Bozon Higgsa

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

O, tu się skrył.

Naukowiec dokonujący odkrycia bozonu Higgsa.

Ona jest boska!

Katolik o cząstce H0.

Bozon Higgsa, higgson (symbol H0) – cząstka elementarna o ładunku zerowym, kwant pola nadającego masę innym cząsteczkom. Nazwana od nazwiska Petera Higgsa, który od 1964 roku postulował jej istnienie.

W lipcu 2012 ogłoszono odnalezienie cząstki w wyniku jednego z eksperymentów przy Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN. Jednak według niektórych hipotez jej pierwszym właścicielem był sam Peter Higgs, który ukrył ją tam, gdyż nie chciał podzielić się swoim odkryciem z innymi. Najprawdopodobniej później bozon został ukryty w brzuchu pingwina o pseudonimie Rico (słynny eksperyment w laboratorium). W wyniku działań turbo comando pingwinów nieznanych sprawców bozon utracono i tak znalazł się w CERN.

Bozon Higgsa a religia[edytuj • edytuj kod]

Po znalezieniu cząstki Higgsa w wielu mediach została ona nazwana „boską cząstką”. Według niektórych hierarchów Kościoła jej wykrycie jest potwierdzeniem istnienia Boga. Sam bohater pogłosek natomiast zaprzecza tym rewelacjom.


Katomic.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny fizyki. Jeżeli wiesz dlaczego elektrony w kablu poruszają się odwrotnie do przepływu prądu – rozbuduj go.