Kościół katolicki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to Milya0. Autor wycofanej wersji to 83.21.159.69.)
(drobne)
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:Church.jpg|thumb|right|250px|Doroczny festiwal zagrzewania do wiary]]
[[Grafika:matka_boska_elektryczna.PNG|thumb|right|150px|Matka Boska Elektryczna, jeden z wielu wariantów kultu Matki Bożej propagowanej przez Kościół katolicki, co odróżnia go od innych religii chrześcijańskich.]]
'''Kościół katolicki''' – firma konkurencyjna do [[hipermarket|hipermarketów]]; w odróżnieniu od tych drugich nie występują w niej koszyki, a funkcję kasy spełnia tzw. [[taca]]. Związek Zawodowy Hipermarketów urządza często pikiety, by w dzień powszedni powstrzymywać się od chodzenia do [[kościół (budynek)|kościoła]] ze względu na obniżanie się wpływów hipermarketów z tego powodu. Związek jednak powoli chyli się ku upadkowi, atakowany w konserwatywnych mediach za swoją zgodę na postępującą [[antyklerykalizm|deklerykalizację]].


'''Kościół''' (gr. ''ekklesia'' - "społeczność/zgromadzenie wywołanych" lub dosł. staropol. "zwołanie") - w teologii chrześcijańskiej - wspólnota wiernych założona przez [[Jezus Chrystus|Jezusa Chrystusa]]. Potocznie w tym znaczeniu jest to ogół wierzących w Chrystusa, określający się jako lud Boży, połączony wspólnotą wiary i sakramentów (głównie chrztu) (tudzież określone wyznanie chrześcijańskie lub chrześcijanie zamieszkujący określony teren). Zajmuje się nią gałąź [[teologia|teologii]] - [[eklezjologia]].
Kościół katolicki jest bardzo różnorodny i w związku z tym wyróżnia się następujące jego typy:
;Kościół Neutralny (Rzymsko-Katolicki)
:W większości kwestii stara się być neutralny światopoglądowo, chyba że [[Pismo Święte]] lub hierarchowie Kościoła mają w tym przypadku swoje zdanie.
;Kościół Hipokrytyczny
:Jest bardzo nietolerancyjny, wbrew zasadom Pisma Świętego. Często manipuluje Pismem, zabrania jakiegokolwiek sprzeciwu i w ogóle jest do bani.
;Kościół Polityczny
:Kościół, który stara się wywalczyć jak najwyższe kwoty na Fundusz Kościelny, postuluje integrację [[prawo kościelne|prawa kościelnego]] i karnego, ma sadystyczną przyjemność z dręczenia przeciwników, co jest niezgodne ze słowami [[Jezus Chrystus|Chrystus]]a.
;Kościół Toruńskokatolicki
:Połączenie Kościoła Hipokrytycznego i Politycznego; jego ojcem jest znany skądinąd [[Tadeusz Rydzyk|Ojciec Dyrektor]] zwany też dyktatorem, który próbuje manipulować ludźmi poprzez "Radio Maryja"
;Kościół Średniowieczny:
:Połączenie Kościoła Hipokrytycznego i Politycznego, ale wprowadzone z większym sukcesem i we wcześniejszej epoce. Był też bardziej jednorodny i miał większą hegemonię.
;Kościół Wschodni (Grecko-Katolicki)
:W zasadzie to samo, co Neutralny, tyle że wszystkie inne nieustannie go krytykują za wszelkie odstępstwa od właściwego katolicyzmu. Przez unię florencką wafel papieża.
==Zobacz też==
{{nonnews|[[NonNews:Kościół katolicki wchodzi w nowy wiek|Kościół katolicki wchodzi w nowy wiek]]}}
{{cytaty|Kościół}}
* [[Poradnik:Jak być dobrym katolikiem|Jak być dobrym katolikiem]]


== Kościół powszechny i Kościoły lokalne ==
{{stubrel}}


Wyróżnia się dwa teologiczne znaczenia wyrazu Kościół: Kościół powszechny i Kościół lokalny ([[Kościół partykularny|partykularny]]). '''Kościół powszechny''' to uniwersalne zgromadzenie wszystkich żyjących i zmarłych chrześcijan, którego Głową jest [[Jezus Chrystus]]. '''Kościół lokalny''' to wspólnota chrześcijan na ograniczonym terenie (w starożytności na terenie jednego miasta) zarządzana przez radę starszych (kolegium prezbiterów/[[prezbiterium (kolegium)|prezbiterium]]) lub/i [[biskup]]a. Kościoły lokalne wchodzą w skład Kościoła powszechnego i uobecniają go na swoim terenie.
[[Kategoria:Religia]]

W Kościele katolickim odpowiednikiem kościoła lokalnego jest [[diecezja]], a w kościołach kongregacjonalistycznych, prezbiteriańskich i ewangelicznych (ewangeliczno-baptystycznych) - [[zbór]]/kongregacja.

== Inne użycia wyrazu Kościół ==

Nazwy Kościół używa się także w odniesieniu do chrześcijańskiego związku wyznaniowego, jako organizacji ludzkiej, posiadającej własny ustrój, organy władzy, doktrynę i liturgię; np. Kościół Katolicki Obrządku Łacińskiego w RP, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Zielonoświątkowy w RP. Synonimami takiego rozumienia wyrazu Kościół są terminy: związek wyznaniowy, związek religijny, wyznanie religijne i denominacja.

Wersja z 15:26, 26 lis 2009

Kościół (gr. ekklesia - "społeczność/zgromadzenie wywołanych" lub dosł. staropol. "zwołanie") - w teologii chrześcijańskiej - wspólnota wiernych założona przez Jezusa Chrystusa. Potocznie w tym znaczeniu jest to ogół wierzących w Chrystusa, określający się jako lud Boży, połączony wspólnotą wiary i sakramentów (głównie chrztu) (tudzież określone wyznanie chrześcijańskie lub chrześcijanie zamieszkujący określony teren). Zajmuje się nią gałąź teologii - eklezjologia.

Kościół powszechny i Kościoły lokalne

Wyróżnia się dwa teologiczne znaczenia wyrazu Kościół: Kościół powszechny i Kościół lokalny (partykularny). Kościół powszechny to uniwersalne zgromadzenie wszystkich żyjących i zmarłych chrześcijan, którego Głową jest Jezus Chrystus. Kościół lokalny to wspólnota chrześcijan na ograniczonym terenie (w starożytności na terenie jednego miasta) zarządzana przez radę starszych (kolegium prezbiterów/prezbiterium) lub/i biskupa. Kościoły lokalne wchodzą w skład Kościoła powszechnego i uobecniają go na swoim terenie.

W Kościele katolickim odpowiednikiem kościoła lokalnego jest diecezja, a w kościołach kongregacjonalistycznych, prezbiteriańskich i ewangelicznych (ewangeliczno-baptystycznych) - zbór/kongregacja.

Inne użycia wyrazu Kościół

Nazwy Kościół używa się także w odniesieniu do chrześcijańskiego związku wyznaniowego, jako organizacji ludzkiej, posiadającej własny ustrój, organy władzy, doktrynę i liturgię; np. Kościół Katolicki Obrządku Łacińskiego w RP, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Zielonoświątkowy w RP. Synonimami takiego rozumienia wyrazu Kościół są terminy: związek wyznaniowy, związek religijny, wyznanie religijne i denominacja.