Władysław Gomułka

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Gomułka i groupie, 1966
Noncytaty
Zobacz cytaty:

Polska jeszcze pięć lat temu stała nad przepaścią, ale poczyniliśmy krok w przód.

Władysław Gomułka o swojej polityce

Przed wojną nie mieliśmy nic, dzisiaj dwa razy tyle!

Władysław Gomułka podsumowujący drugi plan pięcioletni, 1965

Władysław Gomułka (pseud. Wiesław lub dla przyjaciół i Janusza Szpotańskiego Ponury Gnom, ur. 6 lutego 1905 w Krośnie, zm. 1 września w 1982 w Konstancinie) – polski komunista, pierwszy sknera Polski Ludowej.

Władysław Gomułka uchodził za światowej sławy ekonomistę, który przez całe swoje rządy utrzymywał stały wzrost gospodarczy Polski na poziome 0,2%. Niepowiedzeniem zakończyły się inwestycje w zakłady produkujące konserwy. Początkowo chciał wyprodukować więcej blachy stalowej, ale porzucił plany, bo co po produkcji blachy, skoro brakowało mięsa. Jak sam mówił, przed wojną miał dwie koszule, a jego wyborcy dzięki niemu mają już po cztery.

Gomułka uchodził za wielkiego fana Kabaretu Starszych Panów. Według premiera Józefa Cyrankiewicza, gdy na ekranie pojawiała się Kalina Jędrusik, Gomułka miał zwyczaj rzucania kapci w telewizor, by poprawić jakość obrazu.

Największym przyjacielem Towarzysza Wiesława był minister spraw wewnętrznych i generał Mieczysław Moczar. Między politykami doszło do kryzysu w 1968 roku, kiedy to Gomułka domagał się od Moczara, by ten wymusił na Mickiewiczu zmiany sztuki w Teatrze Narodowym. Gdy Moczar powiedział, że Mickiewicz nie żyje, wściekły Gomułka skrytykował nadgorliwe skazywanie artystów na śmierć.

Dokonania Gomułki[edytuj • edytuj kod]

  • W 1965 roku stworzył herbatę z sokiem z kapusty. Napój powstał pod wpływem skarg ludzi, którzy narzekali na ciągły brak cytrusów. Gomułka uznał, że skoro kapusta kiszona ma tyle samo wartości odżywczych, co cytryny, to można zastąpić kubańskie cytrusy polskim warzywem.
  • W 1968 roku namówił Orbis do zorganizowania regularnych wycieczek do Czechosłowacji i Izraela.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]