Nicolae Ceaușescu

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nicolae i jego stylowa fryzura
Nicolae opowiada bajeczki na dobranoc. Dzisiejsza bajeczka – wzrost dochodów Rumunów

Kondukatore Czauszesku
Geniuszesku Rumunesku
Narodesku we striptizu
W miesto wiktu – dyktu gryzu.
Wiosku chłopsku likwidesku,
Opozycju w pierdelesku,
Mięsko w pysku ani razu,
Brak prądesku, nima gazu […]

Pieśń Andrzeja Waligórskiego ku czci Kondukatora

Nicolae Ceaușescu (ur. 26 stycznia 1918 w Scorniceşti, zm. 25 grudnia 1989 w Târgovişte) – genialny strateg i przywódca narodu, na miarę rumuńskich możliwości, rzecz jasna.

Kariera[edytuj • edytuj kod]

Zanim został panem Wszechrumunii, w 1947 roku był ministrem rolnictwa, gdzie jego zadaniem było uczenie Rumunów, czym różni się traktor od kobiety bitej paskiem od spodni oraz jak używa się nawozu z krowich odchodów.

Za jego czasów nastąpił gwałtowny rozwój budownictwa, gdzie nowi członkowie partii otrzymywali wille. Budownictwo mogło się szybko rozwijać, ponieważ Rumunia uzyskała sterty niepotrzebnego gruzu z planowanych burzeń kościołów, wsi i starych kamienic od 1972 roku. Aby pokazać, że Rumunia się szybko rozwija, media podawały, że zawsze jest 20 stopni Celsjusza (w styczniu spadała do 19), Rumunia eksportuje prąd (skoro było ciepło, można było tę energię przetworzyć na prąd) i rośnie liczba ludności (bo po godzinie 19 zabierano prąd i inne rozrywki poza jedną).

Śmierć[edytuj • edytuj kod]

25 grudnia 1989 roku nagrano proces sądowy przeciwko niemu. Operator kamery nie ujął samej egzekucji, ponieważ nie potrafił w dwóch rękach utrzymać jednocześnie karabinu i kamery.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Medaille1785.jpg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny historii. Jeśli masz tyle lat, co Pai Mei – rozbuduj go.