Literatura

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Literatura ciężka
Dziecięca literatura

Jak ma zachwycać, skoro nie zachwyca?

Witold Gombrowicz, Ferdydurke

Literatura klasyczna jest nieczytana, a literatura współczesna - nie do czytania.

Oscar Wilde

Literatura – zbiór książek, pisanych w różnych językach i na każdy temat. Nauczana w szkołach, po ich ukończeniu najczęściej zapominana.

Podział literatury[edytuj • edytuj kod]

Literatura dzieli się z grubsza na piękną, użytkową i bezużyteczną. Można (tylko po co?) podzielić ją na lirykę, epikę i dramat. Podział ten występuje jedynie w szkołach, trudno szukać go na półkach księgarskich i bibliotecznych.

Literatura piękna[edytuj • edytuj kod]

Wbrew nazwie, najczęściej nie jest piękna, a przede wszystkim obowiązkowa, zwłaszcza w szkole i na maturze pod postacią lektury. Pięknie opisuje najwspanialsze momenty ludzkiego życia: samobójstwa, wojny, zdrady małżeńskie lub problemy egzystencjalne. Stanowi przedmiot zachwytu Kazimiery Szczuki w programach telewizyjnych.

Literatura użytkowa[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat:

Służy najczęściej jako podpałka w piecach, materiał do mycia okien, bądź do wykorzystania w warunkach toaletowych. Do niedawna nadawały się do tego dzieła Lenina, gdyż były drukowane na miękkim papierze. Inny rodzaj literatury użytkowej to poradniki, opisujące najczęściej rzeczy niemożliwe lub trudno wykonalne.

  • Jak zarobić pierwszy milion nie kradnąc go;
  • Jak zrozumieć współczesną politykę polską;
  • Harry Potter.

Literatura informatyczna[edytuj • edytuj kod]

Ogół książek pisanych o komputerach, programach komputerowych i informatyce. Z reguły tego typu literatura dzieli się na dwa rodzaje: oczywistą, zawierającą z reguły rzeczy wiadome nawet dla dzieci Neostrady, głównie screenshoty z Tibii oraz niezrozumiałą, nie do ogarnięcia nawet dla studentów informatyki. Z tego powodu jest niekupowana, gdyż łatwo ją zastąpić równie mało zrozumiałymi instrukcjami z helpa.