Euglena zielona: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(jedna lista won, mała redakcja)
Linia 7: Linia 7:


== Wygląd ==
== Wygląd ==
Z samej nazwy eugleny zielonej możemy wywnioskować, że przywiązuje ona dużą wagę do wyglądu - czy też ściślej, swojego [[kolory|koloru]]; alternatywne określenie – „klejnotka” – pozwala przypuszczać, że <del>zwierzątko</del> organizm jest rozkapryszony i nawykły do luksusowego ubioru i dodatków. Niestety, obserwacja eugleny nie dostarcza dużych przeżyć estetycznych. Ba, nawet rozczarowuje. Wszystko dlatego, że jest ona zbyt mała, żeby ją zobaczyć.
Z samej nazwy eugleny zielonej możemy wywnioskować, że przywiązuje ona dużą wagę do wyglądu czy też ściślej, swojego [[kolory|koloru]]; alternatywne określenie – „klejnotka” – pozwala przypuszczać, że <del>zwierzątko</del> organizm jest rozkapryszony i nawykły do luksusowego ubioru i dodatków. Niestety, obserwacja eugleny nie dostarcza dużych przeżyć estetycznych. Ba, nawet rozczarowuje. Wszystko dlatego, że jest ona zbyt mała, żeby ją zobaczyć.
A nawet, gdy się uprzeć i wsadzić ją pod mikroskop, widzi się tylko:
A nawet, gdy się uprzeć i wsadzić ją pod mikroskop, widzi się tylko zgrabny [[tułów]], długą, giętką [[wić]] i plamkę oczną, którą euglena podejrzliwie łypie na całą resztę świata<ref>Tak, na ciebie też.</ref>,
*zgrabny [[tułów]];
*długą, giętką [[wić]];
*plamkę oczną, którą euglena podejrzliwie łypie na całą resztę świata<ref>Tak, na ciebie też.</ref>
czyli nic sensacyjnego. Przynajmniej dla kogoś, kto sam ma wić.
czyli nic sensacyjnego. Przynajmniej dla kogoś, kto sam ma wić.


Linia 21: Linia 18:
*straszyć nią dzieci;
*straszyć nią dzieci;
*hodować ją w słoiku („Oczywiście, że ona tu jest! Nie widzisz?”);
*hodować ją w słoiku („Oczywiście, że ona tu jest! Nie widzisz?”);
*dodać ją do znajomych na [[nk.pl|naszej-klasie]]<ref>http://nasza-klasa.pl/profile/22738421</ref>
*dodać ją do znajomych na [[nk.pl|naszej-klasie]]
*pisać o niej wiersze;
*pisać o niej wiersze;
*<del>uczyć ją sztuczek karcianych</del>.
*<del>uczyć ją sztuczek karcianych</del>.


== Przypisy ==
{{Przypisy}}
<div class="http://nasza-klasa.pl/profile/22738421refsection" {{#if: {{{1|}}}| style="-moz-column-count:{{{1}}}; column-count:{{{1}}};"|}}>
<references/>


[[Kategoria:Biologia komórkowa]]
[[Kategoria:Biologia komórkowa]]

Wersja z 21:32, 20 mar 2013

Plik:Euglena zielona.jpg
Euglena pod mikroskopem. Prawda, że ładna?

A gdzie toto ma skrzela?

Gimnazjalista o euglenie zielonej

Szablon:Tbardzo szczwany organizm jednokomórkowy, który w zależności od warunków środowiska może się odżywiać cudzożywnie (jak konie) lub samożywnie (jak koniczyna).

Wygląd

Z samej nazwy eugleny zielonej możemy wywnioskować, że przywiązuje ona dużą wagę do wyglądu – czy też ściślej, swojego koloru; alternatywne określenie – „klejnotka” – pozwala przypuszczać, że zwierzątko organizm jest rozkapryszony i nawykły do luksusowego ubioru i dodatków. Niestety, obserwacja eugleny nie dostarcza dużych przeżyć estetycznych. Ba, nawet rozczarowuje. Wszystko dlatego, że jest ona zbyt mała, żeby ją zobaczyć. A nawet, gdy się uprzeć i wsadzić ją pod mikroskop, widzi się tylko zgrabny tułów, długą, giętką wić i plamkę oczną, którą euglena podejrzliwie łypie na całą resztę świata[1], czyli nic sensacyjnego. Przynajmniej dla kogoś, kto sam ma wić.

Występowanie

Euglena żyje w wielu zbiornikach ze słodką wodą – być może nawet w każdym[potrzebne źródło]. W praktyce oznacza to tylko tyle, że wypijając wodę ze szklanki połykasz zapewne jakąś klejnotkę.

Zastosowanie

Mogłoby się wydawać, że euglena jest tylko przykładowym organizmem do badań laboratoryjnych. Jednak wbrew pozorom ma ona wiele zastosowań także w życiu codziennym. Można na przykład:

  • straszyć nią dzieci;
  • hodować ją w słoiku („Oczywiście, że ona tu jest! Nie widzisz?”);
  • dodać ją do znajomych na naszej-klasie
  • pisać o niej wiersze;
  • uczyć ją sztuczek karcianych.

Przypisy

  1. Tak, na ciebie też.