FotoŁowca 2022
Pochwal się swoim zdjęciem w FotoŁowcy – konkursie fotograficznym na najzabawniejsze zdjęcie wszechinternetów!

Neron

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Neron (ur. 15 grudnia 37, zm. 9 czerwca 68) – człowiek, który miał kompleks większości i to dziada zgubiło. Używał octanu ołowiu jako słodzika do napojów sporządzanych z wody, którą dostarczał akwedukt uszczelniany ołowiem. Z zawodu cesarz, chociaż ponoć na harfie umiał grać, i wiersze pisał…

Życie i rządy[edytuj • edytuj kod]

Neron był od najmłodszych lat szkolony przez Senekę, co nie bardzo odpowiadało przyszłemu cesarzowi, gdyż ten wolał spędzać czas w centrach handlowych, gdzie zjadał cebularze przeznaczone do degustacji.

Gdy już dopchał się do tronu znalazł sobie inną rozrywkę, mianowicie postanowił zlikwidować pewną sektę, założoną przez niejakiego Jezusa. Mówiło się wtedy, że chrześcijanie porywają małe dzieci i zjadają ich podroby podczas mszy. Neron nie mógł na to pozwolić i kazał poprzybijać paru[1] do krzyży, pali, latarni ulicznych i znaków drogowych. Gdy było mu mało, wziął zapałki i podpalił Rzym, zwalając winę na katolików. Wrażliwy umysł poety nie mógł tego wytrzymać i przestał normalnie funkcjonować. Gdy Neron uodpornił się na Pavulon, palnął sobie w łeb.

„Ogrzej mnie”[edytuj • edytuj kod]

Jego najsłynniejszy wiersz nosi tytuł „Ogrzej mnie”. Podmiotem lirycznym jest Rzym, chcący, by Neron ogrzał zimne serca miasta. Gdy Neron dowiedział się, że wiersz krąży po Rzymie na pirackich papirusach, wydał rozkaz spalenia wszystkich kopii. Jako, że jego legioniści sami mieli pirackie wydanie tomiku wierszy, Neron sam spalił krążące kopie wraz z okolicznymi budynkami. Jedna kopia zachowała się w Uniwersytecie Warszawskim. Dotarł do niej aktor Michał Bajor, który zaśpiewał swoją interpretację na Festiwalu w Opolu. Po jakimś czasie Neron w ciele opętanej osoby pochwalił Bajora za wykonanie „Ogrzej mnie”. W ramach podziękowań Neron pobłogosławił Bajora mówiąc, że w ekranizacji Quo vadis krytyczne recenzje dostanie wyłącznie reżyser i duet Deląg-Mielcarz.

Ciekawostka[edytuj • edytuj kod]

  • Na jego cześć nazwano program do wypalania płyt Nero Burning Rom, co w wolnym tłumaczeniu brzmi Neron pali Rzym.
  • Neron pośmiertnie występuje w wielu filmach. Ma za sobą udział w takich produkcjach jak Quo vadis, gdzie gra samego siebie, oraz Egzorcyzmy Emily Rose, gdzie użycza swojego głosu.
  • Występował także w Biblii. To dopiero był człowiek wielobranżowy…
  • „Cesarz Neron” przepisany z greki na łacinę[2] i wyrażony w cyfrach daje liczbę bestii 666.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Tak na oko, to z parę tysięcy
  2. Albo jakoś tak…