Jan III Sobieski

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Widać tutaj wąsiastą klasę

Jan III Sobieski herbu Janina (ur. 17 sierpnia 1629 w Olesku, 72 km od Lwowa, zm. 17 czerwca 1696 w Wilanowie) – najlepszy z najlepszych, chłop na schwał. Wąsaty, nieco przy kości, z dużym poczuciem godności. Tłukł Turków i Tatarów gdzie się tylko dało – pierwszy raz pod Podhajcami, potem w kampanii ukrainnej 1671 roku, w wyprawie na czambuły 1672 roku oraz w drugiej megasieczce muzułmanów pod Chocimiem, gdzie nawet okopy i mury nie pomogły wyznawcom Allaha. Uciekali tak prędko, że aż się most pod nimi zapadł, a Jan Sobieski mógł swobodnie zostać królem po tej bitwie, bo dzień wcześniej zmarła ciepła klucha Michał Korybut Wiśniowiecki.

Królem był tęgim (nawet na konia musiał wsiadać po stołku), ale opozycja nie dawała mu spać. Udaremnili plan pobicia Niemców z Brandenburgii, więc Sobieski pomyślał, że strzeli z pięści też Turkom. Jak ruszył pod Wiedeń, to aż się Kara Mustafa przestraszył i zwinął manatki. Tak się kończy potęga Turków.

Niestety król też miał już trochę dosyć wojowania. Dwa razy jechał do Mołdawii na wycieczki krajoznawcze, ale tatarsko-mołdawski komitet powitalny nie karmił 25 tysięcznej świty króla, więc król wrócił do siebie, podlewał kwiatki, ożenił syna Jakuba, wydał córkę Teresę Kunegundę (wiem, obciachowe imię) i umarł.

Niektórzy durnie mówili później, że Sobieski pomagał przyszłemu zaborcy. Takim geniuszom warto wspomnieć, że pomiędzy odsieczą wiedeńską a I rozbiorem upłynęło 89 lat i na to, co działo się pomiędzy prawie wiekiem, Sobieski nie miał wpływu. Poza tym, kto by wolał pędzić do Mekki zamiast do Częstochowy, niech sobie tak gada.

Co jak co, jakby jakiś pajac narzekał, to i tak lepszego monarchy nie znajdzie – dobry polityk, wybitny dowódca, wspaniały kochanek, wierny małżonek.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Crystal Clear app Login Manager.svg To jest tylko zalążek artykułu o ludziach. Jeśli masz coś wspólnego z daną kastą – rozbuduj go.

Medaille1785.jpg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny historii. Jeśli masz tyle lat, co Pai Mei – rozbuduj go.