Ulica
Szablon:Tdroga, która posiada swoją nazwę; pas ziemi bądź jej marnego substytutu oddzielający teren – tak samo, jak rzeka – na nasz i ten drugi. Rzekłbyś, że skoro to ludzki wymysł, zawsze dokona sprawiedliwego podziału; a tu klops – po lewej stronie masz centrum handlowe, a prawicy tylko nędzna hałda pozostaje.
Funkcje ulicy
Oprócz prostego podziału świata na dwie części, ulica potrafi wyznaczać granice osiedli nie gorzej niż mury; zamiast cegieł i wartowników straż pełnią tu samochody, środki komunikacji miejskiej oraz roboty drogowe. I jak skromne wojaki potrafią zamieszkiwać strzeżone przez siebie wieże, tak i ulica posiada swoich przybocznych, o czym świadczą pieśni chwalebne, nieustające wsparcie w krzewieniu żywotności i pasowanie latorośli na rycerzy. Nieoceniona też jest pomoc tychże nawierzchni w tworzeniu altanek i ogrodów, czego dowodem są ronda.
Oczywiście, ulica czasami pozwala się nie zgubić, lecz w praktyce czyni to głównie w parze z drogowskazem. Rozwija przy tym kreatywność urzędników (!!!), ponieważ wymaga od nich – jak już wspomniano – nadania im oryginalnego imienia.
Nazwy ulic
Źródła, z których pochodzą nazwy ulic bywają bardzo różne:
- Kolory – zazwyczaj wykorzystywane już w pierwszej fazie powstawania miasta;
- Historia – zarówno wydarzenia, jak i bohaterowie;
- Znane miejsca – coby robić turystów w bambuko;
- Postacie fikcyjne – na przykład ulica Obi-Wana Kenobiego w Grabowcu.
To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny architektury i budownictwa. Jeśli nie spadają na ciebie cegły w drewnianym kościele – rozbuduj go.
To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny transportu. Rozbuduj go – nie przejedziesz się na tym.