Wyniki konkursu „Różowy Słoń” 2021 już są!
Zobacz który artykuł zeszłego roku był według czytelników najlepszy.

Karta graficzna

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł odznaczono Słoniem jakości. Może to nie medal, ale tekst nadal jest fajny.
Najnowsze karty graficzne wyciągają nie tylko 120 FPS, ale też 850 km/h i 120 dB

Karta graficzna – urządzenie pozwalające twojemu komputerowi nie spełniać wymagań różnorodnych gier i programów graficznych. Posiada płytkę drukowaną, zawierającą złote myśli twórców, na przykład Było wiele gówien w sklepie, ale ty wybrałeś właśnie nasze, dziękujemy.

Budowa[edytuj • edytuj kod]

Największe emocje w budowie karty graficznej budzą radiator i wiatraczek. Producenci prześcigają się w konstruowaniu coraz większych i bardziej awangardowych części. Obecnie trendem jest montowanie kompletnego wirnika głównego ze śmigłowca AH-64 Apache. Dzięki użyciu specjalnych, tytanowych łożysk, hałas jest niemal niesłyszalny już w odległości 1,5 km. Problemem pozostaje pobór mocy, który przekracza znacznie możliwości komputerowego zasilacza, a często także lokalnej elektrowni.

Dodatkowymi elementami karty graficznej, nie mającymi jednak wpływu na jej wydajność, są procesor i pamięć RAM.

Zastosowania[edytuj • edytuj kod]

Popis możliwości współczesnych układów graficznych

Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju arkusze kalkulacyjne, edytory HTML i procesory tekstu. Producenci kart graficznych wykorzystują to i umieszczają na opakowaniach napisy w stylu: Wymiataj teraz swoim Microsoft Office, jak nigdy dotąd, lub: Now feel the pain in MS Access, czasami Wykorzystaj wszystkie możliwości Painta!. W związku z tym każdy użytkownik pakietu biurowego w momencie pojawienia się nowej karty na rynku ma kisiel w gaciach. Podobno aplikacją najpełniej wykorzystującą możliwości najnowszych kart graficznych jest zusowski program Płatnik. Niezdobytym, na razie, terytorium dla kart graficznych jest rynek gier komputerowych. Przeciętny gracz nie ma pojęcia o pixel shadingu czy o anizotropowym filtrowaniu obrazu. Zadowala się optymalnymi 16 kolorami i czytelną, dwuwymiarową grafiką.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Pierwsze karty graficzne służyły do wyświetlania kwadratów wielkości avatara na forum. Moc obliczeniowa przerażała nawet twórców. Co przełożyło się na późniejsze marketingowe nazewnictwo: VooDoo czy TNT. Pierwsze były napędzane czarami z Afryki a te drugie zbudowane z laski dynamitu do rozdrabniania meszy i tekstur. Obecnie karty czynią CUDA, a do ich sprawnego działania jest potrzebna mini elektrownia wodna. Ze względu na wodne chłodzenie, nowe karty najlepiej podłączać do centralnego ogrzewania zamiast bojlera.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat: