Koło

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 19:38, 24 wrz 2009 autorstwa HollyBlue (dyskusja • edycje) (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to Towarzysz Alchemik. Autor wycofanej wersji to 83.23.69.248.)

Pi er kwadrat!

Kujon zapytany o pole koła

Okrągłe!

Niekujon zapytany o właściwości koła

Kołoobiekt nie do końca zidentyfikowany, którego jedyną pewną cechą jest okrągłość i względna płaskość, co odróżnia je od kuli.

W matmie

Matematycy twierdzą, że koło to część płaszczyzny ograniczona okręgiem czy coś takiego. My twierdzimy, że to jakieś pochrzanione bzdury i mamy to gdzieś.

W rzeczywistości

Koło to jest to, na czym stoi samochód i dzięki temu nie trze zadem o ziemię. Koła zwykle są obrotowe, by samochód mógł jechać. Koła posiada także każda inna rzecz przeznaczona do jeżdżenia. Gdy koło jest małe, np. w wózku na zakupy, nazywane jest kółkiem. Im koło (kółko) mniejsze, tym większa szansa na glebę na zakręcie. Trzeba więc uważać.

W historii

Budowa koła wiele się zmieniła na przestrzeni wieków. Kiedyś koła nie znano, więc jego produkcja była bardzo nieskomplikowana: po prostu tego nie robiono. Wkrótce potem, czyli bardzo dawno, ktoś wpadł na pomysł, że okrągłe rzeczy lepiej się toczą (prawdopodobnie jakiś idiota, bo nikt rozsądny na coś tak prostego by nie wpadł). I tak powstało koło. Z początku wykonywano je z kamienia, ale że były dość problematyczne przy zmienianiu i Kubica narzekał w pit stopie, zaczęto wykonywać je z drewna. Ponieważ drzew szybko ubywało, pozbyto się wnętrza koła, zostawiając kilka badyli zwanych szprychami. To ekonomiczne rozwiązanie szybko się przyjęło, mimo że od czasu do czasu jakiś dzieciak ginął wciągnięty i zmielony przez szprychy.

Obecnie drewno – jako zdecydowanie zbyt przyjazne środowisku – nie jest już zadowalające. Koła produkuje się z gumy, stali, aluminium, plastiku, elektroniki, farby, plasteliny, helu i wszystkiego innego, co można wrzucić, by podnieść cenę i wyciągnąć więcej kasy od klientów. No cóż, rozwój.

Rodzaje kół

W zależności od kraju, rejonu i przeznaczenia koła można dzielic na wiele kategorii.

  • Koło rosyjskie – wypełnione wódką zamiast powietrza. W gruncie rzeczy powstaje zazwyczaj gdy ktoś pijany złapie gumę, a pod ręką ma tylko 0,5l Abstynenta.
  • Koło polskie – składane z połączonych ze sobą łodyżek sitowia tudzież innego zboża.
  • Koło gospodyń wiejskich – niektórzy upierają się że nie jest to tak naprawdę koło. Składa się bowiem ze stadka znudzonych kur domowych z w wieku zazwyczaj od 40 do 70 lat, zwłaszcza członkiń Elitarnych Toruńskich jednostek bojowych M.O.H.E.R . Jednak gdy ustawi się je wzdłuż linii okręgu można już spokojnie wykłócać się że są kołem.
  • Koło ziomalskie – zakryte do połowy kapturem marki Dres, niektóre nowocześniejsze potrafią nawet rapować.
  • Koło kwadratowe – patrz Kwadratura koła.
  • Koło zębate – tworzy się gdy ograniczona okręgiem płaszczyzna ma wadę zgryzu.
  • Dwumasowe koło zamachowe – niby byle kółko, a jak się zepsuje, to trzy pensje na nowy element trzeba wyłożyć.

Zobacz też