Karta graficzna

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ten artykuł odznaczono Słoniem jakości. Może to nie medal, ale tekst nadal jest fajny.
Najnowsze karty graficzne wyciągają nie tylko 120 FPS, ale też 850 km/h i 120 dB

Karta graficzna – urządzenie pozwalające twojemu komputerowi nie spełniać wymagań różnorodnych gier i programów graficznych. Posiada płytkę drukowaną, zawierającą złote myśli twórców, na przykład Było wiele gówien w sklepie, ale ty wybrałeś właśnie nasze, dziękujemy.

Budowa[edytuj • edytuj kod]

Największe emocje w budowie karty graficznej budzą radiator i wiatraczek. Producenci prześcigają się w konstruowaniu coraz większych i bardziej awangardowych części. Obecnie trendem jest montowanie kompletnego wirnika głównego ze śmigłowca AH-64 Apache. Dzięki użyciu specjalnych, tytanowych łożysk, hałas jest niemal niesłyszalny już w odległości 1,5 km. Problemem pozostaje pobór mocy, który przekracza znacznie możliwości komputerowego zasilacza, a często także lokalnej elektrowni.

Dodatkowymi elementami karty graficznej, nie mającymi jednak wpływu na jej wydajność, są procesor i pamięć RAM.

Zastosowania[edytuj • edytuj kod]

Popis możliwości współczesnych układów graficznych

Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju arkusze kalkulacyjne, edytory HTML i procesory tekstu. Producenci kart graficznych wykorzystują to i umieszczają na opakowaniach napisy w stylu: Wymiataj teraz swoim Microsoft Office, jak nigdy dotąd, lub: Now feel the pain in MS Access, czasami Wykorzystaj wszystkie możliwości Painta!. W związku z tym każdy użytkownik pakietu biurowego w momencie pojawienia się nowej karty na rynku ma kisiel w gaciach. Podobno aplikacją najpełniej wykorzystującą możliwości najnowszych kart graficznych jest zusowski program Płatnik. Niezdobytym, na razie, terytorium dla kart graficznych jest rynek gier komputerowych. Przeciętny gracz nie ma pojęcia o pixel shadingu czy o anizotropowym filtrowaniu obrazu. Zadowala się optymalnymi 16 kolorami i czytelną, dwuwymiarową grafiką.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Pierwsze karty graficzne służyły do wyświetlania kwadratów wielkości avatara na forum. Moc obliczeniowa przerażała nawet twórców. Co przełożyło się na późniejsze marketingowe nazewnictwo: VooDoo czy TNT. Pierwsze były napędzane czarami z Afryki a te drugie zbudowane z laski dynamitu do rozdrabniania meszy i tekstur. Obecnie karty czynią CUDA, a do ich sprawnego działania jest potrzebna mini elektrownia wodna. Ze względu na wodne chłodzenie, nowe karty najlepiej podłączać do centralnego ogrzewania zamiast bojlera.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat: