Robert Mugabe

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Robert Mugabe – twarz inteligentnego goryla

87 to tylko 8 plus 7

Robert – mistrz matematyki

Robert Mugabe (ur. 21 lutego 1924 w Kutamie, zm. 6 września 2019 w Singapurze) – polityk i prezydent Zimbabwe w latach 1987-2017. Pierwszy czarny rasista.

Życiorys[edytuj • edytuj kod]

Jeden z wielu milionerów, którzy się dorobili za prezydentury Mugabe

Robert Mugabe był geniuszem wojskowym, politycznym i ekonomicznym. W końcu parę lat spędzone w Oxfordzie zaprocentowały.

Dzięki wysokiemu poparciu (zawsze wynoszące 99,8837% i więcej), Mugabe rządził wiele lat. Potem uznał, że kolejne wybory przynoszą straty w gospodarce, bo marnuje się papier.

Mugabe był szalenie ceniony w całej Afryce. Zabrał bogatym potomkom kolonizatorów ziemię, dzięki czemu każdy zarabiał miliony dolarów.

Odsunięcie od władzy[edytuj • edytuj kod]

15 listopada 2017 roku armia przeprowadziła zamach stanu, osadzając przy tym Mugabe w areszcie domowym chcąc przymusić go do abdykacji. Ten jednak był przekonany, że odprowadziła go eskorta przysłana z powodów bezpieczeństwa, zaś drzwi do domu się zwyczajnie zatrzasnęły. Dopiero na następny dzień – po przybyciu wezwanego przez prezydenta ślusarza – stwierdzono, że prezydenta trzeba uświadomić o tym, że jest właśnie odsuwany od władzy. Ten jednak odmawiał podpisania rezygnacji, nawet pomimo zastosowania środków przymusu pośredniego takich, jak odcięcie dostępu do szerokopasmowego Internetu. Dopiero 21 listopada podpisał oficjalny list do parlamentu, w którym potwierdził swoją rezygnację. Ustalono, że na złożenie podpisu wpłynęło to, że tego właśnie dnia skończył mu się zapas lodów.

W konsekwencji tych zdarzeń Mugabe podpadł na zdrowiu ze zdziwienia, ponieważ nie spodziewał się, że będzie obalony bez rozlewu krwi.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]