Mafia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ciasteczka Rodzinne

Mafia (inaczej gang) – popularne określenie dla młodych ludzi poszukujących zarobku w miejscach innych niż McDonald, czyli na czarnym rynku. Cechuje się ona znacznie skuteczniejszym działaniem i motywacją niż policja, dlatego też nie wszystkie mafie w naszym pięknym kraju nad Wisłą są znane. Mafia trudni się m.in. sprzedażą towarów niedostępnych nawet na ruskim rynku, przerzucaniem ludzi w kontenerach przez granicę na eksport i import, zabijaniem dla pieniędzy/na zamówienie, porwaniami dla miliona dolarów z okupu, kradzieżą samochodów (nie zdziw się, gdy po przeczytaniu tego zapuka do Ciebie pan z propozycją zakupu „prawie nowego” niemieckiego auta...) oraz infiltrowaniem rządu w celach bliżej nieznanych. Nie wiadomo też czemu – przecież to taka miła i sympatyczna grupa społeczna! – CBŚ często prowadzi przeciwko nim śledztwa i nasyła na „podejrzanych” – czyli przypadkowych przechodniów, którym nie spodoba się garnitur agenta Tomka – antyterrorystów. Jeśli jakimś trafem uda się im znaleźć jedną z siedzib mafii – TVP i TVN radośnie oznajmiają światu o sukcesie polskich służb. W innych wypadkach, na przykład pomyleniu mieszkań i złamaniu komuś kręgosłupa, czy w razie kompletnego fiasku operacji, Wielkie Media wymownie milczą.

Bywały nawet mafie, które tak ceniły sobie wygodę, że zabijały przypadkowych świadków, np. takich którzy akurat przechodzili obok.

Rodzaje mafii[edytuj • edytuj kod]

Istniejące, między innymi, mafie:

 • Mafia rządowa – sejm, senat itp. itd. Wyróżniani członkowie to:
  • Premier – odpowiedzialny za wymyślanie pomysłów (epic!) rozwoju mafii, które natomiast standardowo i zgodnie z konstytucją wetuje...
  • ...prezydent – człek ten nie robi nic poza tym, że głośno wyraża swoje niezadowolenie z pomysłów premiera (i ma najczęściej rację, bo premier ma pomysły premiersko głupie) w formie weta, które, zgodnie z unijnymi standardami, jest odrzucane przez...
  • ...członków (wrogiej) partii – inaczej posłów; posłów w sejmie lub na sejm, posłów w senacie lub na senat; grupa ta cechuje się podziałem na dwie główne partie: PO – Polscy Onaniści oraz PiS – Potwory i Spółka. Najlepszym przykładem członka partii jest Janusz Palikot, który wręcz słynie ze swych: niecenzuralnych, nieregulaminowych, niefajnych i niezbyt (ostatnio zwłaszcza) zabawnych wypowiedzi, częstego pokazywania w wiadomościach – ludzie przecież ostatnio rzadko kiedy mogą chodzić do ZOO... – oraz bloga na Onecie, który jest wciąż i wciąż w polecanych, chociaż nie przedstawia sobą żadnej wartości mentalnej, oprócz tego, że jest świetnym pokazem ludzkiej ignorancji. Część osób zastanawia się, czy Janusz Palikot nie jest...
  • ...kłamcą lustracyjnym. – Człek takowy jest podejrzewany o konszachty w komunistycznej Polsce ze służbami specjalnymi. Najczęściej jednak sąd i tak nic nie odkrywa, bo nagle prokurator dostał klapki na oczy w formie... Szeleszczącej kapusty. Wyjątkowo pożądany w krajach nordyckich, w których korupcja dopiero się rozwija.
  • Minister bez teki – facet, który nie różni się niczym od ministra. Psuje tylko ludziom krew swoimi iście idiotycznymi pomysłami na ulepszenie polskiego życia...
 • Mafia podwórkowa – zaliczają się do niej wszyscy Twoi z ławeczki pod blokiem, którzy regularnie uświadamiają Ci, że life is brutal i zagrzewają (prze)mocą do dalszego walczenia o swą nędzną egzystencję w papierkowej wolskiej inwestyturze za zapłatą 1500 zł miesięcznie. Mafiozi podwórkowi noszą najczęściej dresy – chociaż to nie jest reguła – i mają spore pałki do bejsbola. Ich głównym życiowym celem jest zdobycie szacunku na swoim osiedlu, co najczęściej czyni poprzez zastraszanie sklepowej i wyłudzanie pieniążków (Żywiec lub życie, kobieto!). Niektórzy członkowie mafii podwórkowej są także dilerami, sprzedającymi dzieciakom z gimnazjum podejrzanie wyglądające cukierki i oranżadki...
Oto mafiozo. Zwróćcie uwagę na jego zagadkowy wyraz twarzy.

Członkowie mafii[edytuj • edytuj kod]

Mafia, jak każda organizacja, miała pewną hierarchię społeczną[1]. Oto podstawowe członkostwo:

 • Mafiozo – on jest najwyżej. Jego zajęciem jest aprobowanie, negowanie i dostawanie kasy. Zwykle jeździ Maybachem – dla niego Audi to siara.
 • Dowódca – mawia o sobie, że ma najwięcej roboty. W zasadzie musi tylko dyrygować akcją i mówić gangsterom czy mają iść w prawo, czy w lewo.
 • Bankier – Zajmuje się wydawaniem kasy. Zwykle nikt, oprócz mafioza nie wie jak wygląda. Najbardziej tajemnicza postać w mafii.
 • Gangster (członek) – Cała robota zwykle spada na niego. Zwykli członkowie dzielą się na wiele różnych frakcji, np. otwieracze sejfów[2].
 • Agent – To samo co zwykły członek, tyle, że tajny. Powierza mu się delikatniejsze akcje.
 • Szofer – Kierowca mafioza. Postać, zdawałoby się niszowa, jednak dzięki swojej umiejętności kierowania potrafi uratować całą mafię. Mimo to wszyscy go olewają.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews tematy:

Przypisy

 1. By nie rzec mafijną
 2. Nie mylić z otwieraczami sejwów