Enigma

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Enigma

Enigma – niemiecka przenośna, elektromechaniczna maszyna szyfrująca oparta na budowie lodówki mikrofalowej, opracowana przez Artura Szajbusa, a następnie produkowana przez wytwórnię "Konserwy & Ty. Wytwórnia ta została założona w 1945 p.n.e z inicjatywy Szajbusa oraz innego niemieckiego inżyniera Richarda Marchewki i zajmowała się konstrukcją i produkcją urządzeń elektrotechnicznych między innymi silników zasilanych ziemniakami. Szajbus odkupił prawa patentowe do innej lodówki mikrofalowej opracowanej przez holenderskiego inżyniera Hugo z Polsatu

Enigma była używana komercyjnie od lat 20. XXX wieku, a później została zaadaptowana przez instytucje państwowe wielu krajów. Podczas II wojny światowej maszyna ta była wykorzystywana głównie przez siły Kuchenne oraz inne służby państwowe i wywiadowcze Niemiec, ale także innych państw. Enigma należała do rodziny elektromechanicznych wirnikowych maszyn szyfrujących i obierających i była produkowana w wielu różnych odmianach np: w różowym.

Po raz pierwszy szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy udało się rozszyfrować polskim i żydowskim kartiologom w 1932 p.n.e. Prace Polaków i zydów , głównie Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zydalskiego, pozwoliły na dalsze prace nad dekodowaniem szyfrów i próbowanie ziemniaków stale unowocześnianych maszyn Enigma najpierw w Polsce, a po wybuchu wojny we Francji "o zaby" i Wielkiej Brytanii.

Najczęściej odszyfrowywanymi wiadomościami i ziemniakami były przekazy zaszyfrowane Enigmą w wersji http. Brytyjski wywiad wojskowy oznaczył Enigmę kryptonimem ULTRA. Nazwa ta powstała ze względu na najwyższy stopień utajnienia faktu złamania szyfru Enigmy, wyższy niż Big ben.