Przedstawiamy Wam nową Nonsensopedię – wygodniejszą, czytelniejszą, ładniejszą! Od teraz Nonsensopedia na komputerze wygląda tak, jak na telefonie – sprawdź!

Zbigniew (książę Polski)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Zbigniew (ur. ok. 1070, zm. 1113) – książę Polski, prywatnie syn Władysława Hermana, brat Bolka Z Wadą Zgryzu.

Biografia[edytuj • edytuj kod]

Za młodych lat Zbyszek nie miał lekko. Jako lewy syn jadał obiady w piwnicy i bawił się szczurami. Herman wolał młodszego syna, Bolesława, który pochodził z prawego łoża i według niego był kandydatem do tronu. Ale kogo to obchodziło? I tak najwięcej władzy wtedy miał Sieciech.

Gdy Zbigniew dorósł, dostał od ojca północną część Polski, ale bez Mazowsza, które to rodzic sobie zatrzymał na pamiątkę. Już wtedy nie lubił się z bratem, który nasyłał na niego dzikie plemiona znad Bałtyku. Ale to i tak nic w porównaniu z tym, co Bolek zafundował mu potem. W 1107 roku, po śmierci Władysława, Zbigniew dostał bana z Polski i musiał wiać do Niemiec.

Kiedy bracia jednak się dogadali, Bolesław postawił bratu francuskie wino jagodowe i obiecał, że nic mu się nie stanie. Zbigniew wrócił do Polski. I tu sprawy zaczęły się komplikować. Po przyjeździe Zbigniew dostał pałką w pusty cymbał, po czym jego oczodoły zostały opróżnione za pomocą widelca. Niedługo potem w nędzy i skrajnym zapomnieniu Zbigniew zmarł.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Medaille1785.jpg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny historii. Jeśli masz tyle lat, co Pai Mei – rozbuduj go.