Simplus Maximus

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ten artykuł odznaczono Słoniem jakości. Może to nie medal, ale tekst nadal jest fajny.

Simplus Maximus (właściwie Gaius Iulius Simplus, ur. 12 lipca 100 p.n.e, zm. 15 marca 34 p.n.e.) – rzymski polityk, niedoszły cesarz, brat bliźniak Gaiusa Iuliusa Caesara.

Dzieje[edytuj • edytuj kod]

Wczesne dzieje[edytuj • edytuj kod]

Urodzony kilka minut przed Cezarem. Już od początku Simplus i Cezar się nienawidzili. Młodszy Cezar podkradał starszemu Simplusowi wszystkie urzędy, włącznie z tytułem dyktatora. Do czasu pewnego wypadku...

Wypadek Simplusa Maximusa według Plutarcha[1][edytuj • edytuj kod]

Podczas podboju Galii, a dokładniej ostatniej wioski dzielnych Galów, Cezar szedł z lektyką przez gaj pełen świętych kamieni, zwanych u Galów menhirami. W czasie przemarszu wywiązał się takowy dialog między Cezarem a urzędnikiem:

  • Urzędnik: Nasi centurioni są zmęczeni! Potrzebują odpoczynku.
  • Cezar: Tam, gdzie idą, czeka ich chwila sławy...
  • Urzędnik: Chwila? Simplus Maximus obiecuje aż 1500 minut za darmo.

Urzędnik nie zdawał sobie sprawy, że wywołał u centurionów konsternację, skutkującą odejściem wojsk od Cezara w celu poszukiwania Simplusa Maximusa. Po tym wypadku Cezar wpierw się zafrasował, a potem nieźle wkurzył.

Po wypadku Simplusa Maximusa[edytuj • edytuj kod]

Cezar planował zabicie Simplusa Maximusa, jednakże brat go ubiegł. Spiskowcy w składzie Simplus Maximus, Marek Antoniusz, Gajusz Kasjusz, Marek Juniusz Brutus i Oktawian August uknuli plan mający na celu zlikwidowanie Cezara. Juliusz Cezar gdy ginął, wypowiedział znane słowa[2]: Simplus Minimus, synu szczupaka i kozicy, kCenzura2.svg jCenzura2.svg, zdechniesz mi za dziesięć jCenzura2.svg lat!. Po dziesięciu latach słowa brata bliźniaka się spełniły – został zabity przez westalkę podczas próby jej zaślubienia. I tak Simplus Maximus został zapomniany na ponad 2000 lat...

Ponowne odkrycie Simplusa Maximusa[edytuj • edytuj kod]

15 marca 1998 roku Pan Polkomtel, szukając w Rzymie inspiracji do reklamy swojej telefonii, usłyszał o znalezieniu szczątków nieznanego urzędnika rzymskiego. Po analizie genetycznej okazało się, że był to brat bliźniak Juliusza Cezara. Według tradycji był on zapisany Usurpus Maximus, jednakże znaleziono źródło mówiące o jego prawdziwym imieniu – Simplus. 3 czerwca tegoż samego roku, chcąc oddać hołd wielkiemu wodzowi, Pan Polkomtel ogłosił powstanie nowej oferty telefonicznej, która nosiła imię tegoż polityka. Na przełomie maja i czerwca 2010 roku miał premierę pierwszy film dokumentalny na temat wypadku Simplusa Maximusa według Plutarcha, błędnie uważany za reklamę nowej oferty na kartę Vodafone.

Mity[edytuj • edytuj kod]

Według rzymskiej legendy, Simplus Maximus nauczył bobra tysiąca bitów, które sam najprawdopodobniej skomponował. Historycy uważają, że to nieprawda – w starożytnym Rzymie nie znano techno. Simplus nauczył też córkę brata - Julię Cezaris 1000 beatów, co pogłębiło konflikt między braćmi. Miał też nauczyć Cezariona 1000 beatów, ale zapomniał.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Odnaleźliśmy pewien nieznany dotąd tekst. Niestety, Plus nam go ukradł
  2. I ty, Brutusie, przeciwko mnie? było tak naprawdę literacką przeróbką, dokonał przez Simplusa Maximusa