Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
 
(Nie pokazano 20 wersji utworzonych przez 16 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej''' (ZHR) - organizacja harcerska, powołana 12 lutego 1989 przez instruktorów z terenu całej Polski. Powstała, aby zjednoczyć wysiłki niezależnych środowisk harcerskich poprzez powołanie alternatywnej ogólnopolskiej organizacji harcerskiej.
'''Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej''' (zwany również „Zawieś Hamak Roman!”) organizacja skupiająca dziwnych, ubierających się na zielono, wiecznie głodnych i niewyspanych osobników zwanych potocznie [[harcerz]]ami.


== Historia ==
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej jest organizacją non-profit, od 20 kwietnia 2004 zarejestrowany jest jako organizacja pożytku publicznego. Związek opiera swoją działalność wychowawczą na społecznej pracy członków.
=== Za komuny ===
Powstała, gdy najwięksi [[Anarchiści|anarchole]] w ZHP postanowili zrobić coś fajniejszego i stworzyć harcerstwo neoprzedwojenne.
Pierwszymi zalążkami [[bunt]]u było powstanie APSIKÓW (Armii Przewodników Sprytnych imienia Króla Urbana Włochatego)
Ich głównym celem była zmiana przecinków w prawie harcerskim na myślniki, rozdzielenie [[harcerz]]y od (podobnych do nich, trochę słabszych i mniej śmierdzących) tzw. harcerek oraz wprowadzenie osobnych [[Szczoteczka do zębów|szczoteczek do zębów]] na obozach.
APSIKI zaczęły stanowić kontrkulturę, był w nich każdy, kto chciał być [[tró]] harcerzem.
Jednak Jaruzel nie zaakceptował tych zmian i wprowadził stan wojenny (ponoć dlatego, że miał alergię na myślniki).
Wtedy APSIKI przeszły do podziemia, dzięki czemu uczestniczenie w nich było tró do kwadratu.
Po kilku latach ktoś podrzucił Jaruzelskiemu worek z myślnikami i cały PRL poszedł w piguły.


=== Po komuchach ===
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej odwołuje się do tradycji ideowej skautingu i polskiego harcerstwa, chce kontynuować zasady programowe, metodyczne i organizacyjne Związku Harcerstwa Polskiego lat 1918-1939 oraz twórczo rozwijać dorobek niezależnych środowisk harcerskich działających po 1945 w ZHP i poza nim. ZHR używa tradycyjnego hymnu, odznak i symboliki harcerskiej. Lilijka harcerska będąca symbolem ZHR (tradycyjna lilijka przepasana w węźle biało-czerwoną szarfą) została zaprojektowana w 1989 przez hm. Małgorzatę Wojtkiewicz z Sopotu.
APSIKowcy postanowili się zjednoczyć, a żeby być bardziej alternatywni niż ZHP wzięli poprzedni wyraz z [[50 groszy|pięćdziesięciogroszówki]] i tak powstał Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Zrobiło się strasznie nudno, wolno już było wszystko i ciężko było pokazać swoją odmienność.
Zmienili więc [[mundur]]y – od tej pory były ciemnozielone i ciemnoszare (bardziej mroczne) i dostały biało-czerwoną plakietkę z napisem ZHR nad prawą kieszenią (bardziej tró)
ZHR jest głównie bardziej "nowoczesny" i skupia razem ślicznotki ubrane w czapki carhartt i new balance. W swoich namiotach gromadzą aparaty i kosmetyki, które na zbiórkach robią #selfie lub chodzą na zakupy i zdrowych chłopaków którzy od czasu do czasu nie grają w Call of Duty. Część męska to głównie 15-oletnie wilki ubrane w ray bany i nike. Z dawnym harcerstwem nie ma zbyt dużo wspólnego, ale harcerze lansują się tym że mają doskonałą orientację w terenie. Na zbiórkach jeśli nie uczą się opatrywania ran i robienia pajacyków to czasem strzelają z wiatrówki do błękitnych balonów.


== Struktura ==
Związek wychowuje w oparciu o wartości chrześcijańskie. Jest organizacją otwartą dla wszystkich osób poszukujących wiary, których postawa osobista jest inspirowana Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim, przy czym instruktorki i instruktorzy są chrześcijanami.
Na czele związku stoi jego '''przewodniczący''', wybierany co 14 pełnię księżyca przez Naczelną Radę spośród jej [[członek|członków]], zwanych bojownikami.
Zazwyczaj zostaje wybrany bojownik związku, który najlepiej upodobni się do legendarnego pierwszego założyciela – [[Andrzej Małkowski|Andrzeja Małkowskiego]], przez co przed każdymi wyborami chirurdzy plastyczny mają masę roboty.
Przewodniczący nadzoruje '''Naczelnictwa harcerek i harcerzy'''
Ich zadaniem jest pilnowanie, żeby przewodniczący nie miał za dużo roboty i [[władza|szefowanie]] tzw. chorągwiami rozrzuconymi po województwach.


Każda '''chorągiew''' ma swojego komendanta i ludzi od brudnej roboty – tzw. zastępców i członków komendy. Można ich poznać po złotych sznurach, których w odróżnieniu od komendanta nie potrafią właściwie przypiąć.
Związek jest niezależny organizacyjnie i ideowo od jakiejkolwiek partii politycznej.
Chorągiew organizuje coroczne dezintegracje wybranego miejsca w [[województwo|województwie]], organizując tam zlot.
Przeprowadza również szkolenia politruków, czyli tzw. drużynowych.
Szefuje nad hufcami, znajdującymi się w [[miasto|miastach]].


'''Hufiec''' jest w sumie podobny do chorągwi, tylko dla odmiany mają w nim srebrne sznury. Organizuje lokalne demolki typu bal karnawałowy lub jasełka. Prowadzi również szkolenia podoficerów, tzw. zastępowych. No i szefuje [[drużyna]]mi.


'''Drużyna''' jest podobno podstawową komórką związku. Prowadzi ją oficer polityczny (granatowy sznur) zwany drużynowym, a pomagają mu w tym i noszą kapcie zielonosznurowi przyboczni. Drużynowy odwala właściwie większość roboty, robiąc z niczego nieświadomych, młodych osobników rodzaju ludzkiego tró harcerzy. Wklepuje im do głowy [[Prawo Harcerskie]] i pilnuje jego przestrzegania, znęca się stawiając niewykonalne zadania.
== Historia ==
''' * 11 listopada 1988 – Środowisko Ruchu Harcerskiego z Trójmiasta wystąpiło z ZHP i utworzyło wspólnie z drużynami ze Szczecina i Kotliny Kłodzkiej Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej tzw. mały ZHR.
''' * 12 lutego 1989 – 51 instruktorów Ruchu (RHR) i innych organizacji alternatywnych spotkało się w celu utworzenia nowej organizacji harcerskiej Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR). Powołano 10-osobową Komisję Organizacyjną.
''' o Komisję organizacyjna tworzyli: Monika Figiel, Marek Frąckowiak, Marek Gajdziński, Jarosław Janas, Grzegorz Nowik, Krzysztof Stanowski, Andrzej Suchocki, Kazimierz Wiatr, Wojciech Wróblewski i Jacek Zaucha.
''' o Członkowie komitetu założycielskiego: Krzysztof Baldy, Henryk Baniowski, Piotr Bąk, Grażyna Broniewska, Stanisław Broniewski "Orsza", Jerzy Bukowski, Michał Butkiewicz, Michał Rzepiak, Jacek Kaszuba, Jacek Chodorski, Stanisław Czopowicz, Monika Figiel, Marek Frąckowiak, Maria Furmanek, Marek Gajdziński, Michał Guć, Wojciech Hausner, Jarosław Janas, Wiesław Jasiński, Krzysztof Krzyżanowski, Jarosław Kurek, Tomasz Maracewicz, Jerzy Miecznikowski, Józef Mitka, Jacek Milewski, Tomasz Milewski, Aleksander Motała, Jarosław Mularczyk, Maciej Musiał, Jan Nicał, Grzegorz Nowik, Dariusz Nowiński, Jan Pastwa, Jerzy Parzyński, Wincenty Pawlaczyk, ks. Wojciech Pietrzak, Andrzej Sadłowski, Hubert Sarrazin, Jarosław Skorulski, Krzysztof Stanowski, Marek Stępa, Tomasz Strzembosz, Andrzej Suchocki, Zbigniew Szymański, Wiesław Turzański, Ewa Urbańczyk, Marek Ważbiński, Ryszard Wcisło, Kazimierz Wiatr, Paweł Wieczorek, Wojciech Wróblewski, Jacek Zaucha i Maria Żychowska (w sumie 51 osób).
''' o Podczas tego spotkania dwóch przedstawicieli opozycji harcerskiej uczestniczących w rozmowach "Okrągłego Stołu" - Marka Frąckowiaka i Wojciecha Wróblewskiego - upoważniono do reprezentowania tam ZHR.
''' * 25 lutego 1989 – Powołanie do życia ZHR.
''' * 1-2 kwietnia 1989 – I Zjazd ZHR w Sopocie. Przewodniczącym Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej został Tomasz Strzembosz, Naczelnikiem Krzysztof Stanowski. Uchwalono statut z dwiema rotami Przyrzeczenia (także dla niewierzących).
''' * 23 kwietnia 1990 – Sąd wojewódzki dla miasta Warszawy dokonuje rejestracji ZHR.
''' * 30.11-2.12.1990 II Zjazd ZHR, na którym przyjęto poprawioną wersję statutu z jedną rotą Przyrzeczenia i Prawa oraz rozdziałem organizacji na męską i żeńską.
''' * 3 października 1992 – Zjednoczenie ZHR i ZHP r. zał. 1918.
''' * 23 listopada 1997 – Zjednoczenie ZHR i POH.


== ZHP a ZHR ==
== ZHP a ZHR ==
{{cytat|No, w sumie są spoko i w ogóle fajni, ale to nie to co my! ZHR!|Harcerz ZHR o ZHP}}
{{cytat|No, w sumie są spoko i w ogóle fajni, ale to nie to co my|Harcerz ZHR o ZHP}}
{{cytat|No, w sumie są spoko i w ogóle fajni, ale to nie to co my|Harcerz ZHP o ZHR}}

{{cytat|A ty to jesteś harcmistrzem w ZHP!!!|[[Riposta]] harcerza ZHR}}
{{cytat|A ty to jesteś harcmistrzem w ZHR!!!|[[Riposta]] harcerza ZHP}}


== Podział wiekowy ==
W organizacji ze względu na wiek wyróżnić można:


* '''zuchy''' (do pierwszego włosa pod pachą) [[młodzież]]owe bojówki związku, w tzw. gromadach niezwykle groźne. Ich dowódcy uchodzą za niezniszczalnych. W najnowszej generacji [[bomba atomowa|bombach atomowych]] siły nie podaje się już w kilotonach, tylko w ''puszczonychluzemgromadachzuchów/h''. Oficjalny przelicznik kształtuję jedną kilotonę trotylu jako 1/4 puszczonejluzemgromadyzuchów/h. Wzbudzają postrach nawet wśród starszych członków organizacji.
* '''harcerze''' (od pierwszego włosa pod pachą do pierwszego na klacie) – główne siły związku, skupione w drużynach. Raz w roku wybierają sobie kawałek [[las]]u, który oczyszczą ze wszystkiego łącznie z drzewami i ściółką (tzw. obóz).
* '''wędrownicy''' (od pierwszego włosa na klacie do siwej brody). Jak harcerze, tylko trochę starsi. Lubią wbiec sobie czasem na Rysy albo wyskoczyć na weekend z dwururką na [[Syberia|Syberię]]. Uważają, że niemożliwe nie ma racji bytu.


[[Kategoria:Organizacje]]
[[Kategoria:Harcerstwo]]

Aktualna wersja na dzień 12:15, 7 wrz 2021

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (zwany również „Zawieś Hamak Roman!”) – organizacja skupiająca dziwnych, ubierających się na zielono, wiecznie głodnych i niewyspanych osobników zwanych potocznie harcerzami.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Za komuny[edytuj • edytuj kod]

Powstała, gdy najwięksi anarchole w ZHP postanowili zrobić coś fajniejszego i stworzyć harcerstwo neoprzedwojenne. Pierwszymi zalążkami buntu było powstanie APSIKÓW (Armii Przewodników Sprytnych imienia Króla Urbana Włochatego) Ich głównym celem była zmiana przecinków w prawie harcerskim na myślniki, rozdzielenie harcerzy od (podobnych do nich, trochę słabszych i mniej śmierdzących) tzw. harcerek oraz wprowadzenie osobnych szczoteczek do zębów na obozach. APSIKI zaczęły stanowić kontrkulturę, był w nich każdy, kto chciał być tró harcerzem. Jednak Jaruzel nie zaakceptował tych zmian i wprowadził stan wojenny (ponoć dlatego, że miał alergię na myślniki). Wtedy APSIKI przeszły do podziemia, dzięki czemu uczestniczenie w nich było tró do kwadratu. Po kilku latach ktoś podrzucił Jaruzelskiemu worek z myślnikami i cały PRL poszedł w piguły.

Po komuchach[edytuj • edytuj kod]

APSIKowcy postanowili się zjednoczyć, a żeby być bardziej alternatywni niż ZHP wzięli poprzedni wyraz z pięćdziesięciogroszówki i tak powstał Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Zrobiło się strasznie nudno, wolno już było wszystko i ciężko było pokazać swoją odmienność. Zmienili więc mundury – od tej pory były ciemnozielone i ciemnoszare (bardziej mroczne) i dostały biało-czerwoną plakietkę z napisem ZHR nad prawą kieszenią (bardziej tró) ZHR jest głównie bardziej "nowoczesny" i skupia razem ślicznotki ubrane w czapki carhartt i new balance. W swoich namiotach gromadzą aparaty i kosmetyki, które na zbiórkach robią #selfie lub chodzą na zakupy i zdrowych chłopaków którzy od czasu do czasu nie grają w Call of Duty. Część męska to głównie 15-oletnie wilki ubrane w ray bany i nike. Z dawnym harcerstwem nie ma zbyt dużo wspólnego, ale harcerze lansują się tym że mają doskonałą orientację w terenie. Na zbiórkach jeśli nie uczą się opatrywania ran i robienia pajacyków to czasem strzelają z wiatrówki do błękitnych balonów.

Struktura[edytuj • edytuj kod]

Na czele związku stoi jego przewodniczący, wybierany co 14 pełnię księżyca przez Naczelną Radę spośród jej członków, zwanych bojownikami. Zazwyczaj zostaje wybrany bojownik związku, który najlepiej upodobni się do legendarnego pierwszego założyciela – Andrzeja Małkowskiego, przez co przed każdymi wyborami chirurdzy plastyczny mają masę roboty. Przewodniczący nadzoruje Naczelnictwa harcerek i harcerzy Ich zadaniem jest pilnowanie, żeby przewodniczący nie miał za dużo roboty i szefowanie tzw. chorągwiami rozrzuconymi po województwach.

Każda chorągiew ma swojego komendanta i ludzi od brudnej roboty – tzw. zastępców i członków komendy. Można ich poznać po złotych sznurach, których w odróżnieniu od komendanta nie potrafią właściwie przypiąć. Chorągiew organizuje coroczne dezintegracje wybranego miejsca w województwie, organizując tam zlot. Przeprowadza również szkolenia politruków, czyli tzw. drużynowych. Szefuje nad hufcami, znajdującymi się w miastach.

Hufiec jest w sumie podobny do chorągwi, tylko dla odmiany mają w nim srebrne sznury. Organizuje lokalne demolki typu bal karnawałowy lub jasełka. Prowadzi również szkolenia podoficerów, tzw. zastępowych. No i szefuje drużynami.

Drużyna jest podobno podstawową komórką związku. Prowadzi ją oficer polityczny (granatowy sznur) zwany drużynowym, a pomagają mu w tym i noszą kapcie zielonosznurowi przyboczni. Drużynowy odwala właściwie większość roboty, robiąc z niczego nieświadomych, młodych osobników rodzaju ludzkiego tró harcerzy. Wklepuje im do głowy Prawo Harcerskie i pilnuje jego przestrzegania, znęca się stawiając niewykonalne zadania.

ZHP a ZHR[edytuj • edytuj kod]

No, w sumie są spoko i w ogóle fajni, ale to nie to co my

Harcerz ZHR o ZHP

No, w sumie są spoko i w ogóle fajni, ale to nie to co my

Harcerz ZHP o ZHR

A ty to jesteś harcmistrzem w ZHP!!!

Riposta harcerza ZHR

A ty to jesteś harcmistrzem w ZHR!!!

Riposta harcerza ZHP

Podział wiekowy[edytuj • edytuj kod]

W organizacji ze względu na wiek wyróżnić można:

  • zuchy (do pierwszego włosa pod pachą) młodzieżowe bojówki związku, w tzw. gromadach niezwykle groźne. Ich dowódcy uchodzą za niezniszczalnych. W najnowszej generacji bombach atomowych siły nie podaje się już w kilotonach, tylko w puszczonychluzemgromadachzuchów/h. Oficjalny przelicznik kształtuję jedną kilotonę trotylu jako 1/4 puszczonejluzemgromadyzuchów/h. Wzbudzają postrach nawet wśród starszych członków organizacji.
  • harcerze (od pierwszego włosa pod pachą do pierwszego na klacie) – główne siły związku, skupione w drużynach. Raz w roku wybierają sobie kawałek lasu, który oczyszczą ze wszystkiego łącznie z drzewami i ściółką (tzw. obóz).
  • wędrownicy (od pierwszego włosa na klacie do siwej brody). Jak harcerze, tylko trochę starsi. Lubią wbiec sobie czasem na Rysy albo wyskoczyć na weekend z dwururką na Syberię. Uważają, że niemożliwe nie ma racji bytu.