FotoŁowca 2022
Masz oko do wyłapywania absurdów? Zrób zabawne zdjęcie i prześlij je na konkurs FotoŁowca!

Czytelnik

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Śniadanie czytelnika, przygięte do wymiarów zastawy. W środku bonus: pożywienie

Czytelnik – niepozorna postać, nieposiadająca żadnych zewnętrznych oznak swojej przynależności do nieformalnego plemienia czytelników. Czytelnik wykazuje tendencje do tracenia orientacji na rynku wydawniczym, toteż krytyka literacka częstokroć jest mu drogowskazem i kształtuje jego gusta i wybory, ponieważ trzeba zauważyć, że czytelnik posiada niezrealizowane pragnienie posiadania wszystkich nowości wydawniczych, a także wszystkich książek wydanych od czasu spalenia Biblioteki Aleksandryjskiej. W trakcie wieloletniego nasilania się takich skłonności czytelnik może zamienić się w bibliofila i pokrywając wszystkie ściany półkami z woluminami, znacznie ograniczyć swoją przestrzeń życiową. Czytelnik jest pasjonatem, ale nie wykazuje tendencji do ponadnormalnych stratyfikacji tekstów kultury, ani do zamysłu i refleksji nad poznawanymi dziełami, które to – te refleksje – przekazywałby potem do odpowiednich organów wydawniczych.

Czytelnik etykiet po maratonie czytelniczym

Czytelnik przed zakupem lubi pomacać i obwąchać nabywaną pozycję, dlatego podejrzewa się, że tradycyjne księgarnie, chociaż od dawna są deficytowe, nigdy zupełnie nie opustoszeją.

Czytelnikiem określa się także fana określonego typu literatury, na przykład czytelnik romansów, czytelnik kryminałów, czytelnik gazet; albo osobę legitymującą się elementarną umiejętnością składania liter, na przykład czytelnik etykiet na butelkach z piwem, czytelnik billboardów, czytelnik instrukcji użytkowania bardzo wieloczęściowych mikserów czy czytelnik drogowskazów, inaczej wzrokowiec.

Odmiany czytelników[edytuj • edytuj kod]

Przeciętny czytelnik[edytuj • edytuj kod]

Osoba zorientowana w nowościach wydawniczych i prowadząca na ich temat żywe dysputy, zazwyczaj obszernie cytująca recenzje pozostające w nurcie odczepizmu. Dla przeciętnego czytelnika istotnym aspektem czytelnictwa jest wertowanie katalogów wydawnictw i przeglądanie witryn internetowych z informacjami o nowościach, co z kolei daje mu szansę, by w duchu porozumienia i orientacji w nowinkach przerzucać się tytułami książek z innymi przeciętnymi czytelnikami.

Wybitny czytelnik[edytuj • edytuj kod]

Wybitny czytelnik, niejednokrotnie zdeklarowany propagator i użytkownik hermeneutyki, to osoba o diabelskich umiejętnościach w zakresie czytania ze zrozumieniem i podejmowania specjalistycznych dyskusji, nierzadko uczestnik dyskursu akademickiego albo zbliżonego wnikliwością. Wybitny czytelnik poznał i zrozumiał większość dzieł z literatury światowej oraz jest pasjonatem obracania tekstu kultury na wszystkie strony tak, aby dotrzeć do jego sedna i błyskotliwie go zinterpretować. Wybitny czytelnik z otaczającej go rzeczywistości bezbłędnie odsącza jej esencję, zlewki pozostawiając mniej rozgarniętym kolegom po fachu. Wybitni czytelnicy niejednokrotnie śmieją się w twarz nudnym i miernym krytykom literackim.

Statystyczny czytelnik[edytuj • edytuj kod]

To wirtualny, eklektyczny osobnik stworzony przez badania marketingowe na podstawie ankiet przeprowadzanych na ulicach i na podstawie danych sklepów dotyczących sprzedaży. Mówi się, że statystyczny czytelnik w Polsce czyta pół książki rocznie. Na podstawie preferencji statystycznego czytelnika kształtuje się rynek wydawniczy, co z kolei jeszcze bardziej spłaszcza i zubaża pogląd na literaturę przeciętnego czytelnika i jeszcze głębiej uraża wybitnego czytelnika, łaknącego ambitnych książek w powszechnym obiegu.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]