Lodówka

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Mamo, nie ma nic do jedzenia!

Dziecko z reklamy Danio o pełnej lodówce
Dobrze zaopatrzona lodówka

Lodówka – niewyczerpalne źródło światła. Już jaskiniowcy używali ich do oświetlenia swoich jaskiń i grot, zamurowywano je wtedy w ścianach. Obsługa tego urządzenia nie jest skomplikowana, aby je uruchomić należy jedynie otworzyć drzwiczki i ewentualnie odsunąć piwo, które zasłania jakąś tandetną żarówkę, przy czym bardzo ostrożnie postępować z piwem.

Skutkiem ubocznym działania lodówki jest chłodzenie. Można ją więc wykorzystać także do przechowywania najbliższej rodziny lub ukochanych zwierzątek domowych (jak wiadomo, mięsko najdłużej zachowuje świeżość w temperaturze poniżej zera).

Otwarta lodówka posiada również zadziwiającą właściwość przyciągania zwierząt futerkowych – np. kotów.

Nazwa „lodówka” prawdopodobnie pochodzi od lodu samoistnie pojawiającego się w jej wnętrzu. Lód ten oczywiście należy zdrapywać do zamrażalnika. Dzięki takiemu postępowaniu można rzucać się śnieżkami nawet latem.

Światło lodówkowe[edytuj • edytuj kod]

Pytanie nurtujące ludzkość to: czy jak się zamknie lodówkę, to światełko w środku ciągle się świeci? Albert Einstein próbował odpowiedzieć na to pytanie, jednak pomimo iż rozebrał na części kilka(dziesiąt) lodówek, nie udało mu się znaleźć odpowiedzi. Nawet Thomas Edison miał problem w tej kwestii. Nie mógł przez to spać po nocach, aż w końcu wpadł na genialny pomysł: zamknął się w lodówce. Niestety światło zgasło, a on miał klaustrofobię, o której zapomniał, gdyż uważał, że żarówka nie zgaśnie. Biedak wykończył się między dolną półką z jajkami a górną z kartonem z mlekiem. Po sobie zostawił tylko notes, a w nim na ostatniej stronie napis: „kCenzura1.svga zgasła…”.

Co znajdziesz w lodówce[edytuj • edytuj kod]

 1. Piwo
 2. Przeróżne rodzaje zwierząt futerkowych, w tym tych już obranych
 3. Serek Danio[1]
 4. Małego Głoda
 5. Światło
 6. Śnieg
 7. Lód
 8. Odcięte palce
 9. Tanie wino
 10. Sałatę
 11. Mleko
 12. Musztardę
 13. Keczup
 14. Chrzan
 15. Sałatkę ziemniaczaną
 16. Majonez
 17. zwłoki
 18. I ogólnie wszystko

Konstrukcja[edytuj • edytuj kod]

Radziecka lodówko-mikrofalówka

Oprócz niegasnącej żarówki lodówka składa się z innych elementów niezbędnych do ochrony przed wybuchami jądrowymi (skrzynia), przyczepiania magnesów (drzwiczek) i innych bebechów, od których zależy być czy nie być dla całej lodówki.

Lodówka sprężarkowa[edytuj • edytuj kod]

Jest najbardziej rozpowszechnionym typem lodówki, czyli jednocześnie najbardziej awaryjnym. Lodówka taka dodatkowo zawiera sprężarkę, parownik i to drugie, mylone często w amatorskich opisach z parownikiem. Jej praca objawia się cyklicznym cichym mruczeniem. Każdy cykl rozpoczyna się uderzeniem, a kończy znacznie głośniejszym odgłosem, spowodowanym wejściem zawartości lodówki w rezonans ze zwalniającą sprężarką. Takie zachowanie może spowodować zejście właściciela, zarówno do kuchni/spiżarki/piwnicy, ażeby obaczyć co się tam wyrabia, ale także zejście na zawał. Jeżeli lodówka nie kończy cykli należy zamknąć drzwiczki, wyczyścić jej plecy, a jeżeli i to nie pomaga – wyjąć kota.

Jeżeli nasza lodówka właśnie dotarła, sugerujemy pamiętać, że zdążyła się wytrząść w wagonie/w ciężarówce i dwa razy wniesiono ją na czwarte piętro (raz nie na tej klatce schodowej) i należy się jej odpoczynek co najmniej 48 godzin, aby zawartość rurek trochę się uspokoiła. Oczywiście większość użytkowników zupełnie nie pamięta o tym, ale cóż – potem się będą martwić.

Lodówka absorpcyjna[edytuj • edytuj kod]

Fajne, nie?

Jest to historycznie pierwszy rodzaj lodówki, lecz obecnie bardziej zapomniany. Poznasz ją po plecach wyglądających jak laboratorium szalonego chemika, a takim zresztą jest, biorąc pod uwagę, że w środku znajdują się związki znane z lekcji chemii pod różnymi postaciami. Cała ta armatura rzecz jasna nosi różne ciekawe nazwy związane z pełniącymi przez nie funkcjami. Czytelnik ma teraz chwilę żeby kontemplować jakież to ciekawe zjawiska zachodzą w warniku, deflegmatorze, rekuperatorze czy innym absorberze. Absolutnym hitem jest pompka mamutowa. Oprócz tego ten typ chłodziarki nie posiada części ruchomych, nie hałasuje i dla sieci jest obciążeniem o charakterze rezystancyjnym, przez co teoretycznie w czasie normalnej eksploatacji nie da się jej zepsuć, chyba że przerdzewieje na wylot. Jeszcze ciekawiej jest, że odbiornikiem energii elektrycznej jest grzałka. Ponadto istnieją lodówki tego typu zasilane na gaz oraz zarówno na gaz, jak i z sieci elektrycznej. Od biedy w celu utrzymania lodówki w stanie pracy można użyć świeczki czy nawet rozpalić ognisko. Po postoju lodówka może się za to po prostu nie uruchomić. W celu przywrócenia jej do funkcjonowania należy przewracać ją na boczki, aby płyny w środku spłynęły do zbiornika na dole.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

 1. Za sałatą!