Rzym
Rzym (wł. Roman) – bezpośrednie sąsiedztwo Watykanu, stolica Włochów, miasto szczycące się tym, że pośrodku niego znajduje się kupa gruzów. Nazwa miasta pochodzi od karczmy w Suchej Beskidzkiej. Wedle innych przesłanek nazwa Roma wzięła się od imienia założyciela Wiecznego Miasta – Romulusa, który wraz z bratem został porzucony na brzegu Tybru, a następnie wychowany przez pasterza Faustulusa i jego żonę Acca Larencję, brankę przebraną za wilczycę. Ów kobieta była kobietą lekkich obyczajów, więc można śmiało powiedzieć, iż późniejsi założyciele Rzymu zostali wychowani przez prostytutkę. Znane odnośnie Rzymu słowo "lupa" ma dwa znaczenia – "wilczyca" oraz "prostytutka". Słowo "lupanar" oznacza natomiast nic innego, jak dom publiczny. Kobietą do towarzystwa (dokładniej branką Eneasza) była również bogini Roma uważana za patronkę miasta. Rzymianie są zatem bardzo dumni ze swojego prawdziwego rodowodu.
Historia[edytuj • edytuj kod]
Miasto Rzym zostało założone bardzo dawno temu przez bliźniaków Lecha i Jarosława Romulusa i Remusa. Wkrótce potem w mieście wystąpił brak kobiet, w wyniku czego Rzymianie napadli na sąsiednią osadę Sabinów, porywając kobiety i dając początek zwyczajowi bunga bunga. Większość facetów z powodu braku innego wyboru została księżmi, przez co mogli zadawać się z małolatami.
Zaopatrzony w niewiasty Rzym stał się stolicą Imperium Rzymskiego. W 64 roku cesarz Neon za namową Henryka Sienkiewicza podpalił miasto, by mieć tło do nagrywanego akurat teledysku. Ostateczną demolkę Rzymu przeprowadzili w 455 r. Wandalowie, od których to w prostej linii wywodzą się kibice Lazio.
W wieku XVI miasto Rzym stało się siedzibą asasynów. Ich przywódcą był Edzio Auditore da Firenze.
Czasy współczesne[edytuj • edytuj kod]
W Rzymie znajduje się wiele zabytków, z czego najważniejsze to:
Plac Świętego Piotra[1]Bazylika Świętego Piotra[2]grób Jana Pawła II[3]ZadupieZatybrzeSejmteatr, a dokładniej amfiteatr o nazwie KoloseumBurdelLupanar użytkowany jeszcze w czasach starożytnych
Oprócz tego znajduje się tam siedziba klubu piłkarskiego AS Roma. Jednak jak oni grają, żaden Polak się nie dowie z żadnej telewizji[4]
Zobacz też[edytuj • edytuj kod]
Przypisy
To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny geografii. Jeżeli kiedykolwiek widziałeś to miejsce – rozbuduj go.