Edward Gierek

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Gierek wraz z ludem pracującym przy smażeniu czarnych hamburgerów
Edward Gierek nastawia zegarek, a premier Piotr Jaroszewicz podaje godzinę

Gierek podzielił wszystkim równo, Ruskim wszystko, Polsce gówno

Polacy o RWPG

Nie ma mięsa, nie ma serka, wyrzucili z partii Gierka. Raz, dwa, trzy, sekretarzem będziesz Ty!

Rymowanka z okresu tuż po zdjęciu Gierka

Nie cieszcie się osły, że wam pensje podrosły. Ja ceny podwoje i tak wyjdę na swoje!

Gierek do Polaków, 1976

Edward Gierek (ros. Эдвард Герек, ur. 6 stycznia 1913 we dzielnicy Zagórze, zm. 29 lipca 2001 w Cieszynie) – Zagłębiak, twórca polskiego lewego komunizmu, choć według Jarosława Kaczyńskiego był reprezentantem zdrowego socjalizmu. Ojciec sześciorga kociąt, do tego wytrwały mąż, dobry wędkarz. Stworzył tzw. PGR-y, czyli miejsca rozrywki dla ludu pracującego. Twórca tzw. gierkówki, czyli autostrady łączącej siedzibę partii z willą towarzysza Gierka na Śląsku. Miłośnik kredytów. I tak za Gierka było lepiej. Najlepszy polski fotograf w historii, jego najbardziej udanym zdjęciem było zdjęcie Gomułki.

Zapisał się do historii również jako bohater nazw epok w historii gospodarki: wczesny Gierek (lata 19711975) oraz późny Gierek (lata 19761980).

Raz podczas późnego Gierka I sekretarz pokazał swoją ludzką twarz. Gdy jadąc limuzyną zobaczył pod sklepem kolejkę to nakazał kierowcy zatrzymać się. Zdziwionemu tłumowi odparł, że skoro oni mu kiedyś pomogli to i on im pomoże. Kwadrans po tym jak z budki telefonicznej zadzwonił do Jaroszewicza to pod sklep podjechała ciężarówka, która przywiozła kolejkowiczom krzesła.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Edward Gierek urodził się w czepku, który został jemu skradziony w 1975, w związku z czym przestał przynosić mu szczęście, a Polska zaczęła wpadać w kryzys. Jego posiadaczem stał się w 2004 roku Ferdynand Kiepski, który kupił go od jednego emeryta za 50 gr, a następnie sprzedał Marianowi Paździochowi za 100 zł.
  • Gierek dwa razy wołał do towarzyszy Pomożecie?. Raz na Wybrzeżu, a po raz drugi, jak chciał wysiąść z malucha.
  • Za komuny Gierek nie lubił się z Adamem Słodowym, gdyż gdy Gierek pytał pomożecie? to Słodowy odpowiadał zrób to sam!.

Gierkowskie hasła[edytuj • edytuj kod]

  • Mamy masło, mamy serek, niech nam żyje Ed O'Gierek.
  • Chcesz cukierka – idź do Gierka, Gierek ma to ci da, ewentualnie Gierek głupi to pożyczy, a potem spłaci dług ci kupi.
  • Zastał Sosnowiec drewniany, a zostawił azbestowy.
  • Miska, miska, salaterka, nie lubimy wujka Gierka. Jak ukradnie nam kotlecik, podpalimy komitecik.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]