Atom

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Stylised Lithium Atom.png

Atom – najmniejsza sensowna jednostka podziału czego się da na czynniki pierwsze. To znaczy, dzielić można dalej, ale już nie będzie tak wesoło: wyjdą same elektrony, jądra i podobne świństwa. Inaczej ujmując, atom to najmniejsza cząstka substancji, która zachowuje jej właściwości. Trzeba uwierzyć na słowo, bo wykonanie eksperymentu wymagałoby zbyt małych narzędzi.

Budowa atomu[edytuj • edytuj kod]

Przyzwoity atom składa się z jądra i kupy elektronów latających wokół niego jak muchy wokół g… Nieprzyzwoity atom w warunkach perwersji chemicznej gubi elektrony i jest przez to zdegradowany – traci prawo bycia nazywany atomem a zaczyna być jonem. Pozostaje pytanie: z czego zbudowane są części atomu? Zasada nieoznaczoności Heisenberga mówi, że odpowiedź na tak postawione pytanie jest niemożliwa, bo w danym momencie nie da się określić, czym to coś jest – materią czy energią. Biorąc pod uwagę, że np. młotek składa się z atomów, trudno jest udowodnić, że w danej chwili on istnieje. Wniosek praktyczny nasuwa się sam: właściwie do końca nie wiadomo czy istniejemy czy też nie.

Zastosowanie atomu[edytuj • edytuj kod]

Najczęściej atomy stosuje się do budowy elektrowni atomowych. Elektrownia wodna też jest zbudowana z atomów, tyle że innych. W szkołach atomy służą do prześladowania uczniów na lekcjach chemii.