Ciemność

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ciemność – wizja artysty

Ciemność, widzę ciemność!

Odkrywca Ciemności o rzeczonej

Ciemność – bardzo powszechny gaz szlachetny; symbol chemiczny: Ci; liczba atomowa: 666; masa atomowa: 666 u. Nazwy potoczne: mhrok, mroczek, cień. Doświadczenia z odcinaniem dopływu światła do najróżniejszych miejsc zdają się wykazywać, że mrok jest wszędzie.

Właściwości ciemności[edytuj • edytuj kod]

Ciemność jest bardzo niestabilnym barwnie pierwiastkiem, w normalnych warunkach Ci jest bezbarwna, lecz gdy odetnie się dopływ światła staje się czarna. Im mniej światła dostarcza się w miejsce występowania tego gazu, tym ciemniej tam będzie. Zjawisko to nie jest jeszcze do końca zbadane, zauważono jednak, że gdy zamknie się oczy, ciemność również się ukazuje – widocznie gaz ten łatwo rozpuszcza się w cieczach (łzy).

Ciemność w połączeniu z innymi elementami może posiadać właściwości anihilacyjne. Jeżeli obiekt ludzki wpadnie w ciemności na dresiarza, może spodziewać się, że po wyjściu z niej dostrzeże niedobór tych rzeczy, które wcześniej posiadał przy sobie (w pewnych przypadkach stwierdzi również brak swojego ciała).

Najnowsze badania wskazują na istnienie izotopu ciemności, który jest ciemniejszy niż cokolwiek innego i nie poddaje się działaniu światła. W jego obecności światło zostaje od razu zneutralizowane.

Ciemna żarówka[edytuj • edytuj kod]

Trwają prace nad stworzeniem ciemnej żarówki z żarnikiem (lub raczej gaśnikiem) zrobionym z Ci. Potencjalne korzyści z wynalezienia takiej żarówki są ogromne – np. mogłaby ona stanowić wygodny substytut dla żaluzji, zasłon i rolet okiennych. Myślano też nad nowymi typami latarni morskich, które mogłyby wskazywać statkom drogę za dnia, jednak w dobie GPS, GPRS i innych fajnych akronimów takie rozwiązanie wydaje się mało sensowne.

Językoznawcy przygotowali się już na nadejście tej przełomowej technologii i opracowali zamienniki dla popularnych wyrażeń:

  • „zaświecić światło” = „zaciemnić ciemność”,
  • „rozjaśnić” = „rozciemnić” lub „rozmroczyć”.

Niestety, mogą się pojawić problemy ze zwrotem „zgasić lampę”, który w przypadku ciemnej żarówki byłby nieco dwuznaczny i mało precyzyjny. Również prastare ludowe porzekadło „ciemno jak w dupie u Murzyna”, wraz z ekspansją nowego wynalazku, może przestać być aktualne.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]