Nonsensopedia:Formatowanie/imiona
Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Imiona cieszą się szczególną popularnością na Nonsensopedii. Każdy chętnie zabiera się za pisanie artykułu o Ani, Kasi czy Janku. Jednak, jak każde hasło, to o imieniu, powinno mieć ręce i nogi, a przede wszystkim łączyć się w logiczną, pełną humoru całość.
Zasady ogólne[edytuj kod]
Zanim zabierzesz się do pisania, zapoznaj się z zasadami:
- Pisz na temat.
- Pisz ortograficznie i z zachowaniem zasad interpunkcji.
- Nie pisz wulgarnie, staraj się być obiektywny.
- Nie pisz o swoich lepszych i gorszych znajomych (pamiętaj, żadnej prywaty).
- Pamiętaj o skategoryzowaniu artykułu.
- Jeśli masz problemy z wyedytowaniem hasła albo chcesz, aby pomóc Ci znaleźć dobrą grafikę ilustrującą artykuł, nie krępuj się wpaść na naszego irca. Zawsze dyżuruje tam ktoś, kto może Ci pomóc.
- Przed zapisaniem wiadomości użyj przycisku „Podgląd” (jest obok „Zapisz”), aby upewnić się, że wszystko wygląda tak, jak miało.
- Przeczytaj swój artykuł jeszcze raz i nie bój się używać przycisku „backspace”, by usunąć wszystkie niepotrzebne dygresje.
- Pamiętaj, że artykuł może zostać niedopuszczony, jeśli będzie marny, lub skierowany na listę stron do usunięcia, albo nawet usunięty w przyspieszonych trybie. Więc lepiej się postaraj!
- Jeśli to Twój pierwszy artykuł, zajrzyj też tu.
Wytyczne szczegółowe[edytuj kod]
Skoro zapoznałeś się z ogólnymi wytycznymi, przeczytaj, jak stworzyć dobry artykuł o imionach:
- Pogrubione imię, półpauza, krótka informacja, np. czy jest to imię męskie, żeńskie; skąd pochodzi itp.
Np. Albert – imię męskie pochodzenia germańskiego. Najczęściej nadawane było dzieciom przychodzącym na świat w czasie jesiennych dżdżystych poranków, które odzwierciedlają duszę nosicieli tegoż imienia. - Charakter – opisz krótko, jakimi cechami odznaczają się ludzie noszący to imię. Wykaż się fantazją, pamiętaj jednak o unikaniu prywaty.
Np. Albert to sentymentalny flegmatyk, którego reakcje na bodźce świata zewnętrznego są osłabione. Posiada za to doskonale rozwiniętą wyobraźnię i bogate życie wewnętrzne. - „Zabaw się” we wróżkę – napisz np. w jaki sposób mijało życie danej osoby, co ją jeszcze może spotkać itp. Słowem – wykaż się fantazją, nie odbiegaj jednak zbytnio od tematu głównego.
- Wypisz dni, w których osoba nosząca to imię obchodzi imieniny i polinkuj te daty.
- Możesz wypisać znane osoby noszące to imię. Pamiętaj, by to także polinkować.