FotoŁowca 2021 – głosowanie
Pomóż nam wybrać najlepszy strzał w FotoŁowcy 2021! Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Mieszko II Lambert

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mieszko II

Przywódcy Polski nie posiadają broni jądrowej.

Konrad II o jądrach Mieszka II

Mieszko II (ur. 990, zm. 10 lub 11 maja 1034) – król Polski, następca swojego ojca Bolesława Chrobrego. Dla dobra kraju musiał ożenić się z Niemką, Rychezą. Miał syna Kazimierza, który został pierwszym polskim facetem od remontów.

Jeśli chodzi o Mieszka, to Gall Anonim był powściągliwy co do opisywania jego rządów: Nie odznaczał się już tak jak ojciec ani zaletami żywota, ani obyczajów (…).

Ale co tam może mieć do powiedzenia jakiś Anonim, skoro możni uważali króla za fajnego gościa i mądrego zioma.

Rządy[edytuj • edytuj kod]

Z innych źródeł niż tylko kronika Galla możemy wywnioskować, że panowanie króla było bardzo burzliwe. Z początku gościu próbował kontynuować politykę ojca i zapadał na wschodnie kresy Niemiec. Niestety, gnuśny braciszek Mieszka, Bezprym, zrobił sobie koalicję i sprzymierzył się z niemieckim cesarzem i ruskim księciem. Te dwa gnomy w 1031 roku najechali kraj z dwóch stron (to jeszcze nic – 900 lat później było podobnie). Król musiał spieprzać. Władzę przejął Bezprym, masakra totalna.

Tryumfalny powrót[edytuj • edytuj kod]

Ale Mieszka nie tak łatwo wywalić z gry! Wrócił on w kilka lat później, ale na warunkach Konrada II, cesarza Niemców. Facet pozbawił go korony, a także najcenniejszych w kraju klejnotów, od których zależała ciągłość dynastii. Na szczęście, był Kazimierz. Ogółem bardziej niż utrata jaj bolała go utrata Milska, Łużyc, Grodów Czerwieńskich, Moraw i Słowacji. Jeśli chodzi o Bezpryma, to ktoś mu zrobił kuku i zemrzał Ci on. Natomiast Mieszko zmarł w 1034 roku. Nie wiadomo czemu.

Przypuszczenia co do śmierci[edytuj • edytuj kod]

Najpopularniejsza teza głosi, że Mieszko został zamordowany. Ale niekoniecznie tak musiało być. Zdaje się, że wędrując po lesie spostrzegł nagle zombie Bezpryma i walnął na zawał.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]