Emeryt: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Trochę poprawek.)
Linia 1: Linia 1:
{{t}} ₁) miły [[Człowiek|człowiek]], który już się swoje w życiu napracował i teraz <del>jest obciążeniem dla społeczeństwa</del> korzysta z luksusów zasłużonego wypoczynku. Ponieważ już nie pracuje, pensję (zwaną „emeryturą”) pobiera ze specjalnego [[ZUS|funduszu]]. W praktyce, na mocy „solidarności międzypokoleniowej” utrzymywany jest z tego, co ludzie pracujący oddają państwu jako swoje składki emerytalne.
{{t}}miły [[Człowiek|człowiek]], który już się swoje w życiu napracował i teraz <del>jest obciążeniem dla społeczeństwa</del> korzysta z luksusów zasłużonego wypoczynku. Ponieważ już nie pracuje, pensję (zwaną „emeryturą”) pobiera ze specjalnego [[ZUS|funduszu]]. W praktyce, na mocy „solidarności międzypokoleniowej” utrzymywany jest z tego, co ludzie pracujący oddają państwu jako swoje składki emerytalne.

₂) postać fikcyjna, wymyślona przez [[Otto_von_Bismarck|Otto von Bismarcka]] - istniejąca jedynie w wyobraźni bogatych [[NonNews:Niemcy|Niemców]].

== Podział ==
== Podział ==
=== Mundurowy ===
=== Mundurowy ===
Linia 21: Linia 18:


== Cykle miesięczne ==
== Cykle miesięczne ==
Emeryci pracują w dwóch cyklach miesięcznych, podczas których ich zachowanie jest radykalnie odmienne.
Emeryci żyją w dwóch cyklach miesięcznych, podczas których ich zachowanie jest radykalnie odmienne.
=== Przed wypłatą ===
=== Przed wypłatą renty lub emerytury ===
W tym długim okresie emeryci bywają bardzo upierdliwi, dlatego lepiej ich unikać i nigdzie nie wozić pod groźbą dnia zmarnowanego na czekaniu w [[Samochód|samochodzie]] pod sklepem/przychodnią/pocztą. Nieustannie zrzędzą i męczą nudnymi elegiami.
W tym długim okresie bywają bardzo upierdliwi, dlatego lepiej ich unikać i nigdzie nie wozić pod groźbą dnia zmarnowanego na czekaniu w [[Samochód|samochodzie]] pod sklepem, przychodnią lub pocztą. Nieustannie zrzędzą i męczą nudnymi opowiastkami.
=== Po wypłacie ===
=== Po wizycie listonosza ===
W tym okresie emeryci udzielają cennych rad oraz lekcji historii od II Wojny Światowej. Kontakty z [[Poczta_Polska|Pocztą]] mają krótkie i sensowne.
Gdy przyjdzie listonosz i przyniesie [[pieniądze|obrazki]], emeryci natychmiast rzucają się zapłacić rachunki i kupić lekarstwa. Potem skupiają się na udzielaniu cennych (lub zbędnych – nie ma to dla nich znaczenia) rad oraz lekcji historii od II Wojny Światowej. Kontakty z [[Poczta_Polska|Pocztą]] mają krótsze i bardziej sensowne.
{{Przypisy}}
{{Przypisy}}



Wersja z 09:28, 3 kwi 2014

Szablon:Tmiły człowiek, który już się swoje w życiu napracował i teraz jest obciążeniem dla społeczeństwa korzysta z luksusów zasłużonego wypoczynku. Ponieważ już nie pracuje, pensję (zwaną „emeryturą”) pobiera ze specjalnego funduszu. W praktyce, na mocy „solidarności międzypokoleniowej” utrzymywany jest z tego, co ludzie pracujący oddają państwu jako swoje składki emerytalne.

Podział

Mundurowy

Najczęściej człowiek po 35 roku życia, który już swoje odbębnił w mundurówce. W pełni sił, najczęściej dorabia sobie w ochronie lub prywatnych jednostkach specjalnych. Niezauważalny.

Górnik

Człowiek przed pięćdziesiątką, który na swoją emeryturę ciężko zapracował, niszcząc stolicę i paląc opony przed sejmem.

Kolejkowicz

Mieszka w przychodniach zdrowia, niezależnie od tego czy choruje, czy nie. Rytualnie wymienia się z innymi osobnikami informacjami o tym, kto, kiedy i na co zachorował, jakie są objawy i którzy lekarze są lepsi, a którzy gorsi[1].

Podróżnik

Info.png Główny artykuł: Babcia autobusowa

Podróżuje komunikacją miejską. Nie wiadomo skąd i dokąd jedzie, nie wiadomo dlaczego akurat o tej godzinie, ale wiadomo, że należy mu się wolne miejsce. Należy i już.

Pocztowiec

W dobie internetu nadal płaci rachunki na poczcie. W oczekiwaniu na swoją kolej chętnie rozpoczyna awanturę, zwykle od słów „tyle tu ludzi, a tylko dwa okienka są czynne!”. Jeśli ktoś podejmie temat, dyskusja rozkręca się na dobre. Gdy dopcha się do okienka okupuje je zwykle pół godziny, cierpliwie licząc pieniądze i dokładnie wypytując o wszystko.

Obserwator

Całe dnie spędza na siedzeniu w oknie i monitorowaniu wszystkiego w zasięgu wzroku. Nie umykają tu żadne informacje: co Krysia z parteru kupiła na obiad, jaki kolor skarpet mają dziś bliźniaki spod ósemki, ile piw tym razem wypili chłopcy osiedlowi na ławce pod blokiem.

Cykle miesięczne

Emeryci żyją w dwóch cyklach miesięcznych, podczas których ich zachowanie jest radykalnie odmienne.

Przed wypłatą renty lub emerytury

W tym długim okresie bywają bardzo upierdliwi, dlatego lepiej ich unikać i nigdzie nie wozić pod groźbą dnia zmarnowanego na czekaniu w samochodzie pod sklepem, przychodnią lub pocztą. Nieustannie zrzędzą i męczą nudnymi opowiastkami.

Po wizycie listonosza

Gdy przyjdzie listonosz i przyniesie obrazki, emeryci natychmiast rzucają się zapłacić rachunki i kupić lekarstwa. Potem skupiają się na udzielaniu cennych (lub zbędnych – nie ma to dla nich znaczenia) rad oraz lekcji historii od II Wojny Światowej. Kontakty z Pocztą mają krótsze i bardziej sensowne.

Przypisy

  1. Podział dotyczy tego, którzy traktują ich jak chorych, a którzy jak symulantów.


Puzzle stub.png Autorowi tego hasła oderwało palce zaraz po tym, jak wklepał kilka zdań. Jeśli chcesz go zastąpić – rozbuduj to hasło.