Nonsensopedia:Dlaczego warto publikować swoje pliki na Nonsensopedii?

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Kanciapa / Grafiki / Dlaczego warto publikować swoje pliki na Nonsensopedii?

Dlaczego warto publikować swoje pliki na Nonsensopedii?

Misja Nonsensopedii dotyczy przede wszystkim słowa pisanego. Ale czymże jest tekst bez obrazów czy dźwięków? Jesteśmy otwarci także na multimedia.

Tworzysz zabawne rysunki? Masz folder pełen śmiesznych fotomontaży domowej roboty? Uwieczniłeś na zdjęciu soczystą porcję absurdu? A może nagrywasz satyryczne piosenki? Poznaj pięć głównych powodów, dla których powinieneś opublikować je na Nonsensopedii. Zwłaszcza wtedy, kiedy podzieliłeś się Twoją twórczością ze światem już w innym miejscu Internetu.

Copyleft.svg 1. Wolna licencja
Czy wiesz, że publikując grafikę bez jakiegokolwiek zaznaczenia warunków jej użycia, automatycznie zastrzegasz sobie do niej wszystkie prawa? Oznacza to, że każdy, kto chciałby podzielić się Twoją grafiką lub zrobić jej przeróbkę, łamie prawo. Na Nonsensopedii publikujemy tylko autorskie grafiki na wolnych licencjach. Tworząc na Nonsensopedii stajesz się częścią wielkiego ruchu otwartej treści. To Ty decydujesz, w jakim zakresie pozwolisz na wykorzystywanie Twojej twórczości – bez żadnych sublicencji dla Nonsensopedii. Dzięki temu ludzie z najdalszych zakątków Internetu będą mogli korzystać legalnie z Twojej pracy. Dzięki wolnym licencjom tworzymy kulturę internetową taką, jaką wszyscy chcielibyśmy, żeby była – gdzie ludzie wzajemnie dzielą się swoją pracą i twórczością z poszanowaniem osobowych praw autorskich.
Noun Project lock.svg 2. Trwała archiwizacja
Nonsensopedia ma ponad 10-letnie doświadczenie w hostowaniu grafik. Do dzisiaj możesz znaleźć pliki, które autorzy opublikowali w 2005 roku, widniejące pod niezmienioną nazwą i z tym samym opisem – takim, jaki nadał jej twórca. Który satyryczny serwis w Polsce może pochwalić się czymś podobnym? Nonsensopedia jest na własnym, niezależnym hostingu i obiecujemy utrzymywać serwery samodzielnie po wieki wieków. Prowadzenie Nonsensopedii to dla administracji wielka odpowiedzialność i zrobimy wszystko, by te treści pozostały w Internecie na zawsze. Publikując na Nonsensopedii masz gwarancję, że Twoja twórczość nie zniknie za miesiąc albo za rok, ale będzie przynosiła radość kolejnym pokoleniom internautów.
Zoom in font awesome.svg 3. Łatwość wyszukiwania
Nonsensopedia, dzięki silnie zagęszczonej kategoryzacji i tworzeniu sieci linków oraz klarownemu systemowi nazewnictwa, tworzy łatwy i szybki system odszukiwania grafik. Masz pewność, że za miesiąc, za tydzień, czy za rok Twoja grafika, zdjęcia czy inne multimedium nie zniknie w gąszczu mu podobnych i po kilku minutach sławy przepadnie w cyfrowym niebycie. Poza tym Nonsensopedia posiada preferencyjny system indeksowania w wyszukiwarkach internetowych – istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś natrafi na Twoją grafikę poprzez Google Grafika, wpisując jedynie podobne zapytanie. Nawet jeżeli najpierw opublikowałeś swoją twórczość na serwisie nastawionym na nowy kontent, warto po pierwszym szale na stronie głównej owego serwisu następnie załadować grafikę na Nonsensopedię, aby jej nie utracić.
Editing-icon.svg 4. Współpraca z innymi twórcami
Publikując na Nonsensopedii musisz mieć strasznego pecha, jeżeli Twoja twórczość nie zostanie użyta przez kogoś innego w artykule albo nie zostanie przerobiona. Stajesz się częścią ogromnej, rozciągniętej na przestrzeni lat społeczności twórców, wzajemnie inspirujących się i dzielących się swoją działalnością. Być może ktoś ulepszy Twoją grafikę zabawnym podpisem, zrobi przeróbkę albo umieści w kontekście, na czym skorzystasz i Ty, i drugi twórca. Wszystko z zachowaniem zasad użytkowania, które zostały przez Ciebie wybrane. Na Nonsensopedii nic nie ginie i wszystko jest skrzętnie notowane – kto, gdzie i kiedy przeprowadził konkretną akcję, rejestr ten jest powszechnie dostępny w historiach stron.
Tool box icon-01.svg 5. Pomoc społeczności
Jeżeli nie orientujesz się w prawach autorskich, masz problem z odnalezieniem źródeł grafik Twojego kolażu albo nie wiesz, jak korzystać z mechanizmów wiki, zawsze znajdziesz doświadczonych użytkowników, którzy Ci pomogą. Nie brak także osób, które chętnie poprawią Twoją grafikę albo wskażą lepsze materiały i metody do jej wykonania. Chętnie także skorzystamy z Twojej wiedzy i doświadczenia, nie tylko w sprawach plików multimedialnych.

Musisz wiedzieć, że nadanie licencji będzie przebiegało różnie, w zależności od formy Twojego dzieła.

Octicons-device-camera.svgPaint palette icon from the Noun Project.svg
Zdjęcia i rysunki
High-contrast-emblem-documents.svgHigh-contrast-network-workgroup.svg
Fotomontaże i kolaże
Octicons-device-desktop.svgNoun project 216.svg
Zrzuty ekranu
Jeżeli Twój plik w całości, w każdym pikselu i bicie, należy do Ciebie lub zostaje wykorzystany zgodnie z jego licencją, możesz nadać mu na Nonsensopedii wybraną przez Ciebie wolną licencję. Jeżeli w swojej twórczości korzystałeś z wyciętych fragmentów lub nawet całości innych grafik bądź zdjęć, które nie były wolne, nie możesz ich opublikować na wolnej licencji. Na Nonsensopedii dajemy jednak szansę twórcom opublikować swój wkład pracy na wolnej licencji. Więcej: Nonsensopedia:Copydown. Jeżeli publikujesz zrzut ekranu jakiegoś programu lub kadr z filmu, nie możesz nadać mu własnych praw autorskich. Nonsensopedia pozwala jednak na zaznaczenie, że to właśnie Ty upolowałeś to ujęcia lub nawet miałeś wpływ na to, jak ono wygląda.

Twoje dzieło domyślnie możesz opublikować na jednej z dwóch licencji.

Cc-zero white.svg
Przekazanie do Domeny Publicznej
CC-BY-SA-Andere Wikis (v).svg
Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe
Zrzekasz się wszelkich praw. Wykorzystujący może rozpowszechniać, tworzyć dzieła pochodne bez jakichkolwiek ograniczeń, nie musi podawać autora, a swoje przeróbki może publikować na dowolnej licencji, także niewolnej.
Więcej: CreativeCommons.org
Zastrzegasz sobie pewne prawa. Wykorzystujący może rozpowszechniać i wykorzystywać Twoje dzieła, nawet w celach komercyjnych, pod warunkiem wskazania Twojego autorstwa oraz opublikowania dzieła pochodnego na tej samej licencji.
Więcej: CreativeCommons.org

Jeżeli życzysz sobie, aby Twoje dzieło zostało opublikowane na innych zasadach, zgadzamy się na to. Jedyne co musisz zrobić, to skontaktować się z jednym z administratorów, aby omówić nadanie satysfakcjonujących Cię warunków użytkowania. Pamiętaj jednak, że nadana licencja musi spełniać warunki wolnych zasad użycia.

Na co czekasz? Zostań nonsensopedystą i podziel się swoją twórczością ze światem!