Kurmanbek Bakijew

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Kurmanbek Salijewicz Bakijew (kirg. Курманбек Сали уулу Бакиев, ur. 1 sierpnia 1949 w Masadanie, obwód dżalalabadzki) – kirgiski rewolucjonista, były premier (2000–2002) i były prezydent Kirgistanu (2005–2010). Wsławił się tym, że zrobił w konia 5 milionów Kirgizów za jednym razem.

Działalność[edytuj • edytuj kod]

Kurmanbek doszedł do władzy w wyniku przeprowadzonej przez siebie tzw. tulipanowej rewolucji, której głównym założeniem było zrewolucjonizowanie uprawy tulipanów w kraju. Tylko w Kirgistanie mogło doprowadzić to do obalenia rządów Askara Akajewa. Kurmanbek obiecał wszystkim, że ograniczy autorytarne rządy i grabieżczą politykę wobec mieszkańców. Ale…

Skutki[edytuj • edytuj kod]

Nie tylko nie ograniczył, ale zwiększył autorytaryzm i grabieżczą politykę wobec mieszkańców – tych, dzięki którym znalazł się u władzy. Okazało się jednak, że Kirgizi oglądali gruzińską i ukraińską telewizję satelitarną i dowiedzieli się, że kolorowa rewolucja nie polegała na zamianie autorytarnego dyktatora w totalitarnego. Co prawda przez pewien czas cierpliwie znosili fanaberie Bakijewa, ale gdy chciał wprowadzić zbyt daleko idące zmiany w konstytucji, Kirgizi się zbuntowali i obalili go w drugiej kirgiskiej rewolucji, natomiast Bakijew musiał uciekać na Białoruś do Łukaszenki, który przyjął go jak brata. W końcu dyktatorzy muszą sobie pomagać w ciężkich czasach. W międzyczasie Kirgizi wynieśli do władzy kolejną osobę, która potencjalnie jest do obalenia w ciągu kolejnych kilku lat.

Przyszłość[edytuj • edytuj kod]

Mimo przeciwności losu Bakijew zapowiada, że jeszcze o nim usłyszymy.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]