Procesor

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Prawidłowo działający procesor

Procesor – murzyn, w postaci czarnego elektronicznego robaka, który zrobi dla programisty wszystko, jeżeli tylko nakarmi się go prądem elektrycznym. Jeżeli jest najedzony, to wystarczy dać mu program, który napisał programista, a on go będzie sukcesywnie czytał i robił to, co tam wyczyta. Procesory są sercem komputera. To one pokazują coś na monitorze, zapisują coś na dysku, zapamiętują coś na chwilkę w pamięci RAM, przeglądają prywatne dane z CD / DVD i nośników USB. Oglądają pornosy na internecie. I jeżeli je o to prosisz, to Tobie też pokażą. Aha.. procesor nigdy nie zrobi mniej ani więcej, zawsze tyle, ile każe mu program. Jeżeli chcesz, żeby coś zostało zrobione szybko, każ zrobić to procesorowi. Potrafią one bowiem wykonywać setki milionów prostych instrukcji na sekundę.

Błędy[edytuj • edytuj kod]

Błędy są wywoływane przez system, ale to zależy też od procesora. Na przykład taki Intel Core 2 Extreme 3200 MHz pod Vistą potrafi generować tylko 1660 błędów na minutę (bł/m). Powodem tych błędów jest błąd w projekcie, który został bezmyślnie wykonany. Po otrzymaniu wielu reklamacji Intel zarzucił Microsoftowi, że ich system nie współpracuje z ich procesorami. Po dokładnych oględzinach i dokładnym przeliczeniu nóżek procesora okazało się, że cała seria procesorów zamiast dwóch nóżek posiada tylko jedną.

Temperatura[edytuj • edytuj kod]

Gdyby zastosować procesor wymieniony powyżej w Windowsie 98 byśmy zmarzli. Otóż stwierdzono, że jeśli procesor się nie grzeje (np. pod wpływem gier), to chłodzi. Czyli można taki procesor wykorzystać w upalne dni pod odpowiednim systemem.

Uniwersytet Berkeley umożliwia ogrzewanie procesora za pomocą projektów BOINC, rzekomo służących rozwojowi nauki.

Grupa ludzi nazywająca siebie overclockerami zajmuje się właśnie podwyższaniem temperatur procesorów, czego skutkiem ubocznym bywa czasem drobny wzrost mocy obliczeniowej.

Inne zastosowania[edytuj • edytuj kod]

Z powodu wydalania bardzo dużych ilości ciepła (ok. 600 stopni Celsjusza), procesor może służyć jako grzejnik lub innego rodzaju ogrzewacz pomieszczenia podczas zimy.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]