Dyskusja użytkownika:Serscull

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
HARACZE WYMUSZAJ TU
Ale najpierw to.

Teoria humoru[edytuj kod]

Hej,
Bardzo ciekawie piszesz o humorze. Raz czytałem książkę o tym i szczerze pisząc podobne poglądy mieli przytoczeni tam filozofowie. Piszę dlatego, że mam pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi ani tam, ani w Twoim tekście. Mianowicie spotkałem raz człowieka, który uważał, że można „wypałować“ zadanie jeżeli się go nie rozumie. Czy Twoim zdaniem da się w ten sposób podejść do humoru? To znaczy w tym przypadku wymyślając olbrzymie ilości dowcipów i odrzucając gorsze, czy trzeba do tego jakiegoś nagłego przebłysku geniuszu? Ryk2 (dyskusja) 22:38, 22 kwi 2019 (CEST)

Czy wulgaryzm jest elementem humorystycznym? Jeżeli tak to potraktowałbym go jako rodzaj zakłócenia stylu. Ale to nie tylko wprowadzenie wulgaryzmu, ale każdego innego niepasującego stylu. Śmieszyć może zarówno z zaskoczenia rzucający mięsem człowiek, po którym nie spodziewaliśmy się tego, ale też stylizowane na naukowe wypowiedzi dzieci oraz archaizmy w luźnej rozmowie młodzieży. Wulgaryzmy nie muszą śmieszyć same z siebie, ale również mogą być tylko elementem w tworzeniu sytuacji komicznych. Przykładowo w tym filmie w części poświęconej celnikom przekleństwa nie śmieszą same w sobie lecz fakt, że są wypipane ale potem włącza się pan Wasowski i wypowiada słowo, które najprawdopodobniej zostało wypipane. Dowcip jest kilkukrotnie powtórzony, a na koniec zabawnie zmieniony korzystając z nieoczekiwanego powrotu zapomnianego motywu. Co o tym uważasz. Oprócz tego spotkałem się z tutejszym żartem, którego nie jestem w stanie zaklasyfikować. Pochodzi z tego artykułu, a dokładniej dotyczy Pagan metalu. Jak uważasz? Co to jest i czy pasuje do teorii? Ryk2 (dyskusja) 22:20, 9 maj 2019 (CEST)
Zauważyłem inny ciekawy sposób tworzenia humoru – mianowicie zasugerowanie czytelnikowi słowa brzydszego. Korzystają z tego popularne wierszyki typu: „Dwaj murzyni na pustyni spotkali grubasa, nie wiedzieli co mu zrobić, obcięli mu…” i tu czytelnik się domyśla, co mu mogli obciąć, ale też: „glizda mówi ze ja boli… głowa bo to strefa atomowa”, czy „ Przez las idą sobie zbóje wiszą im do kolan... miecze bo to było średniowiecze.” To zjawisko występuje też w profesjonalnej twórczości. Chociażby w „Balladzie o bitwie pod Legnicą” Andrzeja Waligórskiego stoi wyraźnie, że: „Właśnie na Polskę w tym czasie był natarł/ nader ohydny i krwiożerczy tatar/ i doszedł aże pod legnickie pole/ ja cię… przepraszam”, oraz dalej: „Pewnie dywersant, szpion, albo i zdrajca./ Obciąć mu… głowę!” Jest to chyba warte wspomnienia, bo niejako sugerując wyraz brzydszy doprowadza do zaskoczenia, które jest w pewien sposób ważne przy tworzeniu humoru. Ryk2 (dyskusja) 17:31, 17 maj 2019 (CEST)

Spoliery (odnośnie rozmowy z query)[edytuj kod]

Hej,
zrobiłem to o co mnie prosiłeś tydzień temu. Od teraz, jeśli chcesz zmienić tekst pokaż/ukryj, wystarczy że użyjesz data-expand-text i data-collapse-text. Przykład użycia tutaj. Polskacafe 20:19:49, kwi 27, 2019 (CEST)


GrafoManiak[edytuj kod]

wgl jak można nazwać argument "pee rewiev table"

Można. Bo tam miało być „peer”, a nie „pee”. Może ktoś się machnął przy kopiowaniu z anglojęzycznej wersji, a może ktoś znał angielski i celowo tak napisał. Możemy tylko zgadywać… 5.173.241.93 (dyskusja) 22:37, 10 cze 2019 (CEST)

To było od samego początku zaplanowane, a Nonsa skopiowała od Uncy. Eksekk | dyskusja 13:13, 11 cze 2019 (CEST)

Heavy is wish making fairy[edytuj kod]

Zrobiłem że admini mogą nadawać uprawnienie agent Matrixa, pozwala na edytowanie Nondanych. Ostrzyciel | Dyskusja 19:11, 18 cze 2019 (CEST)

Fail miesiąca[edytuj kod]

„oczywiście każdy user ma prawo wkleić sobie szablon” – znaczy wiesz, głównie chodziło mi o to, aby się w ogóle nie zajmować ustalaniem, kto odpowiada za danego faila. Dlatego uważam, że dobrze byłoby nie robić w ogóle żadnych cegiełek do wieży typu „ten user odpowiada za jakiegośtam faila” ani innych podobnych szablonów. 37.47.6.149 (dyskusja) 16:24, 21 cze 2019 (CEST)

Fotowięcejniżjednozwierzę[edytuj kod]

Dałbyś radę wyklepać coś takiego, tyle że z 2019 zamiast 2011 i w SVG przed końcem miesiąca? Z SVG chodzi o to, żeby potem można było po prostu zmienić tekst i bajlando 2020 gotowe, bez żadnego dłubania, wystarczy odpalić Inkskejpa i minuta roboty. Także jakbyś wrzucał to nie zmieniaj tekstu na krzywe, najwyżej oddzielnie zapisze się plik projektowy i gotowy z krzywymi zamiast tekstu. Jak nie masz czasu to spoko, sam wyklepię. Ostrzyciel | Dyskusja 14:29, 25 cze 2019 (CEST)

Moja pomoc w inwentaryzacjii[edytuj kod]

Kazałeś zgłaszać się na twojej dyskusji, więc jestem. Ogarnąłem temat jak najbardziej się dało i od jutra chętnie wspomogę cię w tej samotnej batalii z inwentaryzacją. Przez pierszy tydzień postaram się edytować ok.10 i nie robić więcej niż 4 edycje,żebyś mógł skorygować ewentualne błędy. Adoor321 (dyskusja) 17:53, 15 lip 2019 (CEST)

Motywy i wątki w NonDanych[edytuj kod]

Otóż trochę sobie klikałem i doszedłem do dwóch wniosków:

 1. Do motywów, które już w wielu miejscach istnieją można by dopisać kolejne synonimy, jednakże ze względu na to, że motywy te były już używane ooperacja ta byłaby czasochłonna.
 2. Nie rozumiem w jaki sposób oznaczać kiedy jeden wątek płynnie i zaskakująco logicznie przechodzi w drugi. Jak wpadniesz to proszę, wytłumacz mi jeszcze raz, bo chyba jestem debilem.

Ryk2 (dyskusja) 19:43, 21 lip 2019 (CEST)

Dziękuję. Na przykładach najlepiej widać. Ryk2 (dyskusja) 11:46, 22 lip 2019 (CEST)

Synonimy[edytuj kod]

Otóż w NonDanych istnieje dane:Motyw:Krew chciałbym zaproponować dodanie do niego synonimów: „jucha” i „posoka”. Ryk2 (dyskusja) 18:46, 3 sie 2019 (CEST)

Jak najbardziej rozumiem Twoją decyzję, a wnioskowałem dlatego, że sam używam tych synonimów. Ryk2 (dyskusja) 22:41, 4 sie 2019 (CEST)

Tysiąc powodów do śmierci[edytuj kod]

Zauważyłem, że w Grze można umrzeć na wiele różnych sposobów i najczęściej kończy się to odesłaniem do strony 86. Proponuję poszukać innych stron śmierci (albo utworzyć jeżeli nie ma), i wstawić takie linki aby strona śmierci odpowiadała akcji i jednocześnie była ich różnorodność. Jak myślisz? Ryk2 (dyskusja) 19:14, 20 sie 2019 (CEST)

Znałem ten dowcip, ale w innej formie. Ja wstawiając linki o spawaniu przed oczyma miałem raczej to. Ryk2 (dyskusja) 23:28, 20 sie 2019 (CEST)

Re: Brywadnoźdź[edytuj kod]

Gemacht. Ostrzyciel | Dyskusja 12:51, 27 sie 2019 (CEST)

Horoskop[edytuj kod]

Myślałem trochę nad tym horoskopem i, co się tyczy grafik, chciałbym Ci podsunąć pomysł ich przeróbki. Koncept jest ogólnie taki, żeby czytelnik widząc grafikę samą w sobie od razu wiedział, że chodzi o symbol zodiaku. Żeby to osiągnąć, można by się posiłkować symbolami zodiaku (takimi), który byłyby umieszczone wyblaknięte w tle, za postacią symbolizującą zodiak (zakładam, że wiesz, o co mi chodzi, nie mogę teraz znaleźć takiego przykładu). Zresztą, parodii znaków zodiaku dużo nie ma, praktycznie Nonsa będzie pionierem. Mam kilka propozycji, co do kompozycji:

 • Baran: no, tutaj akurat pomysłu nie mam
 • Byk: no, tutaj taka krowa łaciata (koniecznie z wymionami) jest dobrym pomysłem
 • Bliźniacy: początkowo myślałem o braciach Mroczek, ale w sumie bracia Golec byliby lepsi
 • Rak: takie zdjęcie rentgenowskie płuc, na której w prawym płucu siedzi raczek
 • Lew: kot dachowiec z grzywą lwa byłby super
 • Panna: kobieta w burce jest ok
 • Waga: to aż się prosi o wagę elektroniczną
 • Skorpion: żółty ninja z Mortal Kombat?
 • Strzelec: podoba mi się motyw ze snajperem; gdyby tym snajperem był centaur, jak w oryginalnym strzelcu, byłoby jeszcze lepiej
 • Koziorożec: w oryginale to kozioł z ogonem ryby zamiast dwóch tylnych nóg; a może by tak zrobić kozę z głową ryby?
 • Wodnik: w oryginale to gość wlewający coś do rzeki z wiadra; gdyby tak zrobić gościa z pomarańczowym kombinezonie, wlewającego świecącą ciecz do rzeki z beczki z radioaktywną koniczynką, to GNM murowany
 • Ryby: dwa delfinki byłyby super

W ogóle to polecam zapoznać się z kanonami przedstawiania postaci, żeby ogólny zarys postaci powinien być podobny do tej kanonicznej dla zmaksymalizowania efektu. Może jeszcze inny mają jakieś pomysły. Ogólnie to możesz też kompletnie olać to, co napisałem, ale coś czuję, że to może być hit. Amoniak (dyskusja) 15:02, 8 wrz 2019 (CEST)

Najsss. Jakby strzelec miał czerwoną gwiazdkę na hełmie to byłoby dosko. Amoniak (dyskusja) 15:47, 8 wrz 2019 (CEST)
 • Baran – nie jestem przekonany, to dość pokrętna zagadka; nie lepiej po prostu zrobić tam czarną owcę ze zmęczonym wyrazem twarzy?
 • Ryby – wydawało mi się, że delfinki takie w kształcie ying i yang to właśnie absurd, bo to... no, właśnie nie ryby (a to raczej każdy wie); ślimaka zakładam, że mało kto zrozumie, a grube ryby to taki żart na załapanie po 5 minutach patrzenia w obrazek (jak dasz dwóch gości w strojach mafiozów, to ludzie będą myśleć, że to bliźniacy, bo ryby mają taki bliźniaczy symbol).
 • Bliźniacy – też myślałem o Kaczyńskich, ale wyszło mi to za bardzo sztampowe; zresztą, Golcowie są charakterystyczni, bo mają stroje góralskie i puzon z trąbką, innych bliźniaków będzie trudno narysować tak, żeby było wiadomo, o kogo chodzi nawet w małej rozdzielczości.
 • Koziorożec – nie rozumiem, dlaczego motywy okultystyczne miały być zabawne, przy czym koziorożec to nie kozioł, to taki mityczny stwór. Wg mnie aż się prosi o inwersję, po prostu odwróconego koziorożca jeszcze nie widziałem i byłoby to oryginalne. Amoniak (dyskusja) 20:04, 8 wrz 2019 (CEST)

Nondane[edytuj kod]

Wyłączyłem w Nondanych bajer robiący grafy z wątkami, motywami i typami stron. Niestety była z tym masa problemów, wieszało to się jak głupie i rozwalało przy każdej zmianie kodu. Do tego było brzydkie i nie mieściło wszystkich elementów naraz.

Nie wiem, może później wymyślę coś do robienia graficznych reprezentacji grafów, póki co jest jak jest. Ostrzyciel | Dyskusja 16:31, 9 wrz 2019 (CEST)

Nieużywane pliki[edytuj kod]

Znajduje się tam sporo poprzednich grafik do jednorękiego bandyty. Wyrzuciłeś je z szablonu, ale nie chcę Ci mieszać, więc jak już na pewno są niepotrzebne to usuń. Pozdr. Eksekk | dyskusja 14:14, 20 wrz 2019 (CEST)

Re: błąd w matriksie[edytuj kod]

Dzięki za zgłoszenie. Winny był zgunwniały unikod, poprawka wejdzie do rana o ile mi w nocy neta nie wywali. Ostrzyciel | Dyskusja 22:48, 1 paź 2019 (CEST)

Pomyluna[edytuj kod]

Czeka w twoim brudnopisie. Miłej zabawy :> Ostrzyciel | Dyskusja 00:13, 4 paź 2019 (CEST)

Supertajna strona admina[edytuj kod]

Jeśli masz czas, to zerknij na ten wpis. Pozdr. Eksekk | dyskusja 23:00, 5 paź 2019 (CEST)

Gwoździe[edytuj kod]

Dzieńdobryranowieczór, z tej strony centralny urząd badania opinii adminów.

Jakbyś miał chwilę czasu/nudziłoby ci się to zachęcam do (nieobowiązkowego) wybrania n najlepszych gwoździ stąd, gdzie n preferowalnie mieści się gdzieś między 10 a 20. Możesz mi to podesłać w formie listy linków czy czegoś, na jakimś query czy gdzieś, obojętnie. Czas jest do yyy końca 2 października. Chyba. Ostrzyciel | Dyskusja 11:44, 1 lis 2019 (CET)

Gwoździe[edytuj kod]

Ok, to tak jakżeśmy godoli wczora, trza by te gwoździe wykorzystać. Wziąłem kilka rzeczy z pierwszych miejsc z moimi sugestiami co do grafik w tle, także jakbyś się tym pobawił i wykombinował jakiś śliczny kanon obrazków, to by było cudnie.

Nie idź w istniejące kanony, priorytetem ma być estetyka i czytelność.

A dalej mi się na razie nie chce, potem pomyślę :P Ostrzyciel | Dyskusja 11:57, 16 lis 2019 (CET)

Babciu, to jest zajebiste![edytuj kod]

…dla takich stron chce się grać w Grę i też dla takich dorzuciłem nowy znacznik moderacji Gry. Mam nadzieję, że popierasz :P Ostrzyciel | Dyskusja 00:37, 4 gru 2019 (CET)


Teoria humoru – wywrywanie z kontekstu i kolizje z rzeczywistością[edytuj kod]

Otóż doszedłem do wniosku, że wyrwane z kontekstu sformowania, sytuacje, cokolwiek mogą być zabawne właśnie przez to że w swoim pierwotnym kontekście doskonale pasowały do rzeczywistości i nie były w żaden sposób dziwne, w rzeczywistości „ogólnej”, „domyślnej”, „wyjściowej” mogą nabrać innego znaczenia, co tworzy humor. Przykładem może być fragment wykładu, gdzie „na wyjściu pojawia się sygnał z d”. Można by celowo umieszczać takie rzeczy w artykułach interpretując tekst jednocześnie w dwóch różnych kontekstach i patrzeć, czy w ten sposób nie powstaje coś ciekawego. Im bardziej obie rzeczywistości są od siebie oddalone, tym powinno być lepiej, bo ich kolizja może dać zabawne efekty. Wymyślenie czegoś takiego moim zdaniem może być bardzo trudne i większości przypadków polegałoby na znajdowaniu humoru tam, gdzie się go nie spodziewamy korzystając z niestandardowego myślenia i odpowiedniej prezentacji otrzymanego wyniku czytelnikowi. Ryk2 (dyskusja) 23:22, 5 lut 2020 (CET)

szablon sdu[edytuj kod]

Cześć. zauważyłem że szablon {{sdu}} nie działa. Wstawiłem go przed tekstem i szablon wywala "nieprawidłowy czas" proszę o odpowiedź w czasie do 52 godzin — To wypowiedź użytkownika Tymowiecki (dyskusjawkład). Pamiętaj o podpisywaniu się przy użyciu ~~~~!

Pomoc w dostępie do nondanych[edytuj kod]

Hejka. Sprawa jest taka. Ostatnio zostałem wytypowany do edytowania nondanych i chciałem ostatnio wypróbować nowe skillsy. Jednak logując się za pomocą nonsowego loginu do dane: wyskoczył mi taki oto błąd

Automatyczne tworzenie lokalnego konta nie powiodło się: Wybrana przez Ciebie nazwa użytkownika jest już zajęta. Wybierz inną nazwę użytkownika.

Nie wiele myśląc wcisnąłem odzyskiwanie hasła, jednak...

Brak użytkownika o nazwie „IHaveCripplingDepression”. W nazwie użytkownika ma znaczenie wielkość znaków. Sprawdź pisownię lub utwórz nowe konto.

Bardzo możliwe, że moje iq zelówki od buta, oraz zaledwie tydzień posiadania konta sprawia, że ominąłem coś obvious, ale na moje oko nie powinno tak być i dlatego proszę o Twoją pomoc.

Z góry dzięki I Have Crippling Depression 22:16, 15 lut 2020 (CET)

Re: Nondane[edytuj kod]

Dobra, dzięki! To znacznie ułatwi pracę :D Pozdr., Stim (odpowiedz) 09:39, 6 mar 2020 (CET).

Psowate[edytuj kod]

wiktionary:pl:psy szczekają, karawana idzie dalej ;) Ostrzyciel | Dyskusja 10:37, 21 mar 2020 (CET)

Złap kucyka[edytuj kod]

Cześć! Chciałem utworzyć stronę Gry z niedawno zlikwidowanej strony Złap kucyka. Zrobiłem to na tej stronie (zobacz w podglądzie), ale Adoor usunął ją po zakończeniu głosowania mimo dalszej dyskusji o możliwości wykorzystania w grze tej strony. Mogę ją wykorzystać/przerobić/w jakikolwiek sposób próbować utworzyć w Grze, czy zostawić i zapomnieć o tej stronie na wieki wieków amen? Może masz jakiś lepszy pomysł niż wejście do pokoju z automatami do gier z windy? Na pewno :). Dzięki, Stim (odpowiedz) 12:37, 9 kwi 2020 (CEST).

Dodam tylko, że liczę na Twoją odpowiedź :). Stim (odpowiedz) 09:49, 10 kwi 2020 (CEST)
Dzięki. Zajmę się tym i podrzucę w dyskusji, byś rzucił okiem. Stim (odpowiedz) 12:29, 10 kwi 2020 (CEST)
Pozwoliłem sobie zabezpieczyć twój szablon nawigacyjny na tydzień, ponieważ jest on permanentnie wandalizowany. Stim (odpowiedz) 20:47, 13 cze 2020 (CEST)

Kogel-mogel[edytuj kod]

Śmiem zaryzykować stwierdzenie, że piosenki nie zna tu nikt z czytelników – ludzie znający film to pokolenie moich rodziców. E… ten film leci co trzy miesiące w telewizji (w piątek była druga część xD) i co trzy miesiące pół Polski zastanawia się, jak można żartować z gwałtu czy też jak można film zakończyć na wesoło poprzez pokazanie nieszczęścia głównej bohaterki. Zresztą niedawno w kinach była premiera trzeciej części, a twój komentarz na temat filmu jest moim faworytem w ZZ2020 w kategorii Docent Wolański fail Mordka.png. Runab (dyskusja) 23:45, 27 kwi 2020 (CEST)

Kółka olimpijskie[edytuj kod]

Ahoj, to wisi tylko na twojej stronie usera i zdaje się nie mieć jakiejś szczególnej wartości, także ładnie proszę o wywalenie / podmienienie na Commons :3

Thank you from the mountain Ostrzyciel | Dyskusja 18:32, 29 kwi 2020 (CEST)

Re: Johnny English[edytuj kod]

Postaram się jak najwięcej i jak najlepiej uzupełnić w wolnym czasie artykuł. Niestety często mam zawaloną głowę różnymi rzeczami, więc nie zawsze będę miał możliwość uzupełnienia artykułu. Dzisiaj trochę uzupełniłem i poprawiłem niektóre teksty, ale jak na razie jest to jeszcze mało. Hiena113 (dyskusja) 23:06, 20 maj 2020 (CEST)

Gitarra[edytuj kod]

Rozpoznajesz gitarę z tej grafiki albo możesz o niej powiedzieć coś, co pomoże mi ją zidentyfikować? Amoniak (dyskusja) 12:17, 23 maj 2020 (CEST)

O roli ortografii uprawianej przez humor[edytuj kod]

Jakoś tak się dziwnie złożyło, że zauważyłem że można użyć ortografii w tworzeniu humoru nie tylko stosując alternatywną ortografię zmieniającą sens znaczeniowy słów (rzyć, podwujny), oraz celowe stosowanie błędów ortograficznych (szkoła óczy, aŁtorka), czy stosowanie dawnej ortografii (Hamerykanie, bibljoteka, kwieciarnia). Rzecz, którą zauważyłem, to upodabnianie krótkich fragmentów tekstów do regułek ortograficznych, jak w tej piosence na tubie. Takoż samo w celach humorystycznych można celowo podać zły przykład potwierdzający regułę. Mojego autorstwa: „Podobnież podróż, przez „ó” kreskowane bo „podrożało”, zaczynamy wystawiając nogę poza próg…”. Tak samo znalazłem też fragment pełen akcji i nagle jeden z bohaterów „wyrzucił przez «u» otwarte”. Moim zdaniem może to zaskoczyć czytelnika, czy coś, który spodziewa się że wyrzucił na przykład przez okno. Ryk2 (dyskusja) 10:09, 11 cze 2020 (CEST)

Re: bende moderowau grę[edytuj kod]

Dokładnie o coś takiego mi chodziło! :D Szczegóły się dopracuje na spotkaniu, ale tak, to jest to. Ostrzyciel | Dyskusja 18:57, 17 cze 2020 (CEST)

zz2020[edytuj kod]

Ta tłumaczka czymś się wyróżniła (poza tym, że biedna musiała słuchać tej rozmowy do końca?). Runab (dyskusja) 15:22, 18 cze 2020 (CEST)

Stategia moderacyjna[edytuj kod]

To co napisałeś ogółem jest czoko i zaskakująco szczegółowe, ale brakuje czegoś: co ze stronami śmierci? Moim zdaniem mogłoby być tak:

 • śmieszna – zostawiamy i dajemy więcej wyjść jeśli może obejść się bez śmierci
 • marne – ktoś nie miał pomysłu i postanowił ot tak uśmiercić naszą postać, preferowane usunięcie.
 • pośrednia – nie ma humoru, ale nie wali po oczach, ma jako taki sens fabularny, ale z definicji raczej nie może prowadzić do śmiesznej strony, tu jest problem. Nie wiem jak to rozwiązać, tu pomyśl sam co zrobić, mi najbardziej odpowiada adminorabinizm.

PS: W ostatnio edytowanym przeze mnie wątku pojawiało się sporo między marne, a pośrednia, także przyda się. Adoor321 20:01, 19 cze 2020 (CEST)

Dzień dobry pan grafik naczelny[edytuj kod]

Można prosić logo FŁ 2019, ale za każdym razem jak Shrek mówi "2019", to jest "2020"?

Tu są rzeczy. Tam jakieś na 2020 niby jest, ale niedorobione.

Jak do poniedziałku da radę to będzie super :3 Ostrzyciel | Dyskusja 09:19, 1 lip 2020 (CEST)

Wyśmiejmy nawet czytelnika. Skapnie się, ale o to właśnie chodzi[edytuj kod]

Tak jak w temacie. Zauważyłem że w celach humorystycznych można wyśmiać nawet czytelnika, ale nie burząc czwartej ściany, czyli nie zwracając się do niego na „ty” (bo na „ty” to tramwaj staje), tylko wprowadzając taką postać której zachowania jednoznacznie będą kojarzyć mu się z własnymi. Tak, żeby pomyślał: „Jam Ci to, nie chwaląc się, uczynił” (cytat z filmu Robin Hood: Czwarta strzała). Teoria teorią, ale co takiego robi przeciętny czytelnik? Ryk2 (dyskusja) 08:50, 28 lip 2020 (CEST)

Technicznie rozwiązać humor…[edytuj kod]

Początek „Klątwy królika”

Zastanawiając się nad tym, czy technika jest zabawna przypomniało mi się kilka zastosowań techniki w dziełach, bądź co bądź, rozrywkowych. I mam tak:

 • mechanizmy „na około”: wszelkiego typu reakcje łańcuchowe, maszyny Goldberga i to, co jest w filmach z cyklu „Wallace i Gromit” (po prawej);
 • kreatywne drugie życie przedmiotów: drogowskaz jako śmigło samolotu i poszycie snopowiązałki jako materiał na tubę;
 • zamiana epitetów: niby ten sam sprzęt ale jakby inny: wszelkiego typu podnośniki i nożyce pneumatyczne, oraz hydrauliczna poczta i sprężarka do czyszczenia kompa;
 • ciekawostki techniczne, które autentycznie działają, ale o tym że to tak działa wiedzą nawiedzeni pasjonaci. To jest rzecz, która strasznie mnie bierze i chodzi mi tu zarówno o takie małe smaczki, że bohater przypomina sobie że musi napalić w lodówce, ale też dłuższe epizody w których jedna z postaci pyta się jak coś działa, a druga odpowiada i mimo że nie pada konkretna nazwa to zorientowany dodatnio technicznie czytelnik sam ogarnie się, co to jest i powie: „łał”.

Jak najbardziej doskonale zdaję sobie sprawę że pierwsze jest trudne do zrobienia w tekście, a do ostatniego trzeba być dziwny. Jakie masz zdanie na ten temat? Ryk2 (dyskusja) 18:20, 3 sie 2020 (CEST)

Jesteś moim szefem i znów będę zawracał dupę[edytuj kod]

Usuwańsko (obejmuje wszystkie strony niezinwentaryzowane, które odchodzą od wymienionej strony)

Różniste growe - jest parę spraw do załatwienia, ale to już raczej na growym minispotkaniu. Z obecnych spraw:

 • growi celebryci – prototyp jest na blogu inwentaryzacyjnym, ale pewnie będą modyfikacje pewnie.
 • strony z potencjałem – czy można jakoś formalnie określić granicę, której przekroczenie oznacza uśmiesznianie na siłę (co różnie skutkuje)? Często spotyka się elementy, z których można zrobić dobrego, a z drugiej strony sama strona kiepska
 • motywy - jak to ogarnąć kategoryzacyjnie? Zbieramy do wielkich bloków, czy jednak wiele mniejszych?
 • <miejsce na twój punkt/y>

Poza tym przyda się pomyśleć, co robimy z przypadkami łączenia różnych koncepcji trybowych (np. walk w stylu trybu RPG, stworzyłem nawet specjalny motyw walka RPG, by te odróżnić ze względu na charakterystyczny brzydki/retro styl), czy też wątków międzytrybowych (Apolonia trochę się wgryzła w klasyczny, ale ukryta część jest nadal na multipli). Adoor321 12:02, 2 paź 2020 (CEST)

Przypominajka ;) Sporo czasu minęło, dobiliśmy do ponad 99% i na chwilę obecną mamy 35 stron do inwentaryzacji i część usuwańsko możesz sobie darować, ale różniste growe pozostaje aktualne. Także pomyśl nad tym, jest spotkanie, jeśli pierun we mnie nie pieprznie to będę i możemy o tym podyskutować tuż po nim w wąskim gronie. Adoor321 16:42, 27 lis 2020 (CET)

Adminem cienszko być[edytuj kod]

Rzopoczęła się nowa edycja Gwoździa i tak jak w zeszłym roku każdy admin powinien zgłosić przynajmniej trzy gwoździe. Zachęcam do zabawy, to też dobra okazja żeby przejrzeć artykuły ze swojej dziedziny by je nieco uporządkować i wykopać perełki.

Dobrej zabawy! Ostrzyciel | Dyskusja 12:20, 17 paź 2020 (CEST)

Gwóźdź 2020[edytuj kod]

Z tej strony Komitet Centralny Gier, Zabaw i Wypełniania Excela.

Jakbyś miał chwilę czasu/nudziłoby ci się to zachęcam do (nieobowiązkowego) wybrania n najlepszych gwoździ stąd, gdzie n mieści się gdzieś między 10 a 20, preferowalnie w formie listy linków, na jakimś query czy gdzieś, obojętnie. Rzecz zostanie wykorzystana niecnie do skonstruowania listy zgłoszeń kwalifikujących się do głosowania. Czas jest do 2 listopada, godzina 21:00. Ostrzyciel | Dyskusja 22:22, 31 paź 2020 (CET)

Choose your warrior[edytuj kod]

Witam. Piszę w sprawie moderacji gry. Strony takie jak Gra:Strona./Średniowiecze/Strona_2 dysponują jednym linkiem (prowadzą w jedno miejsce), nie dodają nic do fabuły i są zbędnym przedłużeniem. Tak, jakby trzeba było wykupić Premium żeby odblokować Justyniana. Tego jest więcej, więc zapytuję, mogę takie przedłużacze rozgnieść? Pozdrawiam Ψeaceful HalcylianGabinet 24/7 09:24, 20 lis 2020 (CET)

Artykuł kołem się toczy[edytuj kod]

A na „dzyń dzyń” odjeżdża.
Tyle co w temacie. Może faktycznie do kujona to nie bardzo pasuje, ale jakiś tam potencjał ma, zwłaszcza że słowo „dzielić” jest w jakiś sposób związane z matematyką. Moim zdaniem mimo wszystko warto gdzieś wykorzystać. Ryk2 (dyskusja) 22:23, 23 lis 2020 (CET)

Męczenie userów[edytuj kod]

Aż tak maglować nowych nie trzeba, nie o to chodzi. Przypomnę cośmy na spotkaniach omawiali: zadaniem edytora jest pisanie zabawnego tekstu, kropka. Półpauzami, średnikami, kategoriami zajmuje się administracja, nie ma sensu męczyć tym ludzi, bo się tylko zniechęcą. Spokojnie, wiedza sama spłynie, a maglować można tych, co chcą się bardziej angażować w moderację, na przykład bałwanki. Ostrzyciel | Dyskusja 16:27, 25 lis 2020 (CET)

Niemniej doceniam bardzo dyplomatyczny ton jaki zastosowałeś. :) Ja tak nie umiem. Ostrzyciel | Dyskusja 16:29, 25 lis 2020 (CET)

Inwentaryzacja sam-wiesz-czego[edytuj kod]

Jak w temacie. Cały czas jestem tym zainteresowany i na stronie porum znalazłem jakiś plan. Moim zdaniem jest ok, ale poczekam na Twoją odpowiedź. Oprócz tego jako poprawienie jakości widziałbym przegląd stron śmierci, usunięcie tych dublujących się i ich podział, żeby w zależności od sposobu/przyczyny gracz trafiał na inną stronę. Oprócz tego przegląd redlinków w celu zmniejszenia ich ilości i przegląd miejsc granicznych między wątkami, aby zobaczyć, czy nie ma jakichś rzeczy, które dzieją się od czapy. Oprócz tego proponuję też stałe aktualizowanie ND, aby nie okazało się, że ten mistyczny admin młodszy od Nonsensopedii nie musiał się narobić, bo coś zaniedbaliśmy. W sensie uważam, że bieżące utrzymanie będzie mniej pracochłonne niż zrobienie drugiego od zera. Ryk2 (dyskusja) 21:39, 28 lis 2020 (CET)

[patroluj te zmiany] / [patroluj tę stronę][edytuj kod]

Korzystaj z tych dwóch magicznych przycisków. W ten sposób ułatwisz nam sprawdzanie OZ-tów Mordka.png Runab (dyskusja) 11:40, 1 gru 2020 (CET)

Bot[edytuj kod]

Bry, bot przemielił. 252 strony przy tym wyleciało, doszło kilka nowych do opisania zdaje się. Ostrzyciel | Dyskusja 09:12, 11 gru 2020 (CET)

Porum ping[edytuj kod]

Rzucisz okiem w wolnej chwili na forum:powiadomienia? Poprosiłem tam adminów o głos. Ostrzyciel | Dyskusja 11:13, 23 gru 2020 (CET)

Inwa[edytuj kod]

Co do Celebrytów mam pomysł taki, by ocenić każdy motyw (przy okazji zrobi sie moderację tych zbędnych). Podział wygląda podobnie do tego z inwentaryzacyjnego porum:

 • oklepane – motywy do solidnej rozwałki ziemniakiem mechanicznym, używane w nowych stronach tylko jeśli to konieczne
 • zagrożone – moderacja niskopriorytetowa, robić raczej przy okazji redakcji i pilnować (też nieszczególnie, przy okazji) ich używania w nowych stronach.
 • ok – zasadniczo brak nadużyć, raczej niewielka szansa na przerminowanie
 • niepolecane? – taka tam ciotka dobra rada trochę, zastanawiałem się, czy nie dać twórcom stron gry listy czego unikać jeśli chce się stworzyć stronę-majstersztyk. Ale tych oklepanych i zagrożonych będzie pewnie sporo, nie wiem, tu masz protyp , zobaczymy.

Zrobimy to albo pododobnie do oceniałki wątków lub bardziej automatycznie, jak wskaźnik konwergencji.

A co do moderacji wątków to parę uwag:

 • 3, a 4, może 2 jak to rozgryźć aaa, nie wiem może tak?
  • 5 – rewalacha!/dupy nie urywa, ale kupy się trzyma, może trzeba gdzieniegdzie nieco zredagować i usunąć, ale 5 nie oznacza że musi być wszystko w porządku, prawda?
  • 4 – do wywalenia jedną ścieżkę/może redakcja gruntowna znacznej części
  • 3 – przy ogromnym wysiłku może powstanie coś sensownego, ale trzeba będzie trzeba niemal wszystko usunąć, a resztę przetrzebić
  • 2 – do usunięcia/ew. ocaliłbym bym ze 3 strony…
 • redlinki – jeśli kończy się samymi redlinkami, sama strona może i sugeruje jakieś solidne rozwinięcie w linkach, ale sama wiele nie reprezentuje - to już wg mnie wskaźnik ku temu, by ją usunąć

Adoor321 15:01, 5 sty 2021 (CET)

Cośtam zaczynam rozumieć z tych wątków, ale przyda się pewnie nieco przećwiczyć na przykładach. A co do motywów – to za słonia jednak dawałbym Sybir ;) Oczywiście nawet najbardziej oklepane motywy nie są przesłankiem do usuwania, ale wskaźnikiem do redakcji (przynajmniej wg mnie) już tak. I nie wiem teraz przez ciebie, czy robić, uaktualniać tą listę na porum, dać se siana czy co? Podział na te gorsze i złe celebrities (oklepane i nieco żużyte) pewnie utrzymam bez względu, czy będzie mieć to jakiekolwiek znaczenie dla moderacji – słoń wpleciony bo tak to mimo wszystko większe zło niż nieco wyeksplatowany Dżakson. Kwestie tego, czy przejawy słonizmu będą tępione to sprawa twoja, ja najwyżej mogę słonia zastąpić pandą (oczywiście nie na siłę), albo wywalić kolejny link do 87. Adoor321 22:10, 6 sty 2021 (CET)

Gra[edytuj kod]

Jak tam idzie ocenianie wątków, dużo tego zostało? Czy są jakieś blockery dalszej pracy, np. potrzebna trzecia ocena czy coś? Pytam bo żadnych niusów w tym temacie nie ma i trochę zamarzło, a jak zamarza, to ludzie zapominają o co chodziło i się projekt rozłazi. Ostrzyciel | Dyskusja 13:51, 25 mar 2021 (CET)

Gra:Strona 391[edytuj kod]

Potrzebne to w takiej formie? Wewnątrz jest treść poradnika jako szablon (przez co tutaj jest bałągan). Sama strona również jest bez szału, bo ma tylko jeden link prowadzący do strony 0,0009. Runab (dyskusja) 22:13, 26 mar 2021 (CET)

cholerne pianino[edytuj kod]

Znalazłem przypadkiem takie coś, ładne jest, może wpadnie ci pomysł gdzie to wstawić i jak podpisać ;) Ostrzyciel | Dyskusja 14:12, 7 kwi 2021 (CEST)

Discord ping

Lewitujący nieprzyspawany moździerz.jpg Wal na Discorda, mości Panie! Discord white D.svg

Hej, mam sprawę na minutkę dosłownie. Stim (odpowiedz) 11:06, 16 kwi 2021 (CEST)

Hermet szkolnomuzyczny[edytuj kod]

Takie coś znalazłem, nie wiem ile z tego to farmazony, a ile faktyczny zespół stresu pourazowego. Jak uznasz że fajne to można do głównej, jak nie – wyloć. Ostrzyciel | Dyskusja 23:48, 29 kwi 2021 (CEST)

/summon Sers[edytuj kod]

Runab dał sdu na grę i nie wiem, co z tym robić. Sprawa dotyczy zasadniczo tego wątku, a więc trochę dalekiego w kolejce, a wiadomo jak nam to idzie. Adoor321 00:04, 3 maj 2021 (CEST)

Ewaluancja wątków[edytuj kod]

Elo elo, wykryłem nieścisłość, na spotkaniu mówiłeś, że Adoor doszedł do końca, a ty masz już 2/3 zrobione, a z tego wynika, że zostało ciut więcej. Możliwe że zestawienie które ci wcześniej dałem nie było pełne. Jest to możliwe. :P

Anyway, może by zrobić płodozmian i powywalać już trochę najgorszych wątków? Nie dziwię się że robicie to bez większych sukcesów już 5 miesięcy (tak), skoro polega to na jednej czynności.

A i dzisiaj wieczorem puściłem bota, także rano może być kilka zbłąkanych stron do opisania. Ostrzyciel | Dyskusja 21:30, 14 maj 2021 (CEST)

Jo, jak najbardziej, ale najpierw bym sprzątnął zwykłe wątki, bo po tym może sporo z tych bezwątkowców stracić wszystkie dojścia. Po akcji cięcia wątków możemy dokładniej przeczesać Grę pod kątem zbłąkanych grupek stron i niepolepionych wątków (trochę zresztą już tego podrzuciłem na porum o ewaluacji). Ostrzyciel | Dyskusja 22:41, 14 maj 2021 (CEST)

Pytanie[edytuj kod]

Czy w 2013 roku przebywał Pan na terenie Niemieckiej Republiki Federalnej, Republiki Austrii, Księstwa Liechtensteinu, Konfederacji Szwajcarskiej, włoskiego Tyrolu Południowego lub też ziem należących obecnie (stan na 20 maja 2021 roku) do Rzeczpospolitej Polski z niemieckim językiem urzędowym? Jeśli tak, to w którym z tych państw? Próbuję zidentyfikować, gdzie było zrobione zdjęcie Pańskiego autorstwa "ZnakCK.jpg", by należycie, jak administracja przykazała, dokonać kategoryzacji. Byłbym wdzięczny za pomoc. Kapitan Apokalipsa (dyskusja) 13:49, 20 maj 2021 (CEST)

Dziękuję bardzo za informację! Teraz wiem, jaką kategorię powinienem przypisać. Kapitan Apokalipsa (dyskusja) 21:45, 20 maj 2021 (CEST)

Discord ping

Lewitujący nieprzyspawany moździerz.jpg Wal na Discorda, mości Panie! Discord white D.svg

Stim (odpowiedz) 22:06, 6 cze 2021 (CEST)

Re:flagi[edytuj kod]

Korzystałem z tego, gdyż jestem tak zaawansowanym grafikiem, że gimpa ściągnąłem o czternastej:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Erdo%C4%9Fan_V.svg

https://www.vecteezy.com/png/1208658-banana

Oba pliki są na wolnych licencjach, więc wyszedłem z założenia, że mogę je wykorzystać. Bez bicia przyznaję się, że nie znam się zupełnie na licencjach i miałem nawet o nie popytać, ale chyba znów wkurzyłem adminów, więc wolałem zrobić to kiedy indziej :) Byłbym wdzięczny za podlinkowanie jakichś zasad, jak się z tym obchodzić, bo wypadałoby, żebym się tego nauczył, jak mam tu posiedzieć jeszcze trochę.

Pozdrawiam, GRIEGOR No communism no nazism.png Rozmowy kontrolowane. 19:23, 19 lip 2021 (CEST)

Ankiety[edytuj kod]

Wywaliłem je z SG. Patrząc po linkujących, {{Ankieta}} jest użyta raz w Grze, konkretnie to tutaj: Gra:Strona 666,0.

To samo w sobie nie jest problemem, bo szablon zostanie na pamiątkę, ale nie wiem jak to się ma do tego wątku, takoż informuję. Ostrzyciel | Dyskusja 18:40, 3 sie 2021 (CEST)

Odznaczenie[edytuj kod]

Serdeczne gratulacje, dostałeś gwiazdkę {{Gwiazda Gry}} i możesz sobie wstawić do wieży! Smile.svg Eksekk | dyskusja 11:16, 9 sie 2021 (CEST)

ADHD[edytuj kod]

SDU anulowałem, bo Amoniak tam nawrzucał sucharów. Jest do pocięcia, słyszałem że jesteś chętny ;) Ostrzyciel | Dyskusja 14:56, 23 wrz 2021 (CEST)

Re: Kalendarz świąt nietypowych[edytuj kod]

Zrobłem. Jak nie ogarnęła się jeszcze jakaś strona, daj znać. Eksekk | dyskusja 23:27, 25 wrz 2021 (CEST)

Gra – organizacja pracy[edytuj kod]

Elo, będzie prosto z mostu. Robota w Grze stoi, nie po raz pierwszy. Zwykle w takiej sytuacji truję ci nad uchem aż weźmiesz się, odwalisz w trzy dni robotę na miesiąc, a potem wszystko znowu zamiera. Masz do dyspozycji bałwanków, którzy zazwyczaj nic nie robią. Podejście z rzuceniem ściany tekstu na porum w której wszystko jest dokładnie wyjaśnione po prostu nie działa.

Dlatego proponuję inną metodę. Robisz zespół trzyosobowy (ty, Adoor, jakiś bałwanek, np. Sędzisław) i za każdym razem jak widzisz ich na Discordzie, to pytasz co zrobili, odpowiadasz na pytania, rozdajesz zadania, dyskutujesz, itd. itp. Do tego brudnopisy robocze lub inne metody śledzenia postępu pracy (ND). Zalety: większe zaangażowanie zespołu, szybszy czas reakcji i nie będziesz musiał marnować godzin na pisanie ścian tekstu na porum, które i tak nic nie dają. No i masz lepszą kontrolę nad tym kto co robi, bo jak rzucasz to w formie otwartej, czyli "pomaga kto chce" (co jest bardzo szczytne, nie przeczę), to niestety robi się burdel.

Taka jest opinia Ostrzyciela. Nie obrażę się jak uznasz, że wiesz lepiej ;) Ostrzyciel | Dyskusja 19:00, 1 lis 2021 (CET)

Re:Szablon:Układ okresowy[edytuj kod]

Na urządzenia mobilnych szablon w ogóle się nie wyświetla. 46.134.4.93 (dyskusja) 22:42, 31 gru 2021 (CET)

Przelicencjonowanie[edytuj kod]

Jak pisałem na dc, proszę o {{cc-zero}} zamiast {{pd}} w tych grafikach: Plik:Wiek_emerytalny.png, Plik:Rozłam.png. Ostrzyciel | Dyskusja 17:27, 16 sty 2022 (CET)