Poradnik:Jak napisać wiersz

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Przez całe życie marzyłeś o tym, aby przelać swą duszę na papier, obrać w wersy i strofy, ale nigdy nie wiedziałeś, jak się za to zabrać? Chcesz, aby w przyszłości ludzie wzdychali nad Twoją poezją, wzruszali się i podziwiali Twój geniusz? Z tym poradnikiem dostaniesz Nagrodę Nobla za swoją przepojoną głębokim sensem twórczość! 1/ Podstawą każdego dobrego wiersza jest pomysł. Nic innego jak po prostu temat, jaki poruszamy w wierszu. I za nim zdecydujemy się cokolwiek ułożyć w splot słów najpierw powinniśmy się zastanowić, o czym wiersz ma traktować. Czasami jest to wpływ chwili, sytuacji, pewnego zdarzenia, jakie miało miejsce w naszym życiu lub innego bodźca zewnętrznego lub wewnętrznego. Bodźcem zewnętrznym są pewne uczucia, emocje, które śpią w nas czując potrzebę przelania ich na papier. Sam temat może przyjść samoistnie. Na przykład siedząc przy porannym śniadaniu nagle możemy mieć ochotę napisania o pięknej kanapce przyodzianej w listek zielonej sałaty i talarek kiełbasy. Tematów na wiersz jest multum, bo można pisać o wszystkim. O porach roku, miłości, smutku i radości, kształcie igły i chodniku, a nawet, choć to głupio zabrzmi - o Kasi nocniku.

2/ Ważną też rzeczą jest abyśmy pisali własnym stylem. Po przeczytaniu Szymborskiej albo i Mickiewicza nie wcielajmy się w tych prawdziwych poetów, bo i tak nigdy nam to nie wyjdzie.

3/ Pamiętajcie, że przy pisaniu poezji bardzo ważne są trzy elementy; pomysł, temat i ujęcie.

4/ Pisząc wiersz wielu ludzi używa tych samych zwrotów, metafor, co inni, a nie jest to patent na doskonałe pisanie. Pisząc wytężmy nasz umysł i postarajmy się ze wszystkich sił, aby nadać tekstowi nieszablonowy charakter. Opisujmy zdarzenia i rzeczy nie tak jak np. zalogowana na portalu Adriana czy Marcin. Róbmy to na własny sposób tworząc ciekawe zestawienia słów na poziomie języka.

5/ Każdy napisany przez nas wiersz powinien w czytelniku wzbudzać emocje i odczucia. Czytelnik powinien zastanowić się nad naszymi wersami. Więc nie przedstawiajmy w podpunktach suchych informacji o zdarzeniach i naszych odczuciach, a wręcz przeciwnie rysujmy je w taki sposób, aby one w czytelniku wywołały podekscytowanie.

6/ Jeśli wybieramy temat miłość (a większość z nas to właśnie o niej pisze) to postarajmy się użyć niebanalnych sformułowań i określeń, aby zabłysnąć.

7/ Niektórzy twierdzą, że w dzisiejszych czasach nie powinno się pisać rymami, bowiem to należy do przeszłości. To nie prawda. Rym potrafi dobrze ukazać charakter wiersza gdyż sam w sobie jest ułożony i spójny. Zaś my mamy do dyspozycji cały arsenał różnego rodzaju rymów. Trzeba je tylko odpowiednio dobrać. Rymy stosowane są często przy pisaniu wierszy "zabawnych, śmiesznych". Ładnie się to wszystko komponuje. Uważajmy jednak na rymy, których używa wielu. Jeśli już piszemy rymami musimy postarać się, aby nie były zbyt proste i "oklepane".

8/ Nie piszmy o tym jak kogoś bardzo kochamy. Jakim on nie jest ideałem. Wszyscy o tym wiedzą, że miłość jest piękna. Jednak napisać wiersz o miłości to sztuka. Piszmy piękne, ckliwe, przebarwione natłokiem metafor wiersze, piszmy "prosto z serca" i "tak jak nam serce dyktuje", ale na litość niech te twory lądują albo w rączkach ukochanej osoby albo w szufladzie, no chyba, że ktoś bardzo chce ją czytać, (bo ma akurat podobny stan ducha) to pokażmy je. Wielu ludzi, szczególnie młodych z uporem maniaka wysyła swoje miłosne wiersze - wyznania do serwisów poetyckich, chcąc pokazać światu, co czują. Jednocześnie liczą na pochwały i laury, tym, jacy są wrażliwi i romantyczni. Niestety, rzeczywistość jest inna. Najczęściej tacy twórcy spotykają się z nie do końca pozytywnymi opiniami. Myślę, że przydadzą się wam moje rady i będziecie tworzyć unikatowe dzieła. Czego wszystkim życzę z głębi serca.

Gdy chcesz przekazać jakieś głębsze wartości

Ach, sens! Ludzkość go zgubiła! Jeśli takie myśli towarzyszą Ci przy myciu zębów i chciałbyś przekazać głębokie jak pomidorówka wartości przyszłym pokoleniom, ten sposób jest dla Ciebie idealny. Załóżmy, że chcesz przekazać w wierszu, że nie lubisz geografii. Napisz wtedy, korzystając oczywiście z metafor i porównań, na przykład:

Dokąd mam ruszyć? Drogi splątane...

Góry nie istnieją, rogi połamane

Nie widzę sakrom

idę głębią oceanu.

Potem pomiędzy wersy należy wstawić coś zupełnie bez sensu, najlepiej o śmierci, miłości i przemijaniu. Im mniej logiczne, tym lepiej.

Gdy chcesz przekazać coś o stanie swojej duszy

Dręczy Cię nieszczęśliwa miłość, brak pieniędzy, stres, cierpisz na zapalenie zatok i chcesz przelać uczucia na papier? Nic prostszego, ale pamiętaj o podstawowej zasadzie – niczego nie mów wprost, bo wiersz byłby prozaiczny, a znajomi z Kółka Poetyckiego wyśmialiby Cię za brak natchnienia i Twórczej Pasji. I tym razem posłużymy się przykładem. Załóżmy, że chcesz napisać wiersz o tym, że nie chce Ci się uczyć do sprawdzianu, bo wolisz grać w Sapera. Masz do wyboru kilka metod:

Metoda pierwsza

Podobnie jak w przypadku wierszy o Głębszych Wartościach, piszesz najpierw coś o stanie swojej nieszczęśliwej duszy, na przykład:

Białe kartki nadciągają jak kruki

z czerwoną liczbą jeden na grzbiecie

A tu bomby wybuchają

Potem znowu jakieś głupoty o śmierci, trzustce i klockach lego, i masz wiersz z Głębokim Sensem.

Metoda druga

Napisz wprost o sprawdzianie, lenistwie i idiotycznych grach na Windowsie. Potem wejdź w słownik synonimów/antonimów i znajdź jak najwięcej wyników do takich rzeczy jak śmierć, miłość, samotność. Następnie zamień na nie co trzecie słowo Twojego Tworu, który wkrótce stanie się Wielkim Poetyckim Dziełem. Potem w co drugiej linijce wstaw dowolne porównanie, im mniej sensu tym lepiej. Może być absolutnie nielogiczne, na przykład pokojowy jak Korea Północna, to poloniści uznają to za niezwykły przykład ironii co do współczesnego świata, przejaw Wielkiej Mądrości i Jakiegośtam Spojrzenia na Świat.

Wiersz romantyczny

Tu wszystkie powyższe porady silnie wskazane: porównania, metafory, brak sensu, miłość i samotność. Może się też obyć bez nich, na przykład wstaw po kolei wszystkie słowa, które przyjdą Ci do głowy (wskazane te o samotności), a na koniec Głęboką Mądrość Odzwierciedlającą Twoje Rozmyślania, na przykład:

Myśli, samotność i wiaderko

bezmózg, chrzan i futerko

Honor, makaron, dyskietka

Wakacje, ser pleśniowy, zakopywać

Parówka wrzeszczy

Wiatr wieje, jakby się spieszył na autobus

Wiersz mhrocznego emo

Tu sens silnie niewskazany. Tylko bzdury (to znaczy Głębokie Mądrości Nękanej Duszy) o krukach, śmierci, nieszczęściu. Pisz konieczie czarnym długopisem, obok narysuj jakieś płaczące oczy i wisielców.

Kwestia rymów

W wierszach o Głębokim Sensie rymy dosyć niewskazane, ale może chcesz stworzyć wesołe, melodyjne dzieło o stokrotkach i tak dalej.

Osoba poety

Pamiętaj, jesteś nieszczęśliwym samotnikiem o nękanej duszy, pogrążonym w rozmyślaniach o siłach natury i nieodwzajemnionej miłości, tworzącym, by ukoić myśli. Ale, jak mawiał Kochanowski Zna ktoś poetę trzeźwego? Nie napisze taki nic dobrego. A zatem – do dna!