Nonsensopedia:Moderowanie ostatnich zmian

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Moderowanie ostatnich zmian to jedna z najbardziej podstawowych czynności, które należy na bieżąco wykonywać na Nonsensopedii. W pracy tej trzeba stosować się do kilku zasad, by zachować porządek i nie pozwolić na przepuszczenie kiepskich edycji.

Jakie edycje trzeba przejrzeć?[edytuj]

Tak, te czerwone wykrzyczniczki czekają na sprawdzenie

Wszystkie, które zostały wykonane przez użytkowników bez uprawnień moderatora treści lub wyższych. Takie uprawnienia dają im automatyczny patrol, czyli ich edycje nie są oznaczane na ostatnich zmianach czerwonym wykrzyknikiem. Oczywiście możesz też przeglądać edycje doświadczonych użytkowników, nawet starym koniom zdarza się coś przeoczyć lub źle napisać.

Niesprawdzone edycje łatwo znaleźć na ozetach – są opatrzone czerwonym wykrzyknikiem. Możesz też odfiltrować zmiany tak, żeby wyświetlały się tylko te niesprawdzone. W tym celu rozwiń menu Filtruj zmiany i zaznacz pozycję Niesprawdzone. Możesz zapisać ten filtr na przyszłość klikając w symbol zakładki po prawej stronie panela filtrów zmian.

Co zrobić z edycją?[edytuj]

Przede wszystkim przeczytać, przetrawić i wykonać jedną z czterech możliwych akcji:

  • Cofnij – jeśli edycja jest wandalizmem, nic nie wnosi, podpada pod powody usuwania haseł lub popełnia jakiś inny grzech główny cofaj bez litości. Rzecz jasna jeśli masz do czynienia z zupełnie nową stroną, to ją po prostu skasuj, albo (jeśli nie masz odpowiednich uprawnień) oznacz szablonem {{EK}}.
  • Zostaw – edycja jest okej, zaznaczamy tylko, że została sprawdzona.
  • Oznacz – zostaw szablon informujący o konieczności zredagowania/poprawienia tekstu. Pamiętaj, że nie trzeba tekstu redagować na teraz – twoim priorytetem jest sprawna moderacja i przeglądanie zmian, jeśli zaczniesz po drodze wchodzić w bagno redakcji to się zakopiesz i zamęczysz. Wstaw tam {{redakcja}}, {{popr}}, albo inny szablon redakcyjny.
  • Popraw (drobne) – jeśli poprawy wymaga literówka, ortograf, błąd językowy, albo przecinek, to śmiało popraw i oznacz edycję jako sprawdzoną.

W skrócie: CZOP. Łatwo zapamiętać.

Pamiętaj: twoją rolą jako moderatora ozetów jest przede wszystkim sprawdzanie, czy artykuły i edycje nie łamią zasad Nonsensopedii. Nie przejmuj się za bardzo jakością treści, dopóki nie jest to kompletna tragedia. Zadanie przycinania artykułów i rafinowania z nich nadających się treści zostaw redaktorom.

Gdy już przejrzysz edycję i zdecydujesz się na jej zostawienie lub drobne poprawki, należy odhaczyć edycję jako sprawdzoną. Możesz zrobić to na wiele sposobów:

  1. W widoku diffa, czyli porównywania wersji. Pod opisem kto wykonał daną edycję znajdziesz link [oznacz edycję jako „sprawdzoną”]. Taki sam link znajdziesz też na dole strony.
  2. Jeśli przeglądasz dopiero co utworzoną stronę, link do patrolu znajduje się też na samym dole strony, po prawej.
  3. Gadżet QuickPatrol – bardzo wygodna i przydatna rzecz, każdy mod powinien to mieć. Włączysz go w Preferencjach, zakładka Gadżety. Gadżet dodaje na ozetach linki (patrol) oraz (patroluj tę stronę), które pozwalają szybko oznaczyć zmianę jako sprawdzoną bez wychodzenia z ostatnich zmian.

A grafiki?[edytuj]

Nowe grafiki należy przeglądać w podobny sposób, co zmiany i artykuły. Stosuje się też zasada CZOP – przede wszystkim sprawdź, czy grafika nie łamie podstawowych zasad. Jeśli nie ma podanego źródła – napisz autorowi o konieczności jego uzupełnienia i nie przejmuj się dalej. Grafiki są później porządnie moderowane co jakiś czas przez doświadczonych i umnych ludzi, twoim zadaniem jest tylko odsianie pierwszej fali prywat, pornografii i innych niedozwolonych treści.