Biblioteka

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szukanie nielegalnych treści wywrotowych w zbiorach biblioteki

Biblioteka (gr. biblio – Biblia, teka – wypożyczalnia, wideo-teka etc.) – wypożyczalnia Biblii. Po upadku IV RP biblioteki zaczęły gromadzić także inne gatunki literatury, wcześniej określane jako „księgi zakazane”. Obecnie po prostu zbiór książek.

Rodzaje bibliotek[edytuj • edytuj kod]

  • Biblioteka publiczna – np. osiedlowa, szkolna; dawniej miejsce gromadzenia materiałów do zadań domowych, dziś po przejęciu tej funkcji przez internet służy już tylko do wypożyczania lektur szkolnych (choć w tym wypadku internet również ma coś do zaoferowania, mianowicie streszczenia i opracowania lektur, jednak są one bardzo mało popularne wśród uczniów, ponieważ nie przekazują pełni kunsztu prawdziwej książki).
  • Biblioteka domowa – (tzw. biblioteczka), popularna ozdoba mieszkań, w oczach gości dodaje właścicielom +3 do inteligencji. Stanowi najczęściej sentymentalny zbiór książek z młodości rodziców, mających nadzieję, że ich pociecha kiedyś również po nie sięgnie. Niestety, tutaj znowu wkracza wspomniany internet, który sprawia, że dziecko bardzo chce, ale naprawdę nie ma czasu sięgnąć po książkę.

Pracownicy biblioteki[edytuj • edytuj kod]

Z reguły jest ich niewiele, w bibliotekach oczywiście małych. W Bibliotece Jagiellońskiej czy BUW-ie znajdziemy całą hordę bibliotekarzy i ochroniarzy. Pewnie ochroniarze zapobiegają kradzieży oryginałów słynnych dzieł literatury polskiej. Lecz na co komu oryginał, kiedy na internecie (znowuż ten internet…) można dostać streszczenia. Ogółem w małych bibliotekach pracuje:

  • Bibliotekarz kierownik – kieruje całą placówką. Czasem staje za biurkiem i zmaga się z życzeniami czytelników.
  • Bibliotekarze – kiedy biblioteka jest już większa, potrzeba wprowadzić zmiany, i tak samo w przypadku wyjazdu, ktoś bibliotekę prowadzić musi. W szkolnych bibliotekach z reguły dwóch nauczycieli wymieniają się obowiązkami.
  • Informatycy – gdy z programem do zarządzania biblioteką się coś stanie, jego pomoc jest wręcz nieoceniona. Lecz jak przyjdzie co do czego, to go nie ma, kiedy jest potrzebny, a przyjeżdża po samodzielnej naprawie.

Zakres wyboru książek[edytuj • edytuj kod]

Przeogromny i nieograniczony. Zaczynając od romansideł, przechodząc przez klasyki, horrory, kryminały i literaturę obcą, dochodzimy do tematycznych, takich jak psychologia, numerologia, astronomia i dziedziny szkolne, typu fizyka, matematyka, sztuka, by skończyć na ogromnych encyklopediach. Lecz w czasach jakże już nam znanego internetu (znowu!?!), czytelnicy widząc książkę większą niż książeczka zdrowia, uciekają jak najszybciej. Zazwyczaj po powrocie siadają przed komputerem i zabijają czas na komputerze, tudzież na… internecie.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews tematy: