma możliwości ich opuszczenia.
 • Tramwaje – co ciekawe, można je mieć dopiero po ściągnięciu właściwego NewGRF-a, bo autorom nie chciało się go wprowadzać samym do gry. Tory tramwajowe można układać jak się chce, nawet na drogach. Niestety, nie ma GRF-ów są GRF-y zastępujące te złomy nowoczesnymi dziełami eksploatowanej w Polsce myśli technicznej.
 • Pociągi – to najbardziej funkcjonalne pojazdy w całym OpenTTD – zgarniają pojazdy kołowe z dróg, rozbijają się jeden z drugim zgarniając przy tym czterocyfrowe żniwa, a nawet kilkunastowagonowe bydlaki wyrabiają się przy prędkości 643 km/h w zakrętach o promieniu jakichś 25 m[4]. Co dziwne nigdy nie zdarza się aby nie udało się wyhamować przed końcem torów lub semaforem dwustawnej blokady liniowej. Takie same efekty, czyli wykolejenie wszystkich wagonów i lokomotyw, daje najechanie z prędkością piechura na stojący skład. Istnieje GRF zmieniający lokomotywy na takie, jakie uświadczysz na najbliższej stacji PKP, które osiągają wbrew pozorom i logice 125 km/h. Wzdłuż torów kolejowych można też ustawiać światła, które skutecznie zwiększą chaos na torach. Warto to zrobić gdy lokomotywa robiąca oblot składu na jednym torze przestanie satysfakcjonować.
 • Statki – co ciekawe, to najbezpieczniejsze pojazdy w całej grze. Wszystkie statki to statki-widma – przepływają przez siebie. Są trzy rodzaje statków: pasażerskie, tankowce i transportujące-wszystko-tylko-nie-ludzi-i-ropę.
 • Samoloty – mają tylko jedno zadanie – rozpCenzura2.svgć się na malutkie kawalątka na pasie startowym twojego lotniska i kompletnie je sparaliżować. I to na pół roku, bo czas w grze biegnie szybciej niż materia, ale jak im nie wychodzi, to zarabiają grubą kasę. Jednym z dostępnych samolotów jest Concorde, tylko ze zmienioną nazwą. Uwielbiają też kręcić bączki nad lotniskiem z nie wiadomo jakich przyczyn, zamiast pójść od razu na pas.
 • Helikoptery – niewarte wspominania, ani to awaryjne, ani szybkie, ani pojemne. Ale nie potrzebuje pasa startowego!

Cheaty[edytuj • edytuj kod]

W grze możliwe jest używanie czitów. Wystarczy użyć kombinacji klawiszy Ctrl+Alt+C. W okienku cheatów można dodać sobie lub odjąć 10 mln (tu wstawić jednostkę monetarną), zająć firmę konkurenta (wymaga takowego, ale NPC-a), włączyć magiczny buldożer do kasowania co popadnie, możliwość krzyżowania się tuneli, wyłączyć możliwość katastrof lotniczych na małych lotniskach, zmienić typ świata, a nawet rok. Ale...

Uważaj! Używając cheatów oszukujesz swoich konkurentów! Pamiętaj, że tak niecny czyn zostanie zapamiętany na zawsze!

To znaczy, że zostaniesz zwykłym cheaterem, a używanie przez ciebie cheatów zapisze się w pliku save'a.

Multiplayer[edytuj • edytuj kod]

Gra oferuje tryb gry multiplayer dla niespełnionych rekinów finansjery, którzy chcą grać wspólnie online.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

 • Gra jest dostępna po polsku[5]. Niedługo może się także pojawić w języku watykańskim.
 • W grze są takie stare waluty jak marka niemiecka, czy lir włoski. Można stworzyć własną walutę.
 • OpenTTD można zagrać na prawie wszystkich systemach. Obecnie trwają prace nad wersją na Pegasusa.

Linki zewnętrzne[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

 1. Dlatego cieszy się po stokroć większym zainteresowaniem
 2. Pamiętaj, że te ostatnie stawiamy na brzegu akwenu!
 3. Ale fajnie to wygląda, jak pociąg zdejmie autobus i widać napis 130 ofiar katastrofy!
 4. Które wcale nie są łukowate
 5. Jednak z braku tłumaczy zostało wiele wyrazów do przetłumaczenia